Hasło Ogrodnicze - strona główna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

sadinfo.pl

 

Szukaj: w roku:

SADOWNICTWO

PREMIERY NA MTAS-ie

Tomasz Werner, Mgr inż. Mariusz Podymniak

Numer archiwalny: 03/2007


III Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej zorganizowano 13–14 stycznia w Hotelu Gromada w Warszawie. Głównymi organizatorami tej największej w Polsce prezentacji sprzętu i środków do produkcji sadowniczej były firma BASF Polska (fot. 1) oraz Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy (fot. 2). W targach wzięło udział 96 firm, a odwiedziło je około 3500 sadowników z całej Polski i z zagranicy. Targom towarzyszyła konferencja, której głównym tematem była uprawa czereśni.Fot. 1. Stoisko firmy BASF Polska


Fot. 2. Stoisko Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

Konstrukcje do sadów

Swoją ofertę po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała na targach w Warszawie m.in. niemiecka firma Voen, która opatentowała system ochrony sadów czereśniowych przed deszczem, wiatrem i ptakami (fot. 3). Pozytywnie o takim sposobie ochrony czereśni wypowiadał się podczas konferencji Erwin Mozer doradca sadowniczy znad Jeziora Bodeńskiego w Niemczech. Uważa on, że przykrycie sadu czereśniowego taką osłoną pozwala uzyskać owoce optymalnej wielkości i jakości, opóźnia także o tydzień ich dojrzewanie i, co najważniejsze, można mieć pewność, że wszystkie zostaną zebrane. W osłanianych sadach jest mniej problemów z ochroną chemiczną i gniciem owoców oraz ich zbiorem i sortowaniem. Kolejną zaletą osłon, jaką odkryto w ubiegłym roku, jest możliwość zabezpieczenia kwiatów przed wiosennymi przymrozkami (pod tą osłoną temperatura jest o ok. 2°C wyższa niż na zewnątrz). W sadach produkcyjnych uzyskiwano u odmiany 'Regina' na podkładce 'Colt' w pierwszym zbiorze 19–20% owoców o średnicy 30–31 mm, a w drugim prawie 90% miało ponad 29 mm. Według wyliczenia przedstawionego przez tego doradcę, dzięki wykorzystaniu w sadzie czereśniowym systemu Voen można w warunkach niemieckich zwiększyć dochód z hektara prawie dwukrotnie, a koszt przykrycia wyliczony na mniej więcej 30 000 euro/ha zwraca się w dwa lata. W prezentowanym na targach systemie Voen wykorzystano nowy rodzaj folii, która jest odporniejsza na uszkodzenia, a równocześnie przepuszcza więcej światła niż montowana w starszych osłonach.


Fot. 3. Stoisko firmy Voen

Na stoisku tej firmy prezentowano także Rodenator Pro — urządzenie do zwalczania gryzoni — za którego pomocą wprowadza się do gleby odmierzoną mieszankę tlenu i gazu propan (fot. 4), a następnie mieszanka ta detonowana jest przez wbudowany zamknięty system odpalania, obsługiwany przez operatora.


Fot. 4. Urządzenie do zwalczania gryzoni

Słupki ze sprasowanego betonu (fot. 5) oferowało włoskie przedsiębiorstwo Spinazze. Są one bardzo trwałe i sprawdzają się w budowie konstrukcji pełniącej funkcję zarówno rusztowania dla drzew, jak i stelaża dla sieci antygradowych czy osłon zabezpieczających sad przed deszczem.


Fot. 5. Słupki ze sprasowanego betonu — to oferta włoskiej firmy Spinazze

Nowe maszyny

Na targach zaprezentowano samojezdne platformy włos-kich firm Blosi (fot. 6 — sprzedawana w kraju przez firmę Rewera), Babini (fot. 7 — oferowana przez Techsad z Błędowa) oraz Festi (fot. 8 — w ofercie firmy Rolsad). Urządzenia te mogą być wykorzystywane m.in. przy zbiorze jabłek z górnych partii drzewa lub przy przerzedzaniu zawiązków. Wyposażone są w sprężarkę powietrza, która służy do napędzania pneumatycznych sekatorów. Mogą mieć także zainstalowany system automatycznego prowadzenia w rzędzie.


Fot. 6. Samojezdna platforma firmy Blosi


Fot. 7. Samojezdna platforma firmy Babini


Fot. 8. Samojezdna platforma firmy Festi

Firma Techsad z Błędowa przedstawiła Tifone Storm 2000 Twin Tower — opryskiwacz z przystawką wyposażoną w dwa wentylatory (fot. 9). Dzięki hydraulicznemu napędowi tych wentylatorów może on współpracować z ciągnikami o mocy około 60 kM.


Fot. 9. Opryskiwacz z przystawką wyposażoną w dwa wentylatory napędzane hydraulicznie

Przedsiębiorstwo Szugajew Agri zaprezentowało nową maszynę (fot. 10) firmy Gillenkirch, która w zależności od konfiguracji umieszcza owoce w różnego rodzaju opakowaniach foliowych, np. zgrzewanych, wiązanych, z nadrukiem lub bez. Wydajność tej maszyny to około 30 opakowań na minutę. Urządzenie ma konstrukcję modułową, co pozwala na początku kupić np. jeden moduł wykorzystujący jeden rodzaj opakowania, a przy konieczności poszerzenia asortymentu dokupić kolejne.


Fot. 10. Maszyna firmy Gillenkirch do pakowania

Nowy system jakości

Po raz pierwszy na krajowej wystawie sadowniczej można było odwiedzić stoisko firmy AgroFresh, oferującej nowy system jakości SmartFreshSM. Oparty jest on na jednorazowej aplikacji w komorach chłodniczych preparatu, którego substancją aktywną jest 1-MCP (1-metylocyklopropen), dzięki czemu możliwe jest wydłużenie okresu przechowywania owoców przy zachowaniu ich wysokiej jakości. Korzystne działanie 1-MCP polega na blokowaniu wydzielania przez owoce etylenu (jest to naturalny hormon, wpływający i przyśpieszający proces dojrzewania i starzenia się u roślin), przez co dłużej zachowują one wysoką jędrność, smak i świeży wygląd. Ponadto owoce są w mniejszym stopniu narażone na występowanie chorób przechowalniczych (w tym oparzelizny powierzchniowej) oraz utrzymuje się zielona zasadnicza barwa ich skórki. Sposób aplikacji preparatu musi być dostosowany do poszczególnych odmian, dlatego najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy w jednej komorze przechowywana jest tylko jedna odmiana, ewentualnie kilka o podobnych parametrach przechowywania. My sprzedajmy nie tylko sam produkt, ale staramy się sadownikom oferować kompletny system, który umożliwia utrzymanie wysokiej jakości owoców. Po to, by zastosować SmartFreshSM, trzeba się poddać pewnemu reżimowi — w optymalnym terminie zebrać owoce i szybko je schłodzić, tak by aplikację wykonać najpóźniej do 7 dni po zbiorze, gdyż później rozpoczyna się już w owocach intensywne wydzielanie etylenu — informował Adam Paradowski (fot. 11) przedstawiciel firmy AgroFresh w Polsce.


Fot. 11. Według Adama Paradowskiego, być może już w tym sezonie możliwe będzie stosowanie w Polsce sytemu SmartFreshSM

Stosowanie systemu SmartFreshSM najbardziej uzasadnione jest w chłodniach zwykłych, w których pozwala wydłużyć czas przechowywania owoców o kilka tygodni, oraz jako uzupełnienie w technologii kontrolowanej atmosfery. Na Zachodzie system ten wykorzystywany jest już od kilku lat przy przechowywaniu nie tylko owoców (głównie jabłek, także gruszek i śliwek), ale również warzyw (m.in. pomidorów). W Polsce trwa obecnie jeszcze rejestracja preparatu, według A. Paradowskiego, proces ten powinien zostać zakończony jeszcze w tym roku, aby możliwe było wykorzystanie systemu już w tym sezonie przechowalniczym.

SmartFreshSM nie stwarza zagrożenia dla zdrowia konsumentów, ponieważ 1-MCP jest preparatem bezpiecznym dla ludzi i środowiska (jego MRL* wynosi 0,01). Jest on dopuszczony do stosowania w systemie EUREPGAP.

*MRL — najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości stanowiący górną granicę pozostałości środków ochrony roślin, jaka może się znajdować w owocach i warzywach dopuszczonych do sprzedaży, podawany jest w mg/kg produktu

W trakcie konferencji uroczyście obchodzono 35-lecie powstania "Sadu Nowoczesnego" i z tej okazji zaproszono na nią Kazimierza Palińskiego pierwszego redaktora naczelnego tego miesięcznika. W krótkim wystąpieniu przypominał on pierwsze trudne lata tworzenia tego czasopisma. Z okazji jubileuszu wszystkim osobom związanym z powstaniem i wydawaniem "Sadu Nowoczesnego" gratulujemy — redakcja "Hasła Ogrodniczego".


powrót

 

Szkółkarstwo | plantpress.pl | archiwum | kontakt | polityka prywatności
  © 1999-2013 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na tym portalu jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.