• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 06/2001

W mediach często pojawia się ostatnio określenie "nowa gospodarka". Dotyczy ono przemysłu informatycznego, na który składają się nie tylko wyroby tej branży (na przykład komputery z urządzeniami peryferyjnymi, usługi z zakresu zarządzania, montażu czy nowoczesnego przekazu danych), ale i cały sektor dotyczący interesu publicznego — ewidencji ludności, skarbowości (majątek publiczny, podatnicy, podatki, cła), bezpieczeństwa (na przykład monitorowanie dozorujące, rejestr skazanych, kartoteki policyjne, ewidencje pojazdów znakowanych, skradzionych), statystyki oraz bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
Więcej »
W tej części cyklu na temat świadczeń przysługujących rolnikom na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników Autorka przedstawia szczegóły zakończenia działalności rolniczej — jednego z warunków wypłaty renty lub emerytury rolniczej otrzymywanej w całości. W poprzednich numerach "Hasła Ogrodniczego" omówiła już ogólnie typy świadczeń pieniężnych przysługujących rolnikom, a także konstrukcję renty i emerytury rolniczej (red.).
Więcej »
Przed miesiącem Autor przedstawił warunki, jakie muszą spełnić grupy producentów owoców i warzyw, aby móc ubiegać się o wsparcie finansowe ze środków publicznych. Poniżej przedstawia zasady tworzenia i funkcjonowania grup producentów owoców i warzyw, a także zasady udzielania pomocy z funduszy państwowych (red.).
Więcej »
Więcej »
Przed miesiącem (HO 5/2001) informowaliśmy o wprowadzonej na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym SA w Broniszach podwyżce opłat wjazdowych dla operatorów sprzedających towar z samochodów, czyli przede wszystkim producentów owoców i warzyw. Z prośbą o skomentowanie decyzji władz rynku hurtowego zwróciliśmy się do kilku organizacji ogrodniczych (red.).
Więcej »
Niemcy — zamożny i największy europejski importer — nie są samowystarczalne pod względem produkcji warzyw i owoców. Duże ilości tych produktów muszą importować. Tę szansę pozwoli, być może, lepiej niż dotychczas wykorzystać, wprowadzony na początku tego roku układ o liberalizacji handlu produktami rolno-spożywczymi, w tym warzywami, owocami i grzybami, z krajami Unii Europejskiej. Na rynkach niemieckich polskie produkty ogrodnicze pojawiają się coraz częściej. Dostępne informacje pozwalają śledzić notowania polskiej cebuli, pieczarek, a w sezonie również jagód leśnych oraz truskawek. Wciąż jednak wysyłamy za Odrę więcej produktów przetworzonych (zwłaszcza mrożonek) niż świeżych warzyw i owoców.
Więcej »
Po prawie zimowej Wielkanocy reszta kwietnia upłynęła pod znakiem deszczu, a początkowo i chłodu. W wielu gospodarstwach poświąteczny okres był bardzo pracowity.
Więcej »
W ostatnich latach przeprowadzono w Polsce wiele doświadczeń sprawdzających zachowanie się licznej grupy podkładek wegetatywnych oraz zaokulizowanych na nich odmian jabłoni w różnych warunkach środowiskowych. Prasa fachowa publikowała wyniki porównań "rodzin" znanych podkładek polskich i zagranicznych, pojawiły się również informacje o całkiem nowych, obiecujących kreacjach — tak rodzimych, jak i importowanych. Praca, którą pokrótce relacjonuję poniżej, mieści się w tej właśnie grupie ciągle badanych zagadnień. Sądzę, że ze względu na mniej jeszcze znane podkładki oraz użytą w doświadczeniu odmianę — 'King Jonagold' — zaciekawi ona sadowników.
Więcej »
W grudniowym numerze miesięcznika "Obstbau" z zeszłego roku ukazało się kilka bardzo ciekawych artykułów o uprawie borówki w Niemczech. Poniżej zamieszczam obszerne fragmenty dwóch z nich. Pierwszy to "Kalkulacje uprawy borówki"("Kalkulationen zum Heidelbeeranbau" autorstwa M. Görgensa i A. P. Entropa), zaś drugi — "Wyniki badań porównawczych odmian borówek" ("Kulturheidelbeeren-Versuchsergebnisse" M. Clevera i A. P. Entropa).
Więcej »
SADOWNICTWO

BORÓWKA WYSOKA POD KRAKOWEM

W Polsce wrasta popularność tego gatunku ze względu na jego wytrzymałość na mróz, plenność i długowieczność krzewów oraz dużą atrakcyjność owoców. Najwyższe plony uzyskuje się z plantacji nawadnianych lub zakładanych w warunkach dostatecznej ilości opadów. Nasze jedenastoletnie obserwacje prowadzone w okolicach Krakowa wskazują, że można tutaj liczyć na zadowalające plony borówki.
Więcej »
…opatentowana przez dr. Mariana Wargockiego i mgr. Andrzeja Przykorskiego (IBMER Warszawa) była prezentowana przez jej konstruktorów 6 kwietnia w Pęcławiu. (Od ubiegłego roku takich pokazów, zawsze cieszących się dużym zainteresowaniem sadowników, odbyło się w sadach warecko-grójeckich około trzydziestu.)
Więcej »
Intensyfikacja produkcji truskawek i jej ekonomika w Polsce były głównymi problemami poruszanymi 11 kwietnia na Ogólnopolskiej konferencji truskawkowej w ISK w Skierniewicach. Przyjechało na nią około 500 plantatorów oraz kilkanaście firm z bogatą ofertą produktów i rozwiązań technologicznych mogących usprawnić produkcję w gospodarstwie. Największym zainteresowaniem słuchaczy cieszyły się wystąpienia ich kolegów, także zajmujących się produkcją truskawki.
Więcej »
Więcej »
SADOWNICTWO

EUROPRUNE

Producenci w krajach południowej Europy i na południu Niemiec wykazują duże zainteresowanie uprawą śliw. Wynika ono ze wzrostu popytu na te owoce oraz z ich atrakcyjności ekonomicznej przewyższającej produkcję jabłek 'Golden Delicious'.
Więcej »
Więcej »
W poprzednich numerach Autorka omówiła znaczenie dla ogórków potasu — w HO 4/01 oraz azotu — HO 5/01.
Więcej »
Przed miesiącem, w numerze majowym przedstawiliśmy pierwszą część artykułu omawiającą wymagania klimatyczno-glebowe papryki uprawianej w polu, jej potrzeby pokarmowe i wynikające z nich nawożenie. Poniżej — produkcja rozsady i dalsza uprawa tego warzywa (red.).
Więcej »
W końcu kwietnia firma Seminis Vegetable Seeds Polska zorganizowała w Trzcianie koło Bochni spotkanie dla producentów warzyw. Zainteresowanych pomidorami szklarniowymi gościli Krystyna i Tadeusz Sowińscy, którzy uprawiają ten gatunek na matach z worków napełnionych piaskiem.
Więcej »
Roszponka (Valerianella olitoria) jest rośliną jednoroczną o jadalnych, atrakcyjnie zielonych i zaokrąglonych liściach, o lekko orzechowym smaku. Najwięcej uprawia się jej we Francji (około 1900 ha), w Holandii, a także w Niemczech i Belgii. Liście tego warzywa można spożywać na surowo jak sałatę, można je także gotować jak szpinak. Roszponkę razem z sałatą dodaje się do smażonego bekonu lub szynki i buraków. W XVI wieku w Europie roszponka była często podawana z zimnymi gotowanymi burakami lub selerem.
Więcej »
Więcej »
Roślina ta należy do najpopularniejszych warzyw w Polsce i wschodniej Europie. Roczne spożycie tego warzywa u nas wynosi 12–14 kg na jednego mieszkańca, a powierzchnia uprawy około 22 000 ha. Popularność zawdzięcza niewielkim wymaganiom glebowym i klimatycznym oraz tradycji kuchni polskiej.
Więcej »
Mieszańce międzygrupowe lilii LA powstały przez krzyżowanie odmian Lilium longiflorum i Mieszańców azjatyckich. Dziś jest to już liczna grupa obejmująca kilkadziesiąt odmian. W Holandii areał polowych upraw lilii LA zwiększył się w ostatnich latach znacząco i w 2000 roku wynosił 364 ha. Plantacje reprodukujące z sadzonek łuskowych zajmowały dodatkowo 48 ha.
Więcej »
Dziurawiec farbierski cieszy się coraz większą popularnością jako dodatek do świeżych bukietów (fot. 1). Największe jego plantacje znajdują się w Ekwadorze, a głównym importerem pędów tego gatunku jest Europa, dokąd w ciągu trzech ostatnich lat sprowadzono niemal o 50% więcej materiału niż w poprzednim, analogicznym okresie. Dziurawce uprawia się także w Holandii, gdzie w ubiegłym roku trafiło do sprzedaży aż 30% krajowego towaru.
Więcej »
Na holenderskich giełdach stale rośnie sprzedaż pędów dziurawca farbierskiego. W 2000 r. było to ponad 140 mln sztuk, o około 45% więcej niż dwa lata wcześniej. Równocześnie poszerza się asortyment oferowanych odmian.
Więcej »
27–28 marca w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach po raz szósty zebrał się na corocznej konferencji Klub Producentów Anturium. Spotkanie takie, z jednej strony, pozwala uczestnikom pogłębić wiedzę teoretyczną, a z drugiej — daje możliwość omówienia spraw organizacyjnych. Wśród tych ostatnich jedną z istotniejszych decyzji jest wniosek o przekształcenie KPA w strukturę bardziej formalną i zarejestrowanie, jako stowarzyszenia, w sądzie.
Więcej »
Grozi nam upadek krajowej produkcji krzewów róż. To jedna z ważniejszych kwestii poruszonych podczas konferencji "Róże w szkółce i pod osłonami", która odbyła się 23 marca w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
Więcej »
Tradycyjnie już, między końcem kwietnia a początkiem czerwca, firma Syngenta Seeds (S&G) urządziła serię Dni Otwartych poświęconych roślinom balkonowo-rabatowym. Spotkania te odbyły się w dziewięciu gospodarstwach ogrodniczych z różnych regionów kraju i były okazją do zaprezentowania nowości oferowanych przez S&G.
Więcej »
Fleuroselect, czyli międzynarodowa organizacja oceniająca i promująca nowe odmiany roślin ozdobnych (przede wszystkim rozmnażanych z nasion), wybrała w tym roku trzy kreacje z grupy roślin rabatowych, które "stanowią przełom w hodowli i wyróżniają się wyjątkowymi walorami ozdobnymi". Wszystkie są mieszańcami heterozyjnymi.
Więcej »