• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 08/1999

Na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiły się w Polsce pierwsze super- i hipermarkety. Z roku na rok przybywa tych sklepów, zwiększa się ich udział w handlu detalicznym, co przyczynia się do radykalnych zmian w całym systemie dystrybucji. Duże organizacje, jakimi są sieci handlowe, tworzą własny system zaopatrzenia, unikając zwykle pośredników.
Więcej »
W strugach deszczu rozpłynęły się nadzieje na udany truskawkowy sezon. Najbardziej dostało się plantacjom w województwach: mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim. Nieszczęścia zaczęły się już z początkiem maja. Przymrozki zniszczyły wiele najcenniejszych (największych) kwiatów na plantacjach truskawek — głównie na Mazowszu. No, a potem te deszcze: od Bożego Ciała do świętego Jana lało do oporu.
Więcej »
W Danii funkcjonuje obecnie około 350 nowoczesnych gospodarstw ogrodniczych specjalizujących się w produkcji doniczkowych roślin ozdobnych. Z eksportem około 400 mln dolarów rocznie, kraj ten plasuje się w ścisłej czołówce dostawców na rynki Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.
Więcej »
Coraz więcej sieci supermarketów z materiałami do domu i ogrodu stara się wykorzystać polski "boom" na sklepy wielkopowierzchniowe. Polacy polubili zakupy w wielkich centrach handlowych, gdzie pod jednym dachem można się zaopatrzyć prawie we wszystko.
Więcej »
W otwarciu Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach 29 maja uczestniczyli między innymi premier Jerzy Buzek oraz minister rolnictwa Artur Balazs.
Więcej »
Z roku na rok wzrasta w Polsce zainteresowanie uprawą borówki wysokiej, zwanej także amerykańską. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju ogólna powierzchnia plantacji tego gatunku wynosi około 300 hektarów. Pomimo wzrastającej produkcji owoców borówki wysokiej, popyt na nie ciągle przewyższa podaż. Jest to związane z rosnącym ich spożyciem w Polsce i znacznym eksportem do krajów Europy Zachodniej.
Więcej »
Na świecie wyhodowano już kilkanaście tysięcy odmian jabłoni. Obecnie w produkcji towarowej znajduje się ich około 25. Dominują Golden Delicious i Red Delicious (po 15–18% światowej produkcji jabłek), a z nowszych odmian: Gala, Fuji i Granny Smith (po 3 –4% ogólnej produkcji jabłek). Pewną rolę odgrywa jeszcze McIntosh (zwłaszcza w Kanadzie) lub Jonagold (w zachodniej Europie).
Więcej »
Wycofanie się Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach z badań nad winoroślą i wykreślenie tego gatunku z Rejestru Odmian stworzyło warunki do "wolnej amerykanki" na rynku ogrodniczym. Przeznaczone do obrotu sadzonki winorośli nie muszą być obecnie kwalifikowane, a dobór odmian ustala sam szkółkarz rozmnażając często te, które akurat ma w gospodarstwie.
Więcej »
Optymalnym terminem zakładania plantacji truskawek z sadzonek zielonych jest początek sierpnia. Niestety, w tym okresie jeszcze nie ma takiego materiału. Poza tym w sierpniu często występują upalne dni, co dla posadzonych truskawek z nagimi korzeniami jest zabójcze.
Więcej »
9 czerwca odbyła się w Skierniewicach konferencja na temat intensyfikacji produkcji owoców z krzewów jagodowych. Na spotkaniu mówiono głównie o problemach związanych z uprawą porzeczek, agrestu i malin, o nowościach odmianowych, opłacalności produkcji owoców tych gatunków oraz o perspektywach jej rozwoju (materiały konferencyjne dostępne są w ISK Skierniewice).
Więcej »
Przypuszcza się, że chociaż brokuły znane były jako pierwsze, później ustąpiły miejsca kalafiorom. W czasach współczesnych, gdy te ostatnie były już popularne w Europie, brokuły dopiero rozpoczynały swoją karierę w USA, gdzie ich uprawa rozpowszechniła się dzięki nasionom przywiezionym przez włoskich osadników.
Więcej »
W proekologicznym podejściu do produkcji ogrodniczej wraca znaczenie nawozów zielonych. Większość roślin uprawianych w tym celu czerpiąc składniki pokarmowe sięga swymi korzeniami bardzo głęboko. Dzięki temu odzyskuje się pierwiastki, które zostały wypłukane w głąb gleby w czasie ulewnych deszczy lub intensywnego podlewania, równocześnie w sposób naturalny spulchnione zostają głębsze jej warstwy. Nawozy zielone zwiększają aktywność organizmów glebowych, przyczyniają się do polepszenia struktury gleby, chronią ją również przed wysuszeniem oraz ograniczają rozwój chwastów.
Więcej »
W niedzielę 6 czerwca w gospodarstwie państwa Agnieszki i Zbigniewa Orzechowskich nowe odmiany kalafiorów prezentowała firma Rijk Zwaan.
Więcej »
Wielkość i jakość plonu fasoli w dużym stopniu zależą od warunków pogodowych. Szczególnie niekorzystne dla tej rośliny są lata z dużą ilością opadów, gdyż wówczas jest często atakowana przez choroby. Krytyczny okres w tych warunkach to czas kwitnienia, ze względu na zagrożenie przez zgniliznę twardzikową, szarą pleśń czy sporadycznie — rdzę.
Więcej »
Nowościom w uprawie i ochronie wczesnej kapusty poświęcona była konferencja zorganizowana 8 czerwca w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach.
Więcej »
"Postęp techniczny w uprawie warzyw pod osłonami" był tematem konferencji zorganizowanej 20 maja przez Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach.
Więcej »
Więcej »
Z produkcją cebul roślin ozdobnych powszechnie kojarzy się Holandię. Tymczasem kraj ten w coraz większym stopniu korzysta z zasobów innych państw, zwłaszcza Francji.
Więcej »
W pierwszej części artykułu (patrz HO 7/99) Autor omówił ogólne zasady produkcji słoneczników — redakcja.
Więcej »
Na rynku holenderskim większość jednorocznych kwiatów ciętych pojawia się w okresie od kwietnia do października. Są one produkowane na skalę towarową, przy czym na Zachodzie rośnie popularność tego typu upraw.
Więcej »
Azalie doniczkowe są wizytówką belgijskiego ogrodnictwa. Ostatnio ich ofertę wzbogacono o 3 odmiany hodowli instytutu naukowego pod nazwą Centrum voor Landbouwkundig Onderzoek (Centrum Badań Rolniczych), który ma siedzibę w Melle.
Więcej »