Hasło Ogrodnicze - strona główna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

Szukaj: w roku: w kategorii:


Numer: 07/2000
POLSKI EKSPORT WARZYW W 1999 ROKU

RYNEK

Według danych CIHZ, w minionym roku sprzedaliśmy około 253 000 ton świeżych warzyw, o 36% więcej niż w 1998 r. Wpływy z ich eksportu w 1999 roku oszacowano na 39 mln USD (wzrost o 8% w stosunku do wartości z 1998 roku).
czytaj


Numer: 07/2000
LEASING JAKO ŹRÓDŁO FINANSOWANIA

RYNEK

Coraz częściej ogrodnicy określani są mianem przedsiębiorców, a gospodarstwa otrzymały wolnorynkową nazwę jednostek gospodarczych. Nie jest to tylko gra słów...
czytaj


Numer: 07/2000
MARCHEW NA KILKA SPOSOBÓW

RYNEK

Na zachodnioeuropejskim rynku świeżych warzyw pojawiają się produkty, nie tylko odpowiednio umyte, wystandaryzowane i wygodnie (dla nabywcy) opakowane, ale - coraz częściej - także wstępnie przygotowane do bezpośredniego użycia.
czytaj


Numer: 07/2000
KRAJOBRAZ PO BITWIE...

RYNEK

...jest na Mazowszu tak ponury, że jeden z sadowników, wspominając Święto Kwitnącej Jabłoni w Wildze, użył określenia "stypa".
czytaj


Numer: 07/2000
RENESANS LETNICH ODMIAN JABŁONI

SADOWNICTWO

Z różnych rejonów kraju docierają sygnały, że w szkółkach brakuje drzewek wczesnych odmian jabłoni. Przyczyn tego wzrostu zainteresowania nimi jest kilka.
czytaj


Numer: 07/2000
PO KWITNIENIU

SADOWNICTWO

czytaj


Numer: 07/2000
LIDER

SADOWNICTWO

Dariusz Pakuła (fot.) ma za sobą 42 lata życia i studia na AGH. Mieszka w Zwoleniu. Miasteczko szczyci się bliskością Czarnolasu i kościołem, w którym spoczywają doczesne szczątki Jana Kochanowskiego. Bardziej współczesny i prozaiczny wyróżnik tego rejonu to uprawa truskawek.
czytaj


Numer: 07/2000
''NASZE OWOCARSTWO'' NA LITWIE

SADOWNICTWO

Pomorskie Towarzystwo Sadownicze "Nasze Owocarstwo" - jak sama nazwa wskazuje - jest grupą producentów owoców i szkółkarzy pracujących w rejonie Grójca, Wilgi, Kujaw, Brodnicy i w końcu Pomorza Gdańskiego...
czytaj


Numer: 07/2000
CIĘCIE JABŁONI ORAZ INNE ZABIEGI HAMUJĄCE SILNY WZROST DRZEW

SADOWNICTWO

Słabe plonowanie drzew owocowych w poprzednim roku oraz tegoroczne przymrozki podczas kwitnienia niszcząc większość pąków kwiatowych spowodowały dość silny wzrost drzew w wielu sadach.
czytaj


Numer: 07/2000
CIĘCIE KORZENI JABŁONI

SADOWNICTWO

Już w starych książkach sadowniczych znajdziemy zalecenia, aby ciąć korzenie u drzew silnie rosnących w celu zahamowania ich wzrostu i wzmożenia owocowania. Znajdziemy także rysunki pokazujące, jak ten zabieg wykonać.
czytaj


Numer: 07/2000
WYŻSZY ETAP ROZWOJU UPRAWY CZEREŚNI - TAKŻE W POLSCE

SADOWNICTWO

Gość ostatniego limanowskiego seminarium, znany niemiecki specjalista od intensywnej uprawy czereśni, Fritz G. Zahn, powiedział: "na świecie rozpoczął się nowy etap uprawy czereśni".
czytaj


Numer: 07/2000
SADOWNICTWO PROEKOLOGICZNE...

SADOWNICTWO

...było tematem Ogólnopolskiego Zjazdu Przodujących Sadowników, zorganizowanego 12 kwietnia przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Obecny stan i rozwój integrowanej produkcji owoców (IPO) omawiał prof. dr hab. Edmund Niemczyk.
czytaj


Numer: 07/2000
WARZYWNICTWO NA LITWIE

WARZYWNICTWO

Do 1991 roku na Litwie dominowały kołchozy, z których jeszcze w 1990 roku pochodziła połowa produkcji warzywniczej (obecnie uprawia się w nich warzywa na zaledwie 400 ha). Rozpadające się kołchozy powoli się prywatyzują, a nowi właściciele często nastawiają się na produkcję warzyw...
czytaj


Numer: 07/2000
KUKURYDZA CUKROWA NA BEZPOŚREDNIE ZAOPATRZENIE RYNKU

WARZYWNICTWO

Kukurydza cukrowa z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Szczególnie zainteresowany jest nią przemysł przetwórczy...
czytaj


Numer: 07/2000
ODMIANY POMIDORÓW DLA PRZEMYSŁU

WARZYWNICTWO

Przetwórstwo zużywa od 40% do 60% rocznej produkcji pomidorów gruntowych, czyli średnio 150 tysięcy ton. Uzyskiwany obecnie przeciętny plon (15-25 t/ha) jest niski, ale można go zwiększyć prowadząc racjonalną agrotechnikę i skuteczną ochronę roślin oraz wprowadzając nowe, plenne odmiany, odporne na najczęściej występujące choroby.
czytaj


Numer: 07/2000
RZODKIEW JAPOŃSKA

WARZYWNICTWO

Rzodkiew japońska, inaczej daikon (z japońskiego - duży korzeń), jest w krajach Dalekiego Wschodu tak popularna, jak u nas kapusta głowiasta. Spożywa się ją na różne sposoby - świeżą, gotowaną, marynowaną, kiszoną lub suszoną.
czytaj


Numer: 07/2000
BRZĘCZĄ TRZMIELE W OBERŻYNIE

WARZYWNICTWO

Zainteresowanym produkcją oberżyny podaliśmy w "Haśle Ogrodniczym" 2/2000 niezbędne informacje o wymaganiach uprawowych, odmianach oraz pielęgnacji tej rośliny. Tym razem chcemy podpowiedzieć, jak - wykorzystując rodziny trzmiela ziemnego - poprawić efektywność zawiązywania owoców (red.).
czytaj


Numer: 07/2000
NOWOŚCI TECHNOLOGICZNE I TECHNICZNE W UPRAWIE RÓŻ SZKLARNIOWYCH

KWIACIARSTWO

Powierzchnia uprawy róż w Polsce wynosi około 130 ha i od lat zajmują one pierwsze miejsce wśród roślin ozdobnych produkowanych na kwiaty cięte pod osłonami. Możliwości zbytu kwiatów róż znacznie przy tym przekraczają krajowy potencjał produkcyjny...
czytaj


Numer: 07/2000
RÓŻE NA KSIĘŻYCU

KWIACIARSTWO

Róże są najlepiej "rozpracowanymi" przez naukowców roślinami ozdobnymi. Nic dziwnego: zajmują pierwsze miejsce w światowym rankingu najczęściej kupowanych kwiatów ciętych...
czytaj


Numer: 07/2000
KRAINA ''MARGERITY''

KWIACIARSTWO

Kiedy w połowie lat 90. holenderskie ogrodnictwo szklarniowe przeżywało kryzys, przewidywano, że pozycję liderów w europejskim kwiaciarstwie mogą przejąć Włosi. Wprawdzie do tego nie doszło, ale istnieją specjalności, w których Italia wydaje się bezkonkurencyjna.
czytaj

Szkółkarstwo | plantpress.pl | archiwum | kontakt | polityka prywatności
  © 1999-2018 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na tym portalu jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.