• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 06/2003

ROŚLINY NA MEDAL, CZYLI NAGRODY FloraHolland

Na terenie giełdy kwiaciarskiej FloraHolland w Naaldwijk (Holandia) dwukrotnie w ciągu roku odbywają się targi roślin ozdobnych, gdzie wystawcami są głównie producenci roślin. Podczas tych targów jury wybiera, spośród nominowanych przez organizatorów nowości odmianowych, te — jego zdaniem — najlepsze, w dwóch kategoriach. Pierwsza (I) to "najbardziej udana nowość na rynku" i dotyczy roślin, które pojawiły się w sprzedaży giełdowej w ciągu ostatniego półrocza, a są prezentowane przez ogrodników. Druga kategoria (II) — "najbardziej obiecujący nowy produkt" — ma wskazywać odmiany, które jeszcze nie trafiły do szerokiej produkcji, a zdecydowanie się wyróżniają spośród innych, już uprawianych. W obu przypadkach nagrody (FloraHolland Awards) przyznawane są w trzech grupach: kwiaty cięte, rośliny doniczkowe i rośliny ogrodowe. Jurorzy kierują się przede wszystkim kryteriami rynkowymi. Przy ocenie biorą więc pod uwagę, czy poszczególne, nominowane do konkursu odmiany odpowiadają światowym modom lub wybiegają pod tym względem w przyszłość, czy zwracają szczególną uwagę klientów kwiaciarń, czy nadają się na prezenty, itp. Podczas ostatniej, wiosennej edycji targów FloraHolland, która odbyła się 12–14 marca 2003 r., nagrodzono 6 odmian, które przedstawiamy poniżej.

KATEGORIA I

Tulipan 'Valery Gergiev' z grupy o postrzępionych płatkach (fot. 1) doceniony został za barwę i dobrą jakość kwiatów, które po wstawieniu do wazonu długo utrzymują trwałość. Nowość ta, hodowli holenderskiej firmy Vertuco, już w pierwszym roku sprzedaży zyskała duże zainteresowanie kupujących.


FOT. 1. TULIPAN 'VALERY GERGIEV'

Sit (Juncus sp.) 'Pencil Grass' — ta nowa roślina doniczkowa może być uniwersalną ozdobą wnętrz, zwłaszcza nowoczesnych. Jest wytrzymała i nie wymaga troskliwej pielęgnacji.

Dzwonek ogrodowy (Campanula medium) 'Poem Blue' — atrakcyjna roślina ogrodowa o dużych niebieskich kwiatach (fot. 2), która jest przedstawicielką 4-odmianowej serii wyhodowanej przez firmę Sakata Seed. Ma być bardzo odporna na niekorzystne warunki uprawy i transportu, ale wymaga usuwania przekwitłych pąków.


FOT. 2. CAMPANULA MEDIUM 'POEM BLUE'

Wśród odmian nominowanych w I kategorii znalazły się też, między innymi: goździk wielkokwiatowy 'Primero Dark' o fioletowoczerwono-białych kwiatach (fot. 3), dobrej jakości i trwałości po ścięciu (hodowca — P. Kooij & Zn.); gipsówka 'Double Time', o pełnych, licznych kwiatach (fot. 4), wyhodowana w Ekwadorze przez holenderskie przedsiębiorstwo Esmeralda Breeding; niecierpek (Impatiens sp.) z 5-odmianowej serii Cameo, o pełnych kwiatach i zwartym pokroju (fot. 5), pochodzącej z firmy Floranova; fiołek rogaty z serii Patiola (patrz HO 4/2003).


FOT. 3. GOŹDZIK 'PRIMERO DARK'


FOT. 4. GIPSÓWKA 'DOUBLE TIME'

FOT. 5. NIECIERPEK Z SERII CAMEO

KATEGORIA II

Róża 'Adventure' to odmiana szklarniowa o wyjątkowo dużych kwiatach (mogą być większe niż piłka tenisowa), które są jednocześnie dobrze wypełnione płatkami i nie otwierają się całkowicie w trakcie rozwoju. Atrakcyjny jest także kolor kwiatów: zielono-kremowo-różowy (fot. 6). Pędy mają długość 70–90 cm. Hodowcą tej odmiany jest firma Jan Spek Rozen.


FOT. 6. RÓŻA 'ADVENTURE'

Anturium (Anthurium polystichum) 'Tweed' jest doniczkowym pnączem (fot. 7) o ozdobnych liściach i niepozornych białozielonkawych kwiatostanach (7a). Charakteryzuje się szybkim wzrostem — w uprawie domowej ma osiągać wysokość do 120 cm.

a)
FOT. 7. ANTHURIUM POLYSTICHUM 'TWEED', a) KWIATOSTAN

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) z serii Artist Basso — rośliny osiągają stosunkowo duże rozmiary (fot. 8), mają mocną budowę i są odporne na warunki transportu oraz uprawy na zewnątrz. Obficie i długo kwitną. Hodowcą jest Syngenta Seeds (S&G Flowers).


FOT. 8. ŻENISZEK Z SERII ARTIST BASSO

Wśród ciekawostek nominowanych w II kategorii znalazły się ponadto: kliwia pomarańczowa (Clivia miniata) 'Citrina' — odmiana doniczkowej rośliny "retro", ale o żółtych kwiatach (fot. 9); zielistka (Chlorophytum orchideanthus) 'Green Orange' — roślina o zielono-pomarańczowych, szerokich liściach (fot. 10); kalanchoe lansowane jako markowy produkt pod nazwą "Calandiva®" (patrz HO 4/2003); bratek z heterozyjnej, 5-odmianowej serii Frizzle Sizzle, o kędzierzawych płatkach kwiatów (fot. 11), hodowli firmy Florensis.


FOT. 9. CLIVIA MINIATA 'CITRINA'


FOT. 10. CHLOROPHYTUM ORCHIDEANTHUS


FOT. 11. BRATEK Z SERII FRIZZLE SIZZLE

Na podstawie materiałów FloraHolland.
fot. 1–11 FloraHolland