• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/1999

CO POKAZANO NA WYSTAWIE W AALSMEER, część III - ZIELEŃ CIĘTA I INNE DODATKI BUKIECIARSKIE

Przybysze z antypodów
Interesującą ofertę przedstawiła izraelska firma Nir Nurseries zajmująca się uprawą i wprowadzaniem na rynek europejski roślin pochodzących z półkuli południowej (zwłaszcza z Australii). W ofercie tego przedsiębiorstwa znajduje się kilka rodzajów z wieloma ciekawymi odmianami, w tym przedstawiany już na łamach ''Hasła Ogrodniczego'' (nr 2/98) Adenanthos ze srebrzystozielonymi, pierzastymi liśćmi. Inna propozycja Nir Nurseries to Ixodia - wysmukły krzew dorastający do l m wysokości, o lśniących, zielonych liściach. Pędy mogą być wykorzystywane jako świeże lub ususzone. Roślina ta polecana jest także do uprawy w doniczkach. Jako dodatek do bukietów szczególnie nadaje się odmiana 'Roń', o pędach wysokiej jakości. Astartea ma budowę i zastosowanie podobne do poprzedniej rośliny. Ozdobą u rodzaju Astartea są drobne, ciemnozielone liście. Dodatkowo, późną zimą w Australii (czyli u nas latem) pędy na całej długości obficie pokrywają się drobnymi kwiatami - różowymi u odmiany 'Winter Pink' i białymi u Tall White'. Verticordia w warunkach naturalnych jest również krzewem dorastającym do l m, z rozpierzchłymi kwiatostanami. Firma Nir Nurseries oferowała 6 odmian, wśród których wyróżniają się 'Nitens' (duże kwiatostany z żółto-pomarańczowymi kwiatami) i 'Mitchelliana' (średniej wielkości czerwone kwiaty). Chamelaucium sp. to tak zwany woskowy kwiat (fot. 1) - roślina, która na giełdach holenderskich zrobiła prawdziwą karierę. Rocznie sprzedaje się tam około 80 milionów pędów tego rodzaju, za łączną kwotę mniej więcej 25 min NLG. W ofercie wspomnianej izraelskiej firmy znajduje się 9 odmian, z których najważniejszą jest 'Revelation'. Ma ona kwiaty biało-fioletowe, o średnicy 20 mm - największe wśród przedstawionych w ofercie kreacji - i jest najpopularniejsza w handlu na naszym kontynencie (na giełdach holenderskich rocznie sprzedaje się 8 mln pędów 'Revelation'). Czołowe pozycje na liście aukcyjnych bestsellerów zajmują także dwie inne odmiany, również oferowane w Aalsmeer przez firmę Nir Nurseries: 'M. B. Orchid' (kwiaty jasnoróżowe, pąki kwiatowe jasnozielone) i 'Snow Flake' (kwiaty białe, pąki czerwone).

FOT. 1. CHAMELAUCIUM UNCINATUM - KWIATY W PĄKACHPaprocie
je się często liście paproci. Holenderska firma Vitro Plus zaprezentowała bogatą ofertę odmian tych roślin, w tym kilka nowości. Najliczniejszą grupę w asortymencie paproci stanowią gatunki i odmiany z rodzaju Nephrolepis. Do celów bukieciarskich przydatne mogą być np.: - N. exaltata 'Vitro Supreme', 'Boston Fern' (obie odmiany wyróżniają się długimi liśćmi i bardzo szybkim wzrostem), 'Vitro Delicata' (o pofalowanych listkach); - N. biserrata 'Macho' (o okazałych, ciemnozielonych liściach - fot. 2); - N. falcata 'Furcans' (o zielonożółtych listkach, rozwidlonych na końcach); - N. obliterata 'Emerald Queen' (o regularnym, eleganckim kształcie liści); - N. cordifolia 'Sword Fern' (o dość sztywnych, wyprostowanych liściach). Inne gatunki paproci z oferty Vitro Plus, które mogą być interesujące dla bukieciarzy, to: Adiantum pedatum 'Miss Sharpless', Aglaomorpha coronans, Blechnum spicant, B. 'Silver Lady', Davallia denticulata 'Elegance' oraz D. fejeensis (patrz HO 6/98), Humata tyermanni (czyt. HO 3/98), Microsorum diversifolium, a także Polypodium aureum 'Mandaianum'.

FOT. 2. NEPHROLEPIS BISERRATA 'MACHO'Inne dodatki
Firma H & BR van den Bosch BV zaprezentowała serię Flair odmian dziurawca farbicrskiego {Hypericum androsaemum), gatunku, który w ciągu zaledwie kilku lat stał się bukieciarskim hitem. Ten krzew uprawia się na ''kwiaty'' cięte przede wszystkim poza Europą (Zimbabwe, Kenia, Ekwador, Izrael), skąd sprowadzany jest na giełdy holenderskie - w ubiegłym roku w Kraju Tulipanów sprzedano w sumie 150 min owocujących pędów dziurawca. Przewiduje się, że w 1999 r. liczba ta wzrośnie do 170-200 min. Najpopularniejszą odmianą jest 'Excellent Flair', o czerwonobrązowych owocach, ale najlepsze ceny giełdowe (około 70 centów holenderskich za pęd, przy średniej dla dziurawca - około 45 ct.) uzyskiwano za 'Pinky Flair', o różowawych owocach (fot. 3). Przedsiębiorstwo Van den Bosch, hodowca serii Flair i producent materiału wyjściowego tego dziurawca, powiększyło ją ostatnio o kolejną odmianę - 'Sweet Flair' z pomarańczowo-czerwonymi owocami (fot. 4).

FOT. 3. HYPERICUM ANDROSAEMUM 'PINKY FLAIR'
FOT. 4. HYPERICUM ANDROSAEMUM 'SWEET FLAIR'


Na wystawie w Aalsmeer można było oglądać także inne oryginalne dodatki bukieciarskie - pędy krzewów z rodzajów Ruscus (fot. 5), Murraya (fot. 6), Cocculus (fot. 7), Cotinus, Andromeda (fot. 8), Pittosporum (fot. 9) i innych. Uwagę zwracały ponadto gałązki ozdobne dzięki owocom, na przykład róża 'Kolsens' (Sensational Fantasy - fot. 10).

FOT. 5. RUSCUS ACULEATUS
FOT. 6. MURRAYA PANICULATA
FOT. 7. COCCULUS LAURIFOLIUS
FOT. 8. ANDROMEDA SP.
FOT. 9. PITTOSPORUM SP.
FOT. 10. RÓŻA 'KOLSENES' (SENSATIONAL FANTASY)


Zainteresowanie wzbudziły również biało kwitnące pędy gatunku Ozothammus diosmifolius, zwanego ''ryżowym kwiatem'' (fot. 11), które jako nowość prezentowała firma Benzur Nurseries z Izraela.

FOT. 11. OZOTHAMMUS DIOSMIFOLIUS 'SWEET RICE'


Autorka pracuje w Katedrze Roślin Ozdobnych SGGW