• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 12/2001

Przed obecnym sezonem produkcji mrożonek zachodni importerzy narzekali na braki zapasów. Brakowało, między innymi, mrożonych kalafiorów, brokułów i zielonego grochu. Wiosną wystarczające były jedynie zapasy mrożonej cebuli.
Więcej »
Nowe zalecenia dotyczące technologii produkcji sadowniczej wypływają coraz częściej nie od sadowników i instytucji rządowych, ale od sieci supermarketów. Zwiastuny tych zmian można już zauważyć, na przykład w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii.
Więcej »
W kolejnym artykule z cyklu poświęconego rolniczym ubezpieczeniom społecznym Autorka przedstawia zasady wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych. Ich rodzaje, dodatki do nich oraz warunki i procedury przyznawania opisane zostały we wcześniejszych numerach HO 4–11/2001 — red.
Więcej »
Zapewnienie równego dostępu do informacji rynkowej jest jednym z najważniejszych zagadnień współczesnej ekonomii. Na polskim rynku produktów ogrodniczych, na którym zwiększa się konkurencja, systematycznie rośnie zapotrzebowanie na obiektywną i szybką informację. Stała się ona towarem atrakcyjnym i coraz bardziej poszukiwanym.
Więcej »
W rozmowach mazowieckich sadowników wyjątkowo często pojawiały się w ostatnich tygodniach słowa skrzynka, paleta, czy po prostu opakowanie. O ile bowiem w tym sezonie nie brakuje jabłek, o tyle zupełnie nie można tego powiedzieć o opakowaniach. Wszystkie znane mi gospodarstwa cierpią z powodu ich deficytu, co jest potwierdzeniem dużych zbiorów jabłek w środkowej Polsce.
Więcej »
W Kancelarii Premiera 18 października zorganizowano kolejną konferencję z cyklu "Zrozumieć negocjacje", poświęconą rynkowi owoców i warzyw. Zaproszono na nią przedstawicieli władz samorządowych, organizacji pozarządowych, związków branżowych i zawodowych oraz mediów.
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Zdecydowana większość roślin uprawianych w warunkach polowych wymaga gleb lekko kwaśnych — o odczynie (pH) zbliżonym do obojętnego. Niestety, ponad 70% gleb użytkowanych rolniczo w Polsce zaliczane jest do kwaśnych i bardzo kwaśnych (czyt. HO 11/2001), dlatego konieczne jest ich okresowe wapnowanie. Nawozy używane w tym celu działają odkwaszająco na glebę, można by więc przypuszczać, że będą stanowić dodatkowe źródło wapnia jako składnika pokarmowego dla roślin.
Więcej »
Produkcja śliw może być bardzo opłacalna, ale pod warunkiem zastosowania nowoczesnych technologii (gęste nasadzenia, drzewa z koronami osiowymi) i sadzenia nowych odmian o zróżnicowanych terminach dojrzewania. Porównując ceny owoców z kosztami produkcji można stwierdzić, że warto produkować tylko bardzo dobrej jakości owoce deserowe, odmian wczesnych i późnych.
Więcej »
Podobnie jak w latach ubiegłych, w grudniowym numerze "Hasła Ogrodniczego" na podstawie przebiegu sezonu wegetacyjnego, informacji od sadowników oraz własnych badań — przekazuję zalecenia i rady oraz zwracam uwagę na błędy, które dosyć często popełniają sadownicy przechowując jabłka. Stało się już niemal regułą ostatnich lat, że występujące anomalie pogodowe powodują problemy związane ze wzrostem i dojrzewaniem owoców.
Więcej »
Tegorocznym dożynkom w Spale (7–9 września, fot.), które odbywały się pod patronatem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego towarzyszyła dwudniowa konferencja naukowa poświęconą nowoczesnym technologiom w rolnictwie i ogrodnictwie.
Więcej »
Tegoroczne Owocobranie w Warce (3–4 listopada) — święto rejonu warecko-grójeckiego — odbyło się o tydzień za wcześnie. W trakcie zorganizowanego spotkania jeszcze wielu sadowników musiało "obierać" z drzew jabłka, których w tym roku w centralnej Polsce były rekordowe ilości.
Więcej »
Trudna sytuacja gospodarcza kraju odbija się także na naszej branży. Ten rok można uznać za początek kryzysu w polskim sadownictwie. Obserwujemy wyraźne obniżenie opłacalności produkcji na skutek wzrostu cen pracy i środków produkcji przy równoczesnym spadku cen skupu.
Więcej »
W trakcie odbywającego się owocobrania w Warce udało mi się porozmawiać z Jos De Costerem (fot.). Przez kilkanaście lat był on dyrektorem belgijskiej stacji doświadczalnej w Sint Truident. Obecnie zajmuje się doradztwem i wraz z synami prowadzi gospodarstwo sadownicze — red.
Więcej »
Warzywo to należy do najstarszych roślin uprawnych — było uprawiane od niepamiętnych czasów w basenie Morza Śródziemnego, Indiach i Afganistanie. Świeże (niedojrzałe) nasiona bobu zawierają dużo białka i węglowodanów oraz witaminę C i karoten (prowitaminę A). Bób wchodzi w skład diet dla chorych na wątrobę, nerki i jelita. Jego spożywanie jest jednak niewskazane (ze względu na znaczną zawartość puryn) dla cierpiących na dnę moczanową.
Więcej »
W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW Żelazna (12 października) już po raz piąty zorganizowano Dzień Marchwi. Przed wyjściem w pole, gdzie można było obejrzeć kolekcję 55 odmian konsumpcyjnych i 27 odmian przeznaczonych dla przemysłu, goście wysłuchali wykładów dotyczących zwalczania chorób, szkodników i chwastów w uprawie marchwi oraz rynku tego warzywa w Polsce i na świecie.
Więcej »
Więcej »
Papryka przez całe życie krzewi się wytwarzając wciąż nowe pędy, liście, kwiaty i owoce. W temperaturze 15–35oC można uprawiać ją jako roślinę wieloletnią — robi się tak z jej formami ozdobnymi. Jako warzywo gatunek Capsicum annuum — papryka roczna — uprawiana jest na miejscu stałym zwykle przez 6–11 miesięcy. Im dłuższy jest ten okres, tym wymaga ona większych nakładów pracy na cięcie i podwiązywanie pędów. Tylko przy tych zabiegach pielęgnacyjnych można uzyskać wysokie, równomierne plonowanie roślin i duże — a przy tym kształtne, grubościenne — owoce o wysokiej wartości odżywczej. Znacznie łatwiej jest także utrzymać dobry stan fitosanitarny uprawy, w której rośliny są cięte i podwiązane.
Więcej »
Wzorem dwóch ubiegłych lat, Maria i Marek Szajowie urządzili podczas Polagry (4–7 października) Dni Otwarte swojej firmy w Gądkach koło Poznania. Pokazano bogatą kolekcję odmian chryzantem doniczkowych, podzielonych na 3 grupy.
Więcej »
Doniczkowe azalie (fot. 1) to najważniejsza w Belgii specjalność kwiaciarska. Nic więc dziwnego, że można tam oglądać gospodarstwa, w których poziom produkcji i jakość roślin klasyfikują się do pierwszej światowej ligi. Do takich liderów należy rodzinna firma De Vrindt z Lochristi sprzedająca rocznie 700 tysięcy azalii. Są one idealnie wyrównane, jakby wyszły spod szablonu. Imponujące rezultaty to wynik pracy zaledwie 6 osób, w tym właściciela i jego żony, większość zabiegów jest bowiem zmechanizowana.
Więcej »
Lilie plasują się w Holandii na czwartym miejscu w produkcji kwiatów ciętych pod osłonami, po różach, chryzantemach i tulipanach. Polowe plantacje reprodukcyjne zajmowały w 2001 roku 4266 ha, czyli o ponad 250 ha mniej niż w 2000 r. Nie oznacza to jednak zmniejszenia produkcji cebul lilii, gdyż czołowe firmy holenderskie, jak van Zanten, van Bos czy Onings, prowadzą tego typu uprawy w innych krajach, między innymi we Francji, Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii. Lilie orientalne są najważniejszą grupą odmian — w bieżącym roku powierzchnia plantacji wynosiła w Holandii ponad 2111 ha. Był to więc kolejny sezon wzrostu, a zarazem wprowadzenia do produkcji towarowej wielu nowych, wartościowych odmian.
Więcej »
W dniach 3–6 lipca br. w Belgii, w miejscowości Melle pod Gandawą, odbyło się XX Międzynarodowe Sympozjum zorganizowane przez Sekcję Roślin Ozdobnych Eucarpii — europejskiego stowarzyszenia naukowego na rzecz hodowli roślin. Miejscem spotkania był Wydział Genetyki i Hodowli Roślin Belgijskiego Centrum Badań Rolniczych. W sympozjum uczestniczyło ponad 250 hodowców z całego świata: z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Afryki, Australii i Nowej Zelandii. Najwięcej było ich z Belgii i Holandii, niewiele mniej — z Japonii, Niemiec oraz Francji. Obrady toczyły się w pięciu sekcjach obejmujących techniki hodowlane, kryteria selekcji, biotechnologię, introdukcję nowych gatunków i ochronę wyłącznego prawa do odmiany*.
Więcej »
Więcej »
W szkółkach Krzysztofa Kubiczka, Antoniego Pudełko, Eugeniusza Pudełka w Pisarzowicach oraz Macieja Milczyńskiego w Dankowicach koło Bielska-Białej między 14 a 15 września po raz drugi zorganizowano "Babie lato w ogrodzie" — Dni Otwarte tych zakładów.
Więcej »
Odbywające się 28 września w Skierniewicach Walne Zgromadzanie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych nie przyniosło zasadniczych zmian. Wybrano ten sam zarząd, któremu — jak i całej organizacji — nadal prezesuje Agnieszka Pływaczewska-Gacka.
Więcej »
Dziedziną ogrodnictwa, która najbardziej rozsławiła Holendrów, jest reprodukcja cebul kwiatowych. Nazwa "Kraj Tulipanów" obrazuje zaś, z którymi roślinami z tej grupy kojarzy się Holandia przede wszystkim. Tulipany zdecydowanie dominują na plantacjach reprodukcyjnych — obecnie zajmują 10 312 hektarów (dla porównania: narcyzy ok. 2000 ha*).
Więcej »