• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 06/2003

CO ZA ILE? ZASŁONY CIENIUJĄCO-TERMOIZOLACYJNE

Zasłony cieniująco-termoizolacyjne pomagają stworzyć w szklarni mikroklimat korzystny dla wzrostu i rozwoju uprawianych roślin. Umożliwiają utrzymanie stałej temperatury, odpowiedniego zacienienia oraz optymalnej zawartości pary wodnej w powietrzu. Kurtyny pozwalają również zmniejszyć o około 45–75% koszty ogrzewania lub chłodzenia szklarni.
Poniżej przedstawiono zestawienie dystrybutorów systemów zasłon cieniująco-termoizolacyjnych oraz wykaz najważniejszych parametrów technicznych konstrukcji dla kurtyn i cen kompletnego systemu wraz z wybranym typem zasłony (tab. 1), której charakterystykę zamieszczono w tabeli 2. Ceny podano dla systemów instalowanych w szklarni Venlo o powierzchni 5184 m2, która składa się z dziewięciu 8-metrowych naw oraz 18 sekcji — każda po 4,0 m. Oprócz zasłon termoizolacyjnych i zacieniających uwzględniono również zaciemniające, które dają możliwość prowadzenia uprawy sterowanej. W takim przypadku konieczna jest instalacja nie tylko kurtyn dachowych, ale także zaciemniających ściany boczne. Kurtyny te składają się z dwu niezależnych tkanin. Układ górny ma wierzchnią stronę z aluminium, która odbija promieniowanie słoneczne i zapobiega przegrzewaniu się szklarni, a spodnią — czarną. Układ dolny z obu stron jest czarny. W obrębie podanych kategorii kurtyn — dostępne jest wiele innych rodzajów, różniących się od podanych w tabelach materiałem, stopniem zacienienia i oszczędnością energii, a także ceną.

TABELA 1. DYSTRYBUTORZY SYSTEMÓW KURTYN DACHOWYCH

TABELA 2. PARAMETRY TECHNICZNE WYBRANYCH KURTYN DACHOWYCH,
PODANYCH W CENNIKU W TABELI 1

ACRYL — akryl, ALU — aluminium, PEHD — polietylen o dużej gęstości, PES — poliester

1 Ceny podane przez firmę Metazet obejmują transport i montaż.
2 Cena tylko górnej instalacji bez zaciemniania ścian bocznych.
3 Ceny podane przez firmę Ceres International nie obejmują kosztów montażu.
4 Ceny podane przez firmę Top Plants nie obejmują kosztów transportu, opłat celnych i montażu.
5 Ceny kompletnych instalacji zawierają najnowszy typ aluminiowej listwy kątowej prowadzącej tkaninę. Jest to opatentowany przez Peter Dekker Installaties typ listwy, jedyny na rynku, zapewniający bezszmerową pracę instalacji i brak naprężeń.