• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2003

ANTURIUM WCIĄŻ CZERWONE

Od końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku w europejskiej produkcji anturium dominuje odmiana 'Tropical', o szkarłatnoczerwonych pochwach. Swoją popularność kreacja ta zawdzięcza nie tylko barwie "kwiatu", ale także plenności i dużemu udziałowi kwiatostanów najwyższego wyboru. Na giełdach holenderskich sprzedano w 2001 r. prawie 15 milionów kwiatów ciętych 'Tropicalu' (średnia cena — 57 eurocentów). Było to wprawdzie o 4,3% mniej niż w poprzednim roku, ale i tak odmiana ta pokonała kolejną w rankingu 'Midori' (ok. 6,5 mln szt.) o przeszło 100%. Ponadto w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się na aukcjach Kraju Tulipanów odmian anturium nie ma drugiej czerwonej. Udział kreacji o tej barwie pochew wynosi na holenderskim rynku mniej więcej 30%, a drugich w kolejności zielonych — 15%.

Nic dziwnego, że hodowcy anturium dążą do otrzymania następczyni 'Tropicalu', która mogłaby odnieść podobny sukces, jak on. W firmie Anthura, która jest właścicielem przebojowej odmiany, dwie obiecujące nowości to 'Calore' (fot. 1) i 'Fire' (patrz HO 2/2003). Pierwsza z nich jest już uprawiana na sporej powierzchni w holenderskich szklarniach. Ma większą pochwę kwiatostanową ( 12–15 cm) niż 'Tropical' i duże wymagania świetlne. Produktywność — według hodowcy — wynosi 90 kwiatów ciętych/m2. Ich trwałość w wazonie oceniana jest na 3 tygodnie. Zaletą 'Calore' są także atrakcyjne liście, które mogą być sprzedawane jako zieleń cięta. Pochwy u 'Fire' określane są przez przedsiębiorstwo Anthura jako największe ( 13–16 cm) u czerwonych odmian anturium. Plenność ma być podobna, jak u 'Calore', a trwałość kwiatów ciętych dochodzić do 3,5 tygodni.

Z kolei AVO Anthurium Vogels proponuje odmiany 'Evita' (fot. 2) i 'Alexis'. Ta pierwsza ma się wyróżniać dobrą plennością w zimie i dawać średnio 100 kwiatów z metra kwadratowego na rok. Jako zalety 'Evity' hodowca wymienia też bardzo korzystny pokrój rośliny, który ułatwia zbiór kwiatów, oraz dekoracyjność liści. Średnica pochwy wynosi 10–12 cm, a trwałość kwiatów ciętych w wazonie 3–4 tygodni. 'Alexis', o większych pochwach w ciemniejszym odcieniu czerwieni, ma stać się — zdaniem firmy AVO — szczególnie popularna na rynku wschodnioeuropejskim.

Trzeci z holenderskich hodowców anturium, Florist de Kwakel oferuje odmiany 'Elan' oraz 'Flame' (fot. 3) jako potencjalne substytuty 'Tropicalu'. 'Elan', której pierwsza partia roślin trafiła głównie do włoskich i chorwackich ogrodników, ma większe pochwy ( 14–17 cm), wyższą produktywność (105 pędów/m2/rok) oraz trwalsze kwiaty po ścięciu (30 dni) niż 'Flame' (odpowiednio: 13–16 cm, 85 pędów/m2/rok i 25 dni). Ta ostatnia wyróżnia się z kolei mocniejszą czerwoną barwą pochwy, z którą wyraźnie kontrastuje biała kolba z żółtym wierzchołkiem (u 'Elana' jest żółta z zielonym końcem).


FOT. 1. 'CALORE'


FOT. 2. 'EVITA'


FOT. 3. 'FLAME'

Na podstawie materiałów Bloemenbureau Holland, firm Anthura i Florist de Kwakel oraz Vakblad v.d. Bloemisterij 23A/2002