• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 09/2002

UKRAIŃSKIE CZEREŚNIE

 

W Skierniewicach (5 czerwca) podczas ogólnopolskiej konferencji na temat intensyfikacji produkcji wiśni i czereśni sporym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Lidii Taranienko z Arimowskiej Doświadczalnej Stacji Szkółkarstwa na Ukrainie. Prelegentka w referacie przedstawiła kilkanaście starych i nowych tamtejszych odmian czereśni.

Na Ukrainie często zimą temperatura zimą spada do –27°C, a raz na 10 lat do –32°C, duże szkody powodują również przymrozki wiosenne, stąd w uprawie mogą znajdować się tylko czereśnie wytrzymałe na mróz. Do takich niewątpliwie zalicza się donieckie odmiany, bardziej od zachodnioeuropejskich wytrzymałe na znaczne spadki temperatury. Spośród kilkunastu wyhodowanych w ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się te z owocami o masie 12–14 gramów, na przykład, 'Proszczalna' i 'Wasilica'. Pierwsza z nich dojrzewa około 13 czerwca i ma ciemnoczerwone owoce, druga kilka dni później i ma czerwone owoce. Otrzymano również kilka odmian dojrzewających pod koniec lipca. Są to 'Amazonka' i 'Studentka' pochodzące z krzyżówki 'Siestrienki' (krzyżówka wiśni z czereśnią) z odmianą 'Donieckaja Krasawica'. Mają one różowe owoce o masie około 7–8 gramów. Badania nad zapylaniem kwiatów pokazują, również że wiele donieckich odmian zapyla się między sobą.

Według prof. L. Taranienko, odmiany te zaczynają owocować od czwartego roku po posadzeniu, a od 8. 10. roku dają plony około 50–60 kg z drzewa, później zbiór przekracza nawet 100 kg. Przy rozstawie drzew 5 m x 7 m lub 6 m x 6 m z hektara można zebrać 10–20 ton owoców.

Wiele południowych odmian czereśni po zimnym i suchym lecie wykazuje spadek żywotności drzew i słabsze zawiązywanie pąków kwiatowych. Takich objawów nie obserwuje się u odmian donieckich: 'Jarosławna', 'Donieckaja Krasawica', 'Donczanka', 'Annuszka', 'Etika', 'Donieckij Ugoliek', 'Siestrienka', 'Amazonka'. Czereśnie na Ukrainie szczepione są przeważnie na antypce, która nie zawsze jest z nimi zgodna. Próbuje się ostatnio szczepić je również na klonach antypki wyselekcjonowanych w USA i na Węgrzech. Niektóre z tych odmian są warte sprawdzenie w naszych warunkach klimatycznych. Ciekawe również, jak będą rosły i owocowały donieckie odmiany na podkładkach karłowych.