• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2003

KOLEKCJA W KONOTOPIE

W ostatni weekend sierpnia firma Bejo Zaden zorganizowała Dni Otwarte, tradycyjnie w Konotopie koło Ożarowa Mazowieckiego. Organizatorzy szacują, że w ciągu trzech dni ich pola demonstracyjne odwiedziło około 5 tysięcy producentów z całej Polski.

W firmowej kolekcji kapust pojawiło się kilka nowości. Zwracano uwagę, między innymi, na 140-dniową Mandy F1 nadającą się do przechowywania — do 4 miesięcy. Jest ona odporna na grzyby z rodzaju Fusarium (choroba ta nie stanowi wprawdzie większego zagrożenia na naszych plantacjach, ale jest już problemem na przykład na Węgrzech, Ukrainie czy w Rosji) oraz w dużym stopniu tolerancyjna wobec bakterii Xantomonas sp. Counter F1 jest nową propozycją kapusty do długiego przechowania, w typie znanego już producentom Amtraka F1, ale w odróżnieniu od niego ma kształtną, kulistą główkę i wysoką tolerancję wobec chorób. Shelton F1 (fot. 1) jest odmianą bardzo późną, o niewielkich kulistych, bardzo zwięzłych główkach, osadzonych na wysokich głąbach — w Holandii zbiera się ją mechanicznie.
Mirako F1 jest nową propozycją kapusty pekińskiej do najwcześniejszych nasadzeń, podobną do Manoko F1, lecz o lepszym wyrównaniu, jaśniejszym odcieniu liści, szybciej "zamykającą" główki, ma małą skłonność do wybijania w pędy kwiatostanowe.


FOT. 1. SHELTON F1 — KAPUSTA NADAJĄCA SIĘ DO ZBIORU MECHANICZNEGO

Na poletkach kalafiorów ofertę standardowych odmian tej firmy uzupełnił, między innymi, Stargate F1 (Bejo 2517) do wczesnych nasadzeń pod osłonami lub w otwartym gruncie (nieco późniejszy od Diadoma F1 i Fastmana F1), o dużych różach. Balboa F1 (w typie Fargo F1) to 80–85-dniowa odmiana do uprawy jesiennej, na bezpośrednie zaopatrzenie rynku lub do mrożenia, bardzo dobrze okrywająca róże liśćmi, o dużej tolerancji wobec chorób bakteryjnych. Jerez F1, polecany z kolei na zbiory późnoletnie lub jesienne, ma białe róże o drobnej strukturze i niewielkich różyczkach, dobrze okryte przez lekko karbowane liście.

Zaprezentowano także kilka odmian pomidorów polowych. Uwagę zwracał, między innymi, samokończący Polbig F1 o 65–70 dniach wegetacji, którego 150–200-gramowe owoce, polecane głównie dla przemysłu przetwórczego do produkcji mrożonej kostki, nadają się także na bezpośrednie zaopatrzenie rynku. Podkreślano dużą zdrowotność Polfasta F1 (o podobnym przeznaczeniu co poprzednia odmiana). Pokazano także nowe odmiany papryki (firma ta rozpoczęła hodowlę tego gatunku kilka lat temu) polecane do uprawy polowej, na razie występujące jeszcze pod numerami.

Jednym z ważniejszych gatunków w kolekcji w Konotopie zawsze jest marchew. Wśród nowości wymieniano wczesną, 95-dniową News F1 (fot. 2), o gładkich, tępo zakończonych korzeniach, nadającą się również do uprawy poplonowej i przechowania do 4–5 miesięcy. Nigel F1 o 110–115 dniach wegetacji ma niezbyt długie korzenie, dobrze znoszące obróbkę mechaniczną (z tego względu jest polecany na przykład do pakowania na tacki). Bersky F1 to z kolei nowa odmiana w typie Bangora F1, o poprawionej zdrowotności. W grupie marchwi przemysłowej pojawiła się Katmandu F1 (podobna do Kazana F1), nadająca się do wcześniejszego siewu, o nieco dłuższym okresie wegetacji, podwyższonej tolerancji wobec mączniaka prawdziwego i lepszym wewnętrznym wybarwieniu korzeni. Fayette F1 będzie zastępowana przez Florydę F1 — o lepszej zdrowotności i intensywniejszej barwie korzeni. Infinity F1 (typ Imperator) o długich, równowąskich korzeniach, które nie mają skłonności do przerastania na grubość, jest propozycją głównie dla przetwórstwa — do produkcji plastrów o średnicy 2,5–3 cm. Jako ciekawostki prezentowano marchwie o nietypowym dla tego gatunku kolorze — bordową Purple Haze F1 i EX010102 F1, białą — White Satin F1, żółtą Yellowstone F1, z kolei Rainbow F1 ma korzenie różnej barwy — od białych, przez żółte i pomarańczowe, do bordowych.


FOT. 2. WCZESNA MARCHEW — ODMIANA NEWS F1

Z cebul zwracano uwagę, między innymi, na wczesny Jetset F1 i średnio wczesny Centurion F1 — do uprawy z dymki. Z pozostałych odmian polecany jest między innymi Mustang F1 — wczesny (trochę późniejszy od Spirita F1), o mocnym systemie korzeniowym, a więc dobrze plonujący również w suchych latach, nadający się do długiego przechowywania, czy Armstrong F1 — do najdłuższego przechowania. Było także kilka odmian cebuli szalotki — ze względu na wysoką wartość odżywczą wartej większego zainteresowania (czyt. HO 9/03). Bonilla F1, Matador F1, Ambition F1 czy Olympus F1 przeznaczone są do uprawy z nasion — dzięki czemu unika się przenoszenia chorób grzybowych czy wirusów, z czym były problemy przy wegetatywnym rozmnażaniu tego gatunku. W Konotopie zaprezentowano także znaną już naszym producentom cebulę siedmiolatkę Parade — polecaną dotąd głównie na zbiór młodego szczypioru (sprzedawanego jak tradycyjny szczypiorek, w pęczkach). Okazuje się, że można oferować również wyrośnięte rośliny tego gatunku (fot. 3).


FOT. 3. CEBULA SIEDMIOLATKA (PARADE)

W ofercie buraków ćwikłowych uwagę zwracał podłużny Alto F1, bardziej wyrównany i o zwiększonej tolerancji wobec chorób, w porównaniu z wcześniejszą odmianą Rocket F1. Boro F1 (fot. 4) to nowy burak (w typie znanego Pablo F1), o podwyższonej tolerancji wobec chwościka i alternariozy oraz o silnym systemie korzeniowym, a więc mniejszych wymaganiach glebowych, dobrze znoszący okresową suszę.


FOT. 4. BURAK ODMIANY BORO F1 — NA ZBIÓR JESIENNY I DO PRZECHOWANIA