• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2003

TUNEL Z TRUSKAWKAMI

W Polsce w ostatnich latach intensywnie rozwija się przyspieszona uprawa truskawek pod włókninami czy foliami. W takich sezonach jak ostatni, gdy znacznie opóźniły się pierwsze zbiory truskawek z upraw polowych, można liczyć na opłacaną sprzedaż owoców prowadząc sterowaną uprawę tego gatunku w ogrzewanych tunelach. Wciąć nie wiele jest jednak takich gospodarstw.

Nawożenie

Bolesław Zawrzykraj z Myślenic k. Krakowa od ośmiu lat zajmuje się sterowaną uprawą truskawek, które uprawia we własnoręcznie wykonanym, czteronawowym tunelu foliowym o powierzchni 480 m2  (fot. 1).


FOT. 1. B. ZAWRZYKRAJ OD OŚMIU LAT UPRAWIA TRUSKAWKI W TUNELU FOLIOWYM


Na przełomie lipca i sierpnia sadzonki frigo sadzone są po 14 sztuk do worków foliowych o wymiarach 100 x 30 cm, na przełomie lipca-sierpnia. Worki wypełnione są substratem torfowym. W tym roku, w celu ograniczenia kosztów, substratu poddanego wcześniej dezynfekcji słonecznej używano po raz drugi. Każdorazowo przed rozpoczęciem uprawy przeprowadza się analizę podłoża, na której podstawie prowadzi się fertygację. Substrat w takcie uprawy jest jeszcze kilkakrotnie poddawany analizie, co pozwala dobrać skład pożywki do fertygacji. Dużą wagę przywiązuje się do nawożenia dolistnego. W ciągu sezonu wegetacyjnego kilkakrotnie opryskuje się rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Jednym z ważniejszych zabiegów poprawiających jakość owoców i zdrowotność roślin jest — według B. Zawrzykraja — nawożenie dolistne wapniem. Należy jednak pamiętać o tym, aby rośliny w tunelu opryskiwać wieczorem lub wcześnie rano. Opóźnienie rannego zabiegu może spowodować uszkodzenie liści truskawek (fot. 2).


FOT. 2. SKUTKI NIEWŁAŚCIWIE WYKONANEGO DOLISTNEGO NAWOŻENIA ROŚLIN SĄ PRZYCZYNĄ POPARZEŃ NA LIŚCIACH

Cykl produkcyjny

O powodzeniu uprawy decyduje także jakość sadzonek. Obecnie B. Zawrzykraj używa wyłącznie tych w wyborze A+ — w porównaniu z tradycyjnymi, gwarantują wzrost plonowania nawet o 50%. Niestety, jak podkreśla gospodarz, brakuje sadzonek w tym wyborze. Chcąc ograniczyć koszty związane z zakupem i tak nie zawsze najlepszej jakości sadzonek zdecydował się od tego roku przechowywać sadzonki kopane w wybudowanej w tym celu niewielkiej chłodni.

Po posadzeniu w lipcu sadzonek frigo pierwsze owoce zbiera się już po sześciu tygodniach. Od października konieczne jest podgrzewanie tunelu, co umożliwia zbiór owoców aż do grudnia. Do tego celu wykorzystuje się znajdujące się pod drewnianymi stelażami polietylenowe rury, które jednak pękają podczas sezonu wegetacyjnego i w tym roku zostaną wymienione na metalowe. Wczesne rozpoczęcie uprawy, pomimo znacznych kosztów związanych z ogrzewaniem, pozwala na sprzedaż owoców już pod koniec kwietnia. W tego typu uprawie bardzo ważne jest prawidłowe zapylenie kwiatów. Do tego celu wykorzystuje się ul z trzmielami. W tunelach foliowych o powierzchni do 500 m2 wystarcza jego mały wersja. Zbiór wiosenny jest znacznie większy od jesiennego, wiosną uzyskuje się 312–360 kg owoców ze 100 m2 (fot. 3).


FOT. 3. TAK PLONOWAŁY ROŚLINY NA POCZĄTKU MAJA TRUSKAWKI ODMIANY 'ELSANTA' UPRAWIANE W OGRZEWANYM TUNELU

W gospodarstwie próbowano uprawiać kilka odmian, najlepiej wypadła jednak 'Elsanta' (fot. 4). Jej owoce jesienią — jak twierdzi właściciel — ładniej wyglądają i są smaczniejsze od 'Selwy', dlatego nie ma problemów z ich sprzedażą. B. Zawrzykraj testował w swoim gospodarstwie również 'Kamę', 'Marmoladę', 'Vegę', 'Kenta' i 'Polkę', niestety nie udawały się w tego typu produkcji.


FOT. 4. OD KILKU LAT Z DOBRYMI REZULTATAMI UPRAWIA SIĘ 'ELSANTĘ'

Kierunek sprzedaży

Bolesław Zawrzykraj zdaje sobie sprawę z tego, iż produkuje niewiele truskawek i coraz trudniej będzie mu utrzymać się na rynku, tym bardziej, że większość owoców już od kilku lat dostarcza do supermarketów w Krakowie. Do niedawna część truskawek sprzedawał w Myślenicach. Niestety, zubożenie społeczeństwa głównie w małych aglomeracjach spowodowało, że sprzedaje się tam najwyżej kilka kilogramów — drogich jeszcze w kwietniu — truskawek. Owoce pakowane są do 0,5-kilogramowych plastikowych pojemników. Wszystkie prace związane z produkcją i pakowaniem w tym gospodarstwie wykonują właściciele. Dzięki temu owoce przygotowywane do sprzedaży są bardzo dobrej jakości, a klienci supermarketów wolą je od importowanych. Na razie udaje się jeszcze sprzedawać owoce w nieoznakowanych opakowaniach, najbliższym czasie konieczne będzie jednak naklejanie etykiet z niezbędnymi informacjami o producencie i sprzedawanych owocach.