Hasło Ogrodnicze - strona główna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

Szukaj: w roku: w kategorii:


Numer: 10/1999
NOWE ORGANIZACJE, NOWE KADENCJE

RYNEK

Poniżej przedstawiamy nowości i zmiany, jakie odnotowaliśmy w organizacjach ogrodniczych w okresie od końca maja do końca sierpnia.
czytaj


Numer: 10/1999
POKAZOWE POLETKA POLAN

RYNEK

Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN po raz drugi urządziła Dni Otwarte w Igołomi, podobnie jak w ubiegłym roku - w pełni lata (od 25 do 27 lipca). Zainteresowani ofertą tego przedsiębiorstwa mogli oglądać poletka z warzywami oraz roślinami ozdobnymi, a także niewielką kolekcję tych ostatnich w skrzynkach balkonowych i innych pojemnikach.
czytaj


Numer: 10/1999
PIERWSZY OPRYSKIWACZ Z ATESTEM

RYNEK

W Centrum Szkoleniowym Techniki Ochrony Roślin w Zgłobicach 27 lipca zainaugurowano program badania sprzętu ochrony roślin. Opryskiwacz polowy, należący do Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego jako pierwszy przeszedł pozytywnie egzamin i uzyskał znak kontrolny nr 000001 z rąk głównego inspektora IOR - Andrzeja Chodkowskiego.
czytaj


Numer: 10/1999
SEZON OWOCÓW JAGODOWYCH PEŁEN NIESPODZIANEK

RYNEK

Skup owoców jagodowych rozpoczął się w tym roku na początku czerwca od zbioru agrestu, a zakończył w pierwszych dniach sierpnia wraz z ostatnimi partiami porzeczek czarnych i kolorowych. Warunki pogodowe, na które owoce jagodowe są szczególnie wrażliwe, były dla niektórych gatunków niesprzyjające. Stąd miniona kampania dostarczyła jednym powodów do radości, innym zaś przyniosła rozczarowanie.
czytaj


Numer: 10/1999
HANDEL ŚLIWKAMI NA KRAKOWSKIM PLACU HURTOWYM

RYNEK

W położonych na północ od Krakowa rejonach Małopolski od wielu lat znajdują się duże nasadzenia śliw, w których dominują "Węgierka Łowicka" i lokalna odmiana - "Bośniacka". W tych okolicach — w Szczodrkowicach - prowadzę gospodarstwo rodzinne nastawione głównie na produkcję śliwek, których uprawę rozpoczął jeszcze w latach sześćdziesiątych mój ojciec.
czytaj


Numer: 10/1999
STAROPOLSKA NEBULIA

RYNEK

Co oznacza ten tytuł - szybko wyjaśniam, że "Staropolska" to według bazarowych ekspertów węgierka, zaś "Nebulia" to po prostu "Čačanska Najbolia". Takie językowe dziwolągi świadczą o tym, że nasz owocowy rynek to ciągle jeszcze w dużym stopniu bazarowa prowizorka.
czytaj


Numer: 10/1999
OCHRONĘ JABŁONI PRZED PARCHEM NALEŻY ROZPOCZĄĆ JUŻ JESIENIĄ

SADOWNICTWO

Jednym z czynników decydujących o nasileniu parcha jabłoni, obok warunków atmosferycznych, jest poziom źródła infekcji w początkowym okresie wegetacji. W naszych warunkach klimatycznych głównym źródłem zakażenia w tym czasie są zarodniki workowe, które powstają w owocnikach tworzących się na porażonych, ubiegłorocznych liściach. Już więc jesienią można ocenić potencjalne zagrożenie parchem jabłoni w następnym sezonie.
czytaj


Numer: 10/1999
SADOWNICTWO W CHINACH

SADOWNICTWO

Chiny są olbrzymim krajem, na którego obszarze występują wszystkie strefy klimatyczne. Dzięki temu mogą być tam uprawiane różne gatunki roślin sadowniczych - od "umiarkowanych" do tropikalnych. Tradycja produkcji owoców jest w Chinach bardzo stara - pierwsze sady powstały tam już 6 tysięcy lat temu.
czytaj


Numer: 10/1999
ROZPOCZĄŁ SIĘ PROGRAM CZEREŚNIOWY

SADOWNICTWO

Przewiduje się, że przez wiele lat opłacalna może być w Polsce produkcja czereśni. Koniecznie należy jednak zmienić technologię uprawy tego gatunku tak, aby można było uzyskać co najmniej 20 ton owoców z hektara. Poza tym warto sadzić drzewa tylko tych odmian, których owoce odznaczają się wysokim plonem, odpornością na pękanie (jeśli nie uprawia się drzew pod osłonami chroniącymi czereśnie przed deszczem) oraz masą co najmniej 8 gramów.
czytaj


Numer: 10/1999
Z 'TUNELEM' DO SADU

SADOWNICTWO

Na początku tego roku Sadowniczo-Szkółkarski Zakład Doświadczalny w Albigowej zakupił - jako pierwszy w Polsce - opryskiwacz tunelowy (fot. 1) do ochrony drzew owocowych. Wybrałem się późną wiosną do tego gospodarstwa, aby się dowiedzieć, jak sprawuje się ten sprzęt.
czytaj


Numer: 10/1999
RÓŻE OWOCOWE

SADOWNICTWO

Róża jest pospolitym krzewem występującym na obszarze naszego kraju zarówno na nizinach, jak i w górach, sięgając aż do zarośli kosodrzewiny. Rośnie na glebach ubogich, ale zwykle zasobnych w wapń, nie znosi silnie zakwaszonych. Ma jednak duże wymagania w stosunku do światła, występuje zwykle na skraju lasów i zarośli na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Ponadto, róże dzikie mogą być uprawiane w ogrodach i parkach jako krzewy ozdobne w nasadzeniach grupowych lub żywopłotowych.
czytaj


Numer: 10/1999
FITOPLAZMATYCZNE CHOROBY WARZYW

WARZYWNICTWO

Choroby typu żółtaczki i miotlastości stały się w ostatnich latach ogromnym problemem w uprawie wielu gatunków roślin. Mogą one powodować zahamowanie wzrostu, nekrozę i chlorozę, a nawet żółte zabarwienie rośliny. Tym objawom czasem towarzyszy (lub występuje jako odrębny symptom) czerwonawe zabarwienie liści, masowe wyrastanie pędów bocznych z kątów liści oraz różnorodne zaburzenia w rozwoju organów generatywnych. Kwiaty są źle wybarwione i zniekształcone, często przetworzone w utwory liściaste i pędy, nie wytwarzają nasion.
czytaj


Numer: 10/1999
DNI PAPRYKI

WARZYWNICTWO

czytaj


Numer: 10/1999
CZYNNIKI OGRANICZAJĄCE BIOAKUMULACJĘ KADMU W WARZYWACH

WARZYWNICTWO

Metale ciężkie - kadm, ołów i rtęć - to pierwiastki, które nawet w najmniejszych ilościach są szkodliwe dla zdrowia. Ich wspólną cechą jest zdolność do kumulowania się w organizmie i długi okres biologicznego półtrwania. Kadm uznawany jest za najbardziej niebezpieczny, ze względu na to, że łatwo przemieszcza się w łańcuchu gleba - roślina - człowiek.
czytaj


Numer: 10/1999
SADOWNICZA OKOLICA - POMIDORY PRZY PALIKACH

WARZYWNICTWO

8 sierpnia w gospodarstwie Stanisława Olszewskiego w Błoniu producenci z okolic Sandomierza mieli okazję uczestniczyć w prezentacji odmian pomidorów firmy Novartis Seeds. Drugie, równoległe spotkanie odbywało się u Jacka Kiliańskiego w Szewcach.
czytaj


Numer: 10/1999
NOWE KSZTAŁTY I KOLORY POMIDORÓW

WARZYWNICTWO

25 czerwca w gospodarstwie ogrodniczym Tadeusza Kasprzaka w Piekoszowie - jednego z trzech występujących pod szyldem "Bracia Kasprzak" - spotkali się przedstawiciele największych szklarniowych zakładów ogrodniczych. Powodem tego był "Dzień Otwarty" firmy Western Seed, reprezentowanej przez Floraland.
czytaj


Numer: 10/1999
RÓŻE W NOWYM JORKU

KWIACIARSTWO

Przez kilka pierwszych dni maja bieżącego roku jedno z większych centrów kongresowych Nowego Jorku - Jacob Javits Center w sercu Manhattanu - przyciągało uwagę dużej grupy amerykańskich florystów oraz wszystkich tych, którzy na co dzień zajmują się handlem kwiatami ciętymi.
czytaj


Numer: 10/1999
SPECJAŁY FRANCUSKIEJ 'KUCHNI'

KWIACIARSTWO

W poprzednich odcinkach relacji z wycieczki Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych, któremu towarzyszyłam podczas penetrowania Francji, przedstawiłam ogólne wiadomości na temat cebulowego biznesu znad Sekwany. Opisałam także dwa przedsiębiorstwa, które produkują głównie na zamówienie Holendrów będąc niejako zapleczem dla wszechobecnych handlowców z Kraju Tulipanów. Tym razem skoncentruję się na gatunkach, które są specjalnością typowo francuską i znacznie łatwiej znaleźć reprodukujące je firmy na przykład w okolicach Angers niż w pobliżu Amsterdamu.
czytaj


Numer: 10/1999
BEZ ZŁOTYCH MEDALI

KWIACIARSTWO

Fleuroselect, międzynarodowa organizacja testująca nowości roślinne rozmnażane z nasion, nie przyznała w tym roku złotego medalu żadnej ze zgłoszonych do oceny kreacji. Oznacza to, że wśród nowych, zagranicznych odmian, które mają się pojawić na światowym rynku w przyszłym roku, nie znaleziono rewelacji. To pierwszy od lat tak słaby wynik "oględzin" notowany przez Fleuroselect.
czytaj

Szkółkarstwo | plantpress.pl | archiwum | kontakt | polityka prywatności
  © 1999-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na tym portalu jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.