• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2003

OGÓRKI Z GOŁĘBIEWA

Hodowlę ogórków polowych w PlantiCo Gołębiew prowadzi się od początku lat 90. ubiegłego stulecia. Wtedy też zaprzestano prac nad odmianami szklarniowymi, których hodowlą ponownie zajęto się obecnie, koncentrując się na ogórkach pod osłony nieogrzewane. Odmiany, którymi może pochwalić się Gołębiew, zaprezentowano podczas I Dni Ogórka 29–30 lipca w Kajewie koło Krośniewic, w gospodarstwie Bogdana Wojciechowskiego.

Ze względu na gust konsumentów, nie tylko zresztą polskich, przeważającą większość odmian stanowią grubobrodawkowe, białokolcowe ogórki typu konserwowego (mogą być wykorzystywane nawet po przerośnięciu — jako kwaszeniaki). Najpopularniejszy z nich jest średnio wczesny 'Cezar' F1 o ciemnozielonej skórce. Duże ilości nasion tego ogórka kupowane są także przez ogrodników zza wschodniej granicy — 2,5–3,0 ton wędruje na Ukrainę. Uprawiany jest także w okolicach Moskwy. Na Wschodzie równie dobrze przyjmowany jest 'Prymus' F1 — o skórce ze smugami sięgającymi do 3/4 długości owocu. Jak informują Teresa Bartłomiejczak (hodowca ogórków) i Jerzy Matczak (główny hodowca PlantiCo Gołębiew), Ukraińcy i Rosjanie testowali nasze odmiany przez kilka lat i porównywali z zachodnimi. Według J. Matczaka — "Wschodni ogrodnicy nie biorą już byle czego. Towar musi być dobrej jakości, wyrównany pod względem plonowania, kształtu owoców i jednorodny". Atutem gołębiewskich nasion jest również cena — niższa niż w przypadku odmian zachodnich. 

Na "ścianie wschodniej" oraz w okolicach Krakowa powszechnie uprawiany jest 'Frykas' F1 (fot. 1) — o nieco mniejszym niż odmian poprzednich, wyrównanym plonie, powoli przerastający. Wśród nowości będących jeszcze w badaniach rejestracyjnych są trzy odmiany typu konserwowego o przeważającej liczbie kwiatów żeńskich: grubobrodawkowe — GOF 801 i GOF 1202 oraz jedyna drobnobrodawkowa GOF 1102.


FOT. 1. 'FRYKAS' F1

W ofercie tej firmy nasiennej znajdują się także ogórki sałatkowe — wczesne, silnie rosnące, o owocach pozbawionych goryczy, 12–15-centymetrowych, z małą komorą nasienną. Ze względu na partenokarpię (zawiązywanie owoców bez zapylenia) GOF 901 i GOF 1001 polecane będą do upraw przyspieszonych w tunelach foliowych.

Do uprawy przyspieszonej pod nieogrzewanymi osłonami, z przeznaczeniem na ogórki "małosolne" (których klienci poszukują już wiosną) i do dłuższego kwaszenia wyhodowany został partenokarpiczny 'Sławko' F1 (fot. 2). Z siewu w końcu kwietnia zaczyna owocować pod koniec maja lub na początku czerwca i daje duży plon wysokiej jakości. Odmiany partenokarpiczne można uprawiać także w polu, ale nie jest to jednak polecane. Owoce powstające po przepyleniu przez pszczoły są bowiem zdeformowane i nie nadają się do sprzedaży.


FOT. 2. 'SŁAWKO' F1

Wszystkie wymienione powyżej odmiany są odporne na kanciastą plamistość oraz mączniaka prawdziwego, i w różnym stopniu tolerancyjne wobec mączniaka rzekomego — różnice występują czasem nawet w obrębie poszczególnych linii. Nie zwalnia to jednak ogrodników z prowadzenia ochrony przeciwko mączniakowi rzekomemu, chociaż w tym roku nie było większych kłopotów z tą chorobą (w większości rejonów pojawiła się dopiero w drugiej połowie lipca). Jak podkreśla J. Matczak, ogórki te trzeba systematycznie opryskiwać, nieco rzadziej niż odmiany nietolerancyjne, ale jest to konieczne. A za błędy w ochronie, a także w agrotechnice firma nasienna nie odpowiada.