• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 08/2002

ZŁOTE MEDALISTKI 2003

Fleuroselect to międzynarodowa organizacja (z siedzibą w Holandii), która zajmuje się oceną nowych odmian roślin ozdobnych i, tradycyjnie, wyróżnia złotymi medalami te uznane za "przełom w hodowli". W tym roku w grupie roślin rabatowych wybrała 5 takich, rozmnażanych z nasion kreacji.
Fiołek rogaty (Viola x cornuta) 'Sorbet Orange Duet'
Jurorzy docenili, niespotykane dotychczas u kwiatów tego gatunku, połączenie barwy pomarańczowej z fioletowopurpurową. Rośliny dorastają do wysokości 20 cm. Odmiana jest heterozyjna. Poleca się ją do uprawy na rabatach oraz w skrzynkach balkonowych. Hodowcą jest amerykańskie przedsiębiorstwo PanAmerican Seed Co.
Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus) 'Can Can Scarlet'
Jest to odmiana heterozyjna o dużych, pełnych, jaskrawoczerwonych kwiatach, które od przełomu maja i czerwca do sierpnia licznie pojawiają się na roślinach, osadzone na mocnych pędach długości 40 cm. Goździk ten nie ma zbyt dużych wymagań, bardzo dobrze rośnie i rozwija się po posadzeniu na miejsce stałe w ogrodzie, w jasnym miejscu. Nadaje się także do uprawy w tarasowo-balkonowych pojemnikach. Hodowcą odmiany 'Can Can Scarlet' jest japońska firma Sakata Seed Corporation.
Petunia (Petunia sp.) 'Blue Wave'
Na uwagę zasługuje jako pierwsza niebiesko kwitnąca kaskadowa odmiana (F1) petunii rozmnażana z nasion. W porównaniu z poprzednimi kreacjami z serii Wave (złotą medalistką była wcześniej 'Lavender Wave'), ta najnowsza ma się także wyróżniać większą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Hodowcą jest japońska firma Kirin Brewery Co.
Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) 'Prairie Sun'
Bardzo obficie kwitnąca, ustalona odmiana o kwiatach języczkowatych w wyjątkowo jaskrawym, złocistożółtym kolorze, który ostro kontrastuje z ciemną zielenią liści. Średnica koszyczków wynosi 13 cm. Rośliny dorastają do wysokości 80 cm, silnie się krzewią, mają mocne, wyprostowane pędy. Są odporne na niesprzyjającą pogodę. Hodowcą tej odmiany jest niemiecka firma Ernst Benary Samenzucht.
Szałwia wspaniała (Salvia x superba) 'Merleau'
Odmiana (ustalona) tego gatunku bylinowego, która zakwita w pierwszym roku uprawy — w około 100 dni po wysiewie nasion. Zalecany termin siewu to 12. tydzień, czyli mniej więcej połowa marca. Kwiatostany, barwy purpurowoniebieskiej, pojawiają się licznie, od czerwca do jesieni. Rośliny mają zwarty pokrój i dorastają do wysokości 40 cm. Odmiana ta jest szczególnie przydatna do produkcji w doniczkach i tak "podana" jest wyróżniającym się towarem w okresie handlu "rabatówką". Hodowcą odmiany 'Merleau' jest holenderskie przedsiębiorstwo Syngenta Seeds.
Na podstawie materiałów Fleuroselectu