• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2003

DZIESIĄTA EDYCJA AGROLIGI

Laureatami głównej nagrody oraz zdobywcami tytułu mistrza w konkursie Agroliga '2002 zostali ogrodnicy. Plebiscyt, organizowany przez redakcję Agrobazaru, Telewizję Polską oraz Ośrodki Doradztwa Rolniczego, rozstrzygnięto 13 lutego w Warszawie. Mistrzami sześciu z 16 województw w kategorii "Rolnicy" zostali ogrodnicy. Z tej grupy do wyłonionej w Warszawie finałowej siódemki zakwalifikowali się przedstawiciele każdej z trzech branży ogrodnictwa: producenci roślin ozdobnych, warzyw oraz sadownicy.

Najwięcej uczestników w systemie audiotele głosowało na gospodarstwo Krystyny i Jerzego Derejczyków z Nysy na Opolszczyźnie i oni zostali mistrzami Agroligi '2002 (fot. 1). Specjalizują się produkcji anturium (czyt. też HO 10/2000), a kwiaty cięte z ich gospodarstwa trafiają na rynek krajowy i za zachodnią granicę (ostatnio prowadzone są rozmowy na temat eksportu do Meksyku). Obecnie uprawę tego gatunku kontynuują już w nowych obiektach synowie państwa Derejczyków.

FOT. 1. MISTRZOWIE AGROLIGI '2002 — KRYSTYNA I JERZY DEREJCZYKOWIE PO ODEBRANIU GRATULACJI OD MINISTRA ROLNICTWA


Beata i Adam Mucha (fot. 2) z Łuszczowa w województwie lubuskim zajmują się produkcją roślin rabatowo-balkonowych (ich pelargonie dobrze sprzedają się nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech), a równocześnie prowadzą gospodarstwo agroturystyczne.

FOT. 2. W FINAŁOWEJ SIÓDEMCE ZNALEŹLI SIĘ PRODUCENCI WARZYW — ANNA I MAREK KOŁODZIEJEK (PO LEWEJ) ORAZ ROŚLIN RABATOWO-BALKONOWYCH — BEATA I ADAM MUCHA


Alina i Marian Szeliga (fot. 3) z Żurawicy w województwie podkarpackim są właścicielami sadu jabłoniowego. Uprawiają 22 ha jabłoni, 16 ha czarnej porzeczki oraz 4 ha aronii. Owoce przechowywane są w nowoczesnych komorach z kontrolowaną atmosferą (ta inwestycja została częściowo sfinansowana z programu Sapard).

FOT. 3. FINALIŚCI-SADOWNICY — ALINA I MARIAN SZELIGA I JABŁKA Z ICH GOSPODARSTWA


Producentów warzyw na podium reprezentowali Anna i Marek Kołodziejek (fot. 3) z Lubczyny w województwie zachodniopomorskim. Specjalizują się w uprawie warzyw polowych (marchwi, pietruszki, buraków ćwikłowych, kapusty porów oraz nowalijek), które zajmują aż 30% powierzchni w ich 120-hektarowym gospodarstwie. Także warzywa z Lubczyny przechowywane są w nowoczesnej chłodni.

Finalistami wojewódzkimi, którzy nie zmieścili się w ścisłej siódemce, byli producenci warzyw z województwa pomorskiego — Anna i Marian Stenzel oraz Joanna i Bronisław Szmit, prowadzący szkółkę roślin ozdobnych w województwie mazowieckim. W kategorii "Firmy" kandydowało także Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski S.C. — zakład "Różanki" (mistrzowie województwa lubuskiego).