• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2002

W POLSCE I W NIEMCZECH

 

Gatunki i odmiany oferowane przez niemiecką firmę Bruno Nebelung i jej polskiego partnera — przedsiębiorstwo Bruno Nebelung Polska — można było oglądać podczas Dni Otwartych zorganizowanych w pełni lata. Jako pierwsza, 26–27 lipca, odbyła się prezentacja w Ołtarzewie koło Warszawy, a następnie — trwające aż tydzień (4–10 sierpnia) — pokazy w Kaldenhof niedaleko Münster.

Po poprzednim deszczowym sezonie, w tym roku w Ołtarzewie pogoda dopisała. Na poletkach pokazowych zademonstrowano dużą część balkonowo-rabatowego asortymentu przedsiębiorstwa. Uwagę przyciągały aksamitki, które zajęły prawie jedną trzecią ekspozycji (fot. 1). Ten gatunek wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem producentów i klientów, zwłaszcza znana na polskim rynku od 2 lat odmiana 'Bolero' (o miodowej barwie kwiatostanów) z serii Bonanza, która — według specjalistów z firmy Bruno Nebelung — nadaje się do najwcześniejszej produkcji ze wszystkim aksmitek rozpierzchłych (Tagetes patula).

FOT. 1. PRAWIE JEDNĄ TRZECIĄ POLETEK POKAZOWYCH W OŁTARZEWIE ZAJĘŁY AKSAMITKI


Jak twierdzi Leszek Adamczyk — szef firmy Bruno Nebelung Polska — tegoroczny sezon był pod względem sprzedaży dużo lepszy od poprzedniego. Zasadniczą różnicą było zdecydowanie mniejsze zainteresowanie klientów petuniami, bezkonkurencyjne okazały się natomiast pelargonie, szczególnie rabatowe z serii Americana (ponad 90% sprzedawanych roślin stanowią odmiany o czerwonych kwiatach). Dobrze sprawdziły się też werbeny (określane w katalogu firmy jako Verbena x peruviana) z serii Lanai, które mają być mało wrażliwe na mączniaka prawdziwego i pozostawać dekoracyjne aż do przymrozków. Swoją mocną pozycję rynkową potwierdziły też gazanie z serii Kiss ( dostępne są odmiany o zielonych — fot. 2. — albo srebrnych liściach). Handlową nowością, która sprawdziła się już w tym roku był goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus) z serii Sunflor, chętnie kupowany także dlatego, że rośliny są wieloletnie (a popularność gatunków bylinowych systematycznie rośnie).FOT. 2. GAZANIE Z SERII KISS


Według L. Adamczyka, w Polsce sprzedaje się głównie gatunki balkonowe, zdecydowanie mniej popularne jest natomiast dekorowanie roślinami ogrodowych rabat. Spośród wielu gatunków i odmian przydatnych na kwietniki, w naszym kraju wciąż dominują te podstawowe — begonie, aksamitki czy szałwie. Nie mogą się przyjąć na rynku, na przykład, niecierpki waleriana (Impatiens walleriana) ani, bardzo dobrze się prezentujące w tym roku na poletkach w Ołtarzewie floksy Drummonda (Phlox drummondii) z serii Dolly (fot. 3). Te ostatnie tworzą niskie i zwarte rośliny, które dobrze mogłyby się sprawdzić, między innymi, w skrzynkach balkonowych. W tym celu należałoby jednak takie nowości promować i pokazywać możliwości ich zastosowania (np. dekorując nimi ogrody pokazowe w punktach handlowych). Podobnie należy zainteresować klientów innymi sposobami wykorzystania gatunków, kojarzących się głównie z dekoracją balkonów (np. namawiać do sadzenia lobelii na rabatach). Dużym problemem w Polsce jest także termin i forma sprzedaży roślin atrakcyjnych latem i jesienią, ale oferowanych podczas wiosennego szczytu sprzedaży bez kwiatów (np. rudbekii).FOT. 3. BARDZO ATRAKCYJNIE PREZENTOWAŁY SIĘ FLOKSY DRUMMONDA 'RED' Z SERII DOLNY


W Ołtarzewie producenci mogli też zapoznać się z nowościami na kolejny sezon (niestety zaprezentowano je jedynie na ilustracjach), które przedstawił Raimond Schnecking z działu marketingu firmy Bruno Nebelung w Niemczech. Na tamtejszym rynku gwiazdą kolejnego sezonu mają być nowe odmiany argyrantemy krzewiastej (Argyranthemum frutescens), zdobiące okładkę najnowszego katalogu. Znalazły się wśród nich rośliny o żółtych, różowych, czerwonych koszyczkach (mniej lub bardziej wypełnionych). Ten gatunek nie jest jednak popularny w Polsce i na razie nie można liczyć na szersze nim zainteresowanie. Prawdopodobnie nie zyskają u nas również uznania obiecujące odmiany osteospermum z serii Cape Daisy, które mają silnie rosnąć (ale pozostawać zwarte) i nie przerywać kwitnienia w wysokiej temperaturze (o obydwu gatunkach więcej piszemy poniżej, w relacji z Kaldenhof). Interesujące mogą się natomiast okazać tunbergie (Thunbergia alata) 'Orange' i 'Lemon Star' (rozmnażane z sadzonek) oraz Dichondra argentea — nowa roślina tła ("strukturalna") o srebrzystym ulistnieniu i kaskadowym pokroju.