• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2005

DOBRY ROK DLA CEBULI OZIMEJ

13 maja firma Nickerson Zwaan zaprosiła producentów do podkrakowskich Dziekanowic na Dzień Otwarty poświęcony uprawie i prezentacji odmian cebuli ozimej. Gospodarzem spotkania był Władysław Tokarczyk (fot. 1) — przedstawiciel tej firmy na południu Polski.


Fot. 1. Dzień Otwarty poświęcony uprawie cebuli ozimej zorganizowano na plantacji Władysława Tokarczyka — przedstawiciela firmy Nickerson Zwaan

Zdaniem Oskara Uszyńskiego dyrektora Nickerson Zwaan Sp. z o.o., mimo że uprawa cebuli ozimej jest trudna i ryzykowna, to przy obecnej cenie nasion (od około 800 do ponad 900 zł za jednostkę, czyli 250 tys. na­sion) poniesione nakłady zwracają się nawet, gdy cebula taka uda się raz na kilka lat. Ten rok należy pod tym względem do udanych — na plantacji W. Tokarczyka rośliny przezimowały dobrze, a w maju za liczący 3 sztuki pęczek w hurtowej sprzedaży w Krakowie można było uzyskać od 1,5 do 2 zł. Problemy sprawiły jedynie wiosenne opady gradu, które na szczęście nie zniszczyły uprawy, w wielu miejscach uszkodziły jednak szczypior (fot. 2).


Fot. 2. Uszkodzenie szczypioru przez grad

Pokaz odmian

Na plantacji W. Tokarczyka można było zobaczyć znaną już średnio wczesną cebulę Wolf F1 oraz dwie nowsze propozycje. Średnio wczesna, lecz o około 7 dni późniejsza od poprzedniczki, jest również odmiana Panther F1 (fot. 3). Ma ona ciemnozielony szczypior o dob­rej zdrowotności. Charakteryzuje się szybkim i silnym wzrostem, dlatego zaleca się wysiewanie jej nieco później niż większość odmian — około 20–25 sierpnia, aby uniknąć ryzyka jarowizacji roślin. Według W. Tokarczyka, przed zimą rośliny powinny wytworzyć 4 liście i mieć grubość cienkiego ołówka (fot. 4). Ciekawie prezentowała się
superwczesna odmiana Prompto F1, nadająca się do zbioru już w końcu kwietnia lub na początku maja. Tworzy ona czysto białe, spłaszczone cebule, o lekko nieregularnym kształcie (fot. 5), wyglądem przypominające główki czosnku, dlatego — mimo jej słodkiego smaku — przez handlowców bywa określana, jako cebula czosnkowa. Ma mocny oraz gruby szczypior i jest polecana głównie do sprzedaży w pęczkach. Firma nie zaleca pozostawiania tej odmiany na zbiór cebuli obcinanej, ponieważ w późniejszych terminach w warunkach dłuższego dnia rośliny mają tendencję do wytwarzania pędów kwiatostanowych. Jak podał W. Tokarczyk, we Francji odmiana ta, oprócz uprawy typowo ozimej, jest także uprawiana z lipcowych terminów siewu — na zbiór w październiku.


Fot. 3. Odmiana Panther F1 jest o kilka dni późniejsza od będącego od kilku lat
w doborze Wolfa F1


Fot. 4. Przed zimą cebula powinna osiągnąć mniej więcej grubość ołówka


Fot. 5. Prompto F1, mimo że wyglądem przypomina nieco czosnek, ma lekko słodkawy smak

Uprawa

W ubiegłym roku na dziekanowickiej plantacji cebula ozima wysiana została 12 sierpnia. Ponieważ pole to znajduje się na przewiewnym stanowisku, to przy kilkudniowym spadku temperatury do minus 28°C — mimo okrywy śnieżnej — ziemia zamarzła. Warunki te zniosły wszystkie prezentowane odmiany, przemarzły tylko nieliczne rośliny. Ze względu na to, że w naszych warunkach zawsze jednak istnieje ryzyko przemarznięcia roślin (w przypadku bezśnieżnej, mroźnej zimy), plantacje cebuli ozimej w miarę możliwości najlepiej zakładać na zacisznych stanowiskach.

Siew przypada w sierpniu, dlatego — według W. Tokarczyka — konieczne jest zapewnienie bardzo dobrych warunków do kiełkowania. Zabiegi uprawowe powinny być przeprowadzone na około trzy tygodnie przed siewem, aby gleba zdążyła się zagęścić. Najlepiej prowadzić siew po opadach deszczu, gorsze są opady po siewie powodujące zaskorupienie wierzchniej warstwy gleby. Na hektar powinno się przeznaczać 3,5–4,5 jednostki, w Dziekanowicach wysiano 3,6 jednostki na hektar (fot. 6).


Fot. 6. W Dziekanowicach takie zagęszczenie uprawy uzyskano przy wysiewie 3,6 jednostki na hektar

W nawożeniu należy unikać nawozów zawierających chlor, gdyż wpływa on na obniżenie wigoru roślin przed zimą. Jesienią nie powinno się podawać dużych ilości azotu i należy stosować wówczas tylko nawozy saletrzane, ponieważ intensywne nawożenie azotowe, a także podawanie tego składnika w formie amonowej prowadzi do zbyt bujnego wzrostu roślin, co osłabia ich odporność na mrozy.

Ochrona

Dla cebuli ozimej powinno się wybierać stanowiska niezachwaszczone, a podczas uprawy nie można dopuszczać do rozwoju chwastów. Gospodarz spotkania zalecał wykonanie do 3 dni po siewie zabiegu herbicydem Stomp 330 EC lub 400 SC, ewentualnie z dodatkiem Ramrodu Flo 480 SC.
Można także bezpośrednio po siewie użyć Stompu, a na 2 lub 3 dni przed wschodami wykonać kolejny zabieg (np. preparatem Ramrod Flo 480 SC lub Satecid 65 WP). Herbicydy Goal 240 EC, Galigan 240 EC, Lontrel 300 SL czy Aliacine 400 EC, zdaniem W. Tokarczyka, zawsze nieco spowalniają wzrost cebuli, dlatego jesienią powinno się ich używać tylko w ostateczności i podawać je wówczas w dawkach dzielonych.

Ważna jest ochrona przed wciornastkami i śmietką cebulanką — aby nie osłabiać wschodów roślin producent ten nie zaprawił nasion przeciwko śmietce, natomiast w czasie wegetacji roślin wykonał trzy zabiegi ochronne. Dużo uwagi należy także zwrócić na zwalczanie mączniaka rzekomego, który jesienią ma korzystne warunki rozwoju (wybór środków do ochrony cebuli przed szkodnikami i chorobami — patrz "Program ochrony warzyw na rok 2005").