• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2003

POKAZY MASZYN

Podczas Dni Otwartych Drzwi firmy SVS prezentacji odmian towarzyszyła ekspozycja maszyn rolniczych. W Igołomi Firma Handlowa "Najbar" zaprezentowała, między innymi, siewnik punktowy firmy Monosem (fot. 1a). Jego rama zawieszana na podnośniku ciągnika w czasie pracy podparta jest na dwóch ogumionych kołach. Sekcje wysiewające mają prostą budowę i są łatwe w obsłudze. Elementem wysiewającym jest tarcza z otworami. Z jednej jej strony znajdują się nasiona, po przeciwnej kanał, w którym panuje podciśnienie wytwarzane przez wentylator napędzany przez WOM (wałek odbioru mocy). Pod wpływem podciśnienia nasiona są przysysane do otworów i wynoszone do redlic przez obracającą się tarczę. Nadmiar przyssanych nasion jest usuwany przez specjalny zgarniacz. Tarcze uzyskują napęd za pośrednictwem przekładni łańcuchowej z koła podporowego. Są one wymienne, dzięki czemu można regulować odległości pomiędzy nasionami w rzędach. Rozstaw ten można również ustawiać poprzez zmianę przełożenia w przekładni łańcuchowej napędu tarczy. Na belce nośnej tego siewnika można łatwo montować nowe sekcje. Dostępne są wersje 6-rzędowe, 12-rzędowe ze składaną ramą lub 18-rzędowe ze składaną ramą i podestem. W tylnej części sekcji znajduje się wymienne koło, które ugniata glebę — dzięki większemu jej zagęszczeniu lepsze jest podsiąkanie wody i warunki kiełkowania nasion. Maszyna jest lekka i może pracować z ciągnikami o mocy 60 KM.

Pokazano także duński (Asa-Lift) półzawieszany kombajn do zbioru warzyw korzeniowych — model Combi Mini. Możliwe jest montowanie do niego różnego typu sprzętu dodatkowego, na przykład hydraulicznego zagarniacza naci, sprężynowego zabezpieczenia lemiesza przed kamieniami, otrząsacza palcowego pod pasami zbierającymi, mechanizmu automatycznej regulacji wysokości pracy pasów zbierających oraz automatycznego naprowadzania maszyny na rząd. Do modelu tego można także zainstalować stół sortowniczy i stół rolkowy do skrzyniopalet. Kombajn ten wyposażony jest we własny układ hydrauliczny i pompę o dużej wydajności.

Krzysztof Jurek z "Florchemu", będący między innymi przedstawicielem firmy Agrotop-Kaczmarek, pokazał z kolei pneumatyczny siewnik Agricola Italiana (fot. 1b), przeznaczony do wysiewu każdego rodzaju nasion warzyw, zarówno bez otoczki, jak i z otoczką. Ustawianie głębokości siewu odbywa się za pomocą pokrętła z wyraźną podziałką. Łatwa jest również regulacja ilości wysiewanych nasion. Czynność ta jest prosta — polega na wyciągnięciu zawleczki, zluzowaniu napinacza łańcucha i zamianie przełożenia kół zębatych (optymalne przełożenie można obliczyć np. za pomocą programu komputerowego). Maszyna ta wyposażona jest w kompresor do przedmuchiwania otworów w tarczy wysiewającej (po kilku godzinach pracy, zwłaszcza przy siewie drobnych nasion, w siewnikach pracujących bez tego rozwiązania zatyka się nawet 10–15% otworów).


FOT. 1. PUNKTOWE SIEWNIKI PNEUMATYCZNE: a — MONOSEM, b — AGRICOLA ITALIANA

W Igołomi można było także zobaczyć nowe pługi francuskiej firmy Grgoire Besson. Mają mocną konstrukcję, są wyposażone w mechaniczną i hydrauliczną regulację szerokości pracy. Oprócz standardowych zabezpieczeń śrubowych, ciekawym rozwiązaniem w tych pługach są tak zwane zabezpieczenia non-stop: mechaniczne typu "M" (resorowe) oraz hydrauliczne typu "Y". Pozwalają one na pracę w każdych warunkach. W systemie "M" w przypadku najechania korpusu na przeszkodę, następuje jego szybkie odchylenie, po minięciu przeszkody powraca on do pracy w normalnym położeniu. Możliwe jest to dzięki zamocowaniu korpusu na czterech kulkach pozwalających na odchylanie się w górę i na boki — w zależności od tego, gdzie znajduje się przeszkoda.
W systemie "Y" wykorzystuje się akumulator hydrauliczno-gazowy, dzięki któremu, poprzez zmianę ciśnienia, można w każdej chwili dostosować parametry pracy pługu do warunków, jakie panują na polu. Kiedy korpus trafia na przeszkodę, olej z siłownika przepływa do akumulatora hydrauliczno-gazowego sprężając w nim azot, co pozwala na podniesienie korpusu. Po minięciu przeszkody gaz rozpręża się i następuje powrót do pozycji pracy.

W Mosznej, oprócz maszyn rolniczych zaprezentowany został system do nawadniania firmy T-Systems International. Linie kroplujące T-Tape można instalować od 2 cm do 30 cm pod powierzchnią ziemi, co pozwala na bezpośredni wypływ w strefie korzeniowej i równomierne rozprowadzenie wody w glebie oraz na ograniczenie parowania powierzchniowego.

W gospodarstwie R. H. Zająców F.H. "Najbar" pokazała kolejny kombajn do zbioru marchwi — model T-120B. Kombajn ten, podobnie jak przedstawiony w Igołomi, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na naprężenia, jakie powstają podczas jego pracy. W modelu tym pompa olejowa układu hydraulicznego jest powieszona luźno, dzięki czemu można ją łatwo montować do różnych ciągników. Firma Weremczuk zaprezentowała maszynę do formowania redlin z aktywnymi wałami formującymi (fot. 2). Może ona przygotowywać od 2 do 4 redlin, których wnętrza są spulchnione, a powierzchnie utwardzone. Maszyny tej można używać łącznie z siewnikiem Alex tej samej firmy.


FOT. 2. DWURZĘDOWA WERSJA MASZYNY DO FORMOWANIA REDLIN Z AKTYWNYMI WAŁAMI FORMUJĄCYMI
(Z FIRMY WEREMCZUK)

W sadzarce karuzelowej Patryk firmy Weremczuk instaluje się od 1 do 7 sekcji sadzących. Rozstawa rzędów może wynosić 25–90 cm, odległość roślin w rzędzie — 15–65 cm.

Kombajn Alina z oferty tej samej firmy jest półzawieszany na ciągniku rolniczym i przeznaczony głównie do zbioru marchwi, a także innych warzyw korzeniowych.  Zespół zbierający usytuowano w nim z boku, w polu widzenia operatora, co ułatwia naprowadzenie ciągnika na wyorywany rząd. Do napędu poszczególnych mechanizmów w kombajnie zainstalowano dwa obwody hydrauliczne. Pierwszy — z zewnętrznej instalacji hydraulicznej ciągnika do napędu cylindrów hydraulicznych, drugi — z własnej pompy kombajnu do napędu silników.