• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 07/1999

Wiosną pojawiają się młode warzywa spod osłon, zarówno krajowe, jak i importowane. O ile ich uprawa jest opłacalna i czy import nie stanowi dla polskich produktów zbyt ostrej konkurencji?
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Na całym świecie rośnie popularność, a co za tym idzie również spożycie, suszonych śliwek. Jednym z największych ich producentów są Stany Zjednoczone. Dzięki agresywnej kampanii reklamowej, także i na polskim rynku produkty firmy Sunsweet (przodujący eksporter śliwek suszonych i innych przetworów z tych owoców), zupełnie nieznane kilka lat temu, zyskały sobie miano tych o najwyższej jakości.
Więcej »
Prezentuję pisownię z bazarowej etykiety, bo uchwycenie kolorytu wydaje mi się w tym przypadku ważniejsze niż nakazy ortografii. Ceny Lobo zachowywały się w mijającym sezonie rzeczywiście nadzwyczaj oryginalnie, a i nowy też nie będzie tuzinkowy. Pisząc mijający, zawahałem się, bo kto wie, czy w tym roku jabłka z ubiegłorocznych zbiorów nie spotkają się z Pirosem, Sunrisem i Closem z tegorocznych.
Więcej »
W gospodarce rynkowej jedną z ważniejszych umiejętności jest wybór kanałów dystrybucji przynoszących największe korzyści. W warunkach polskiego rynku owoców i warzyw będącego w fazie ponownej organizacji, roztrzygnięcie tego problemu nie jest sprawą łatwą dla przeciętnego uczestnika. Ważną, ale nie jedyną, wskazówką mogącą ułatwić ten wybór może być osiągany w alternatywnych kanałach dystrybucji poziom cen.
Więcej »
Więcej »
Kończy się sezon sprzedaży krajowych jabłek. Już w kwietniu ich podaż nie zaspokajała potrzeb klientów. Na pytania o możliwości zakupu sadownicy odpowiadali (lub wywieszali na bramie napis) "nie ma już jabłek".
Więcej »
Skuteczne ograniczenie wzrostu jabłoni, zwłaszcza odmian silnie rosnących, jest w nowoczesnym, intensywnym sadownictwie ważnym problemem. Mniejsze rozmiary drzew można uzyskać różnymi metodami, między innymi uszlachetniając odmiany uprawne na podkładkach karłowych. Jednak nie w każdych warunkach glebowo-klimatycznych podkładki te będą przydatne. W takich przypadkach duże znaczenie mogą mieć również inne metody ograniczania wzrostu jabłoni, np. ich sadzenie w redlinach czy cięcie korzeni.
Więcej »
Polska od wielu już lat zajmuje pierwsze miejsce w świecie w produkcji owoców porzeczek czarnych. Znaczne zainteresowanie uprawą tego gatunku w ostatnich dwudziestu latach wynikało głównie z łatwego zbytu owoców, w tym eksportu do krajów Europy Zachodniej.
Więcej »
Do końca lat 80. wiosną, począwszy od marca, królowały na straganach jabłka odmian mało smacznych, ale za to dobrze znoszące składowanie w przechowalniach czy piwnicach. Taki stan rzeczy wynikał, między innymi, z polecanego w tamtym okresie doboru odmian, który zakładał brak bazy chłodniczej, zamiast wymuszać jej powstanie.
Więcej »
Nie od dziś wiadomo, że wczesna wiosna bywa dla sadownictwa nader przykra. Tak też stało się i w tym roku. Kwitnienie drzew i krzewów owocowych było przyspieszone o 2, 3 tygodnie, tak więc przymrozki, które nawiedziły znaczne obszary Polski na początku maja, spowodowały wiele szkód.
Więcej »
Więcej »
...odbywające się po raz trzeci w Długowoli koło Lipska zgromadziło 8 maja około trzystu sadowników Na seminarium poprzedzającym pokaz cięcia drzew przeważała tematyka makro- i mikroekonomiczna.
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Kapustę brukselską wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji mrożonek — jej główki powinny być zbite, twarde, mieć średnicę 2–3 cm i intensywną, ciemnozieloną barwę liści. O jakości surowca do przetwórstwa, obok odmiany i szeregu czynników agrotechnicznych, w dużym stopniu decyduje nawożenie.
Więcej »
Więcej »
Cukinia (Cucurbita pepo var. giromontina), należąca do rodziny Cucurbitaceae, to obok kabaczka, patisona i dyni makaronowej jedna z odmian botanicznych dyni zwyczajnej. Warzywo to ma wysoką wartość dietetyczną — zawiera dużą ilość cukrów, witaminy C, PP, B1, karotenu, ponadto jego owoce nie kumulują metali ciężkich. Cukinię można spożywać na surowo, gotowaną lub zapiekaną, a małe owoce o długości 10–15 cm są cennym surowcem dla przemysłu przetwórczego.
Więcej »
Każdy zna sałatę o jasnozielonych, miękkich, całobrzegich liściach, pod koniec uprawy zwiniętych w niezbyt ciasną główkę - to oczywiście sałata masłowa (ang. butterhead). Obecnie coraz częściej uprawiana jest sałata krucha - potocznie, chociaż błędnie, zwana także lodową (co wynika z dosłownego tłumaczenia jej angielskiej nazwy - Iceberg lub niemieckiej Eissalat).
Więcej »
Rolnictwo ekologiczne na terenach cennych przyrodniczo było tematem warszawskiej konferencji Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE IFOAM), zorganizowanej 6 maja przez Agroekologiczne Biuro Konsultingowe ROL-EKO. Wydarzeniu temu patronował minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, Jan Szyszko.
Więcej »
Rejon Nowego Sącza to znaczący na południu Polski ośrodek produkcji ogórków pod osłonami. Szacuje się, że w tunelach foliowych uprawy tych warzyw zajmują tam w przybliżeniu 52 000 metrów kwadratowych, a w szklarniach około 96 000 m2 i prowadzone są w prawie 200 gospodarstwach.
Więcej »
Więcej »
Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) jest sadzony na rabatach, uprawiany na kwiaty cięte w gruncie i pod osłonami lub oferowany jako roślina doniczkowa. Ostatnio stale wzrasta asortyment odmian, ulepszane są ich wartości użytkowe, poszerza się skala barw kwiatów. O dużej popularności słonecznika na światowym rynku może świadczyć liczba kwiatów sprzedawanych na giełdach holenderskich (w 1998 roku — 68 milionów sztuk) oraz jego pozycja w rankingu aukcyjnych bestsellerów (plasuje się na 17. miejscu pod względem wartości sprzedaży).
Więcej »
Floralies Internationales to międzynarodowa wystawa roślin ozdobnych, która od 1956 roku urządzana jest co kilka lat (ostatnio co pięć) we francuskim mieście Nantes. Ma charakter "kwietnego festiwalu" - tak określają ją organizatorzy - i nie przypomina targów przeznaczonych dla profesjonalnej publiczności, gdzie prowadzi się rozmowy z wystawcami oraz na gorąco zawiera transakcje handlowe.
Więcej »
W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie kwiatami ciętymi roślin tradycyjnie uprawianych w gruncie (fot. 1). Poszukuje się możliwości rozszerzania okresu ich podaży. W przypadku bylin wpływ na jego wydłużenie mogą mieć różne zabiegi stosowane przy produkcji polowej lub uprawa tych roślin pod osłonami.
Więcej »
Kwiaty cięte kurkumy wprowadzono na rynek w 1991 r. Doniczkowe formy tej rośliny, zwanej też po polsku ostryżem, pojawiły się natomiast w światowym handlu rok później. Dotychczas asortyment odmian jest bardzo ubogi. Sytuacja ta jednak niebawem się zmieni.
Więcej »
Więcej »
Cerinthe major "Pride of Gibraltar" to jednoroczna roślina, uprawiana na kwiaty cięte, która stała się ostatnio bardzo modna na giełdach holenderskich.
Więcej »
Ponad 20 000 ha zajmują w Holandii tereny przeznaczone pod uprawę ozdobnych roślin cebulowych. Roczna produkcja cebul w tym kraju wynosi około 10 mld sztuk. Jest to 65% całkowitej produkcji światowej.
Więcej »