• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 08/2003

RABATOWE I NA KWIATY CIĘTE

W tym roku pogoda sprzyjała organizatorom Dni Otwartych firmy Sakata Polska (13–14 czerwca, Łódź), a poranna ulewa pierwszego dnia, po której zaświeciło słońce, była dobrym testem na odporność roślin rabatowo-balkonowych na deszcz (najgorzej zniosły go szałwie błyszczące). Imprezę zorganizowano w gospodarstwie Marii i Waleriana Koziełłów, którzy zajmują się produkcją "rabatówki" oraz eustomy, a — w nieogrzewanych tunelach foliowych i szklarniach — kilku gatunków roślin na kwiaty cięte, sprzedawane w postaci mieszanych bukietów od wiosny do późnej jesieni. Ich podstawą jest grupa Exellent zatrwianu wrębnego (Limonium sinuatum) o kwiatach różowych, białych, żółtych, niebieskich i fioletowych oraz dwie grupy astrów chińskich (Callistephus chinensis) w typie gałązkowym — Matsumoto (różnobarwne koszyczki o średnicy około 5 cm z żółtym środkiem) oraz Serenade (mieszanka kolorów o drobnych kwiatach — ok. 3 cm średnicy). Astry te bardzo dobrze sprawdzają się w roli "wypełniacza" bukietów — można zbierać do tego celu pojedyncze pędy lub ścinać całe rośliny.

Zaprezentowane w kilkudziesięciu misach i na kwietniku rośliny rabatowo-balkonowe ustawiono w kolejności alfabetycznej, dając producentom możliwość zweryfikowania informacji katalogowych z rzeczywistością. Wszystkie oferowane przez Sakatę do tego celu rośliny rozmnażane są z nasion. Firma jest najbardziej znana ze swoich bratk w.  W tym roku wśród miniaturowych (właściwie są to kreacje pochodzące od fiołka rogatego) szczególnie interesująca była grupa Venus, na którą składa się 8 odmian. Uwagę przyciągały zwłaszcza 'Black', o kwiatach czarnych, i 'Orange' — o intensywnie pomarańczowych (fot. 1). Rośliny są zwarte i mają obficie kwitnąć od wiosny do jesieni. Producentom podobała się też odmiana 'Lavender Lady' o kwiatach nieco większych niż u Venus, ale w kolorze poszukiwanym przez klientów — intensywnie niebieskofioletowym. Wśród bratków wielkokwiatowych zwracały uwagę dwie odmiany, które uzupełniły grupę Dynamite — 'Wine Flash' (kwiaty w odcieniach brązu i czerwonego wina) oraz 'Beacon Rose' (mlecznoróżowe z ciemniejszym środkiem).
Spośród innych gatunków najefektowniej wyglądały nemezja powabna (Nemesia strumosa) z grupy Nabula, kroplik (Mimulus x hybridus) z grupy Mystic (zwłaszcza 'M. Spots'), floksy Drummonda (Phlox drummondii) z grupy Dolly (producenci chwalili zwłaszcza odmianę 'Sky Blue', która okazała się hitem w tym roku), forma pierzasta celozji srebrzystej (Celosia argentea f. sp. plumosa) z grup Century oraz Kimono. Można też było zobaczyć gatunki mało znane lub rzadko wykorzystywane jako rabatowo-balkonowe. Do tych pierwszych należy katarantus (Catharantus roseus), zwany dawniej barwinkiem różowym z grupy Victory o kwiatach przypominających kwiaty niecierpka Waleriana. Rośliny te popularne są na południu Europy, u nas sprawdzają się dobrze, gdy lata są upalne (znoszą suszę i intensywne nasłonecznienie), gorzej — podczas zimnych i deszczowych. Efektowny, a rzadko wykorzystywany i prosty w uprawie gatunek, to godecja (Godetia sp.). U odmian z grupy Satin F1 pastelowe kwiaty przypominają te u azalii doniczkowych i prawie zakrywają liście (fot. 2).

Na rabacie interesująca była grupa Explorer petunii — rośliny dobrze okrywały ziemię, a ich kwiatów o grubej warstwie wosku nie uszkodził deszcz.

Rośliny przeznaczone na kwiaty cięte można było zobaczyć w szklarni i tunelach foliowych. Eustomy (Lisianthus russelianus), w tym oferowana od tego roku grupa Piccolo (o licznych drobnych, pojedynczych kwiatach, dobrze znoszących transport dzięki grubym pędom), wspomniane wcześniej zatrwiany wrębne i astry chińskie, to gatunki produkowane w gospodarstwie M. i W. Koziełłów. Pozostałe zaprezentowano jako cięte w naczyniach z wodą. Interesujące złocistożóte kwiaty z ciemnym środkiem ma słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) 'Sunbright Supreme' (odmiana ma być bardzo wydajna — do 45 roślin z 1 m2). Ciekawym uzupełnienem produkcji mogą też być łatwe w produkcji — krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) z grupy Lasting, wyhodowany z przeznaczeniem na kwiaty cięte żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) 'Blue Horizon' (tworzy liczne, sztywne, mocno rozgałęzione pędy) czy używany jako "wypełniacz" bukietów złocień maruna (Tanacetum parthenium) 'Virgo' i 'Amazone'— obydwie odmiany o kremowobiałych koszyczkach. Trudno przyjmują się natomiast na polskim rynku wyżliny większe. Łatwiej je sprzedać zimą oraz wczesną wiosną, gdy brakuje jeszcze kwiatów letnich. Do takiej produkcji Sakata proponuje grupę Admiral o gęstych kwiatostanach w czystych intensywnych kolorach.


FOT. 1. BRATKI MINIATUROWE Z GRUPY VENUS ('BLACK' I 'ORANGE')


FOT. 2. GODECJE Z GRUPY SATIN