• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2002

HISZPANIE W GRÓJECKICH SADACH

W dniu 27 lipca grójeckie sady i rynek hurtowy w Broniszach odwiedziła grupa doradców sadowniczych, specjalistów od spraw sprzedaży oraz sadowników z Katalonii (fot. 1). Warto zaznaczyć, iż w tym rejonie Hiszpanii produkuje się najwięcej jabłek i gruszek. Wycieczka została zorganizowana przez hiszpański oddział firmy BASF.

FOT. 1. GOŚCIE Z KATALONII W JEDNYM Z GRÓJECKICH SADÓWProdukcja sadownicza w Hiszpanii
Hiszpania jest jednym z najważniejszych producentów owoców w Europie. Produkuje się tam około 800 000 ton jabłek na 140 000 ha. Średnia wydajność to 45 t/ha, a tylko 10% zbiorów to owoce przemysłowe. Wśród uprawianych odmian jabłoni najważniejsza w nowych nasadzeniach jest 'Gala' i jej mutanty, zwłaszcza 'Galaxy'. Słodkie owoce tej odmiany są szczególnie chętnie preferują konsumenci w Hiszpanii. Coraz więcej w nasadzeniach jest również odmiany 'Fuji' oraz 'Pink Lady' i ich czerwonych sportów. W starych sadach dominuje 'Golden Delicious', 'Red Chief' oraz 'Red Delicious'. Interesującą informacją może być dla szkółkarzy fakt, iż większość drzewek jabłoni i grusz Hiszpańscy sadownicy sprowadzają z zagranicy (Francja, Włochy, Holandia).

W Katalonii drugim ważnym gatunkiem sadowniczym są grusze, których produkuje się około 600 000 ton. Odmianą, której w ostatnich dwóch latach produkuje się najwięcej jest 'Konferencja', na drugie miejsce spadła, do niedawna najważniejsza, 'Blanquilla'.


Co się podobało?
Podczas zwiedzania rynku hurtowego w Broniszach, goście pozytywnie wypowiadali się o stworzonym placu handlowym. Krytykowano jedynie zbyt małe boksy, w których sprzedaje się owoce. Te na rynkach hurtowych w Hiszpanii są znacznie większe i oprócz otwartej przestrzeni w boksie, sprzedający dysponuje również małą chłodnią, w której można przetrzymywać owoce.

Kolejnym punktem w programie wycieczki było zwiedzania sadów w rejonie Grójca. Pierwszy z odwiedzonych należy do Witolda Oryniaka. Prowadzi on w Małej Wsi k. Belska Dużego 17-hektarowe gospodarstwo sadownicze, oprócz jabłoni, które uprawia się na około trzynastu hektarach, są również trzy hektary śliw oraz hektar grusz. Uprawiane śliwy to 'Čačanska Rana, 'Čačansaka Lepotica' i 'Čačanska Najbolia', wszystkie posadzone na podkładce Węgierka Wangenheima w rozstawie 3,5 m na 1,3 m. Drzewa już w trzecim roku po posadzeniu dały około 30 ton owoców z hektara. W tym roku plonowanie będzie również na podobnym poziomie. Właściciel spodziewał się znacznie lepszego plonu, część pąków kwiatowych przemarzła jednak zimą. Pomimo tego jest zadowolony z uprawy śliw, bo dzięki nowym odmianom o różnych terminach dojrzewania owoców może wydłużyć podaż. W. Oryniak jest również zadowolony z opłacalności produkcji śliw, z której dochód w ostatnich dwóch latach znacznie przewyższał dochód uzyskany z uprawy jabłoni.

Zwiedzającym bardzo podobały się nowe kwatery jabłoni prowadzonych w systemie V, choć — jak mówili — w Hiszpani takie formowanie drzew należy do rzadkości. W ten sposób posadzono między innymi w gospodarstwie odmiany 'Šampion' (fot. 2) i 'Delcorf' na podkładkach 'M.9' oraz 'P 60'.FOT. 2. 'ŠAMPION' PROWADZONY W SYSTEMIE V NA PODKŁADCE 'M.9'


Z zainteresowaniem oglądano szpalerową kwaterę porzeczki czerwonej — odmiana 'Rovada' i białej — 'Blanka'. Krzewy zostały posadzone w rzędzie co 50 cm. Z jednej rośliny wyprowadzono dwa pędy szkieletowe (fot. 3), które następnie przymocowano do konstrukcji zrobionej z plastikowych rurek, górą przymocowanych do drutu. Ten typ uprawy staje się coraz popularniejszy również w naszym kraju i wiele osób uważa taka uprawa może być opłacalna. Dzięki wycinaniu jednorocznych pędów kilkanaście dni przed zbiorem owoce są smaczniejsze, w porównaniu do tych z tradycyjnych krzewów. Jeśli przyzwyczai się konsumentów do wysokiej jakości owoców porzeczki, jej szpalerowa uprawa może stać się dodatkowym źródłem dochodu dla wielu krajowych producentów. Niestety, w tym roku przymrozki w okresie kwitnienia porzeczek były przyczyną przestrzelenia gron, a tym samym spadku ich atrakcyjności.

FOT. 3. SZPALEROWA UPRAWA PORZECZKI


Drugie gospodarstwo, które odwiedzono należy do Jerzego Jesiorowskiego z Belska Dużego. Zajmuje ono powierzchnię około dwudziestu hektarów. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się dwuletnia kwatera 'Konferencji' posadzona na podkładce 'Pigwa Adams' w zagęszczeniu 3300 drzew na hektarze (fot. 4). Dla zabezpieczenia się przed przemarznięciem podkładki drzewa do wysokości szczepienia obsypano ziemią. W tym roku plon z dwuletnich grusz będzie wynosił około 30 ton owoców z hektara. Tak szybkie wejście w owocowanie można osiągnąć sadząc odwirusowane dwuletnie drzewka z jednoroczną koronką. W tradycyjnej konstrukcji na wysokości pierwszego piętra korony z każdej strony rzędu zamocowano drut, do którego za pomocą plastikowych tasiemek przyczepiono dolne pędy, co pozwala na łatwe wyprowadzenie koronki. Ponadto taka konstrukcja eliminuje pracochłonny zabieg podwiązywania gałęzi. W Hiszpanii owoce 'Konferencji' powinny być silnie ordzawione, najlepiej Polsce natomiast, jak zauważył J. Jesiorowski najlepiej sprzedają się te z gładką skórką.

FOT. 4. 'KONFERENCJA' W DRUGIM ROKU PO POSADZENIU