• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/1999

BAZIE, JABŁKA I PISANKI

Na początku kwietnia na warszawskich bazarach było tak, jak powinno być przed polską Wielkanocą: mnóstwo bazi, sztucznych i żywych kwiatów oraz pisanek. Nieco wcześniej, przed Wielkim Tygodniem - cieszyła oczy rozmaitość palm i palemek, wprawdzie nie takich, jak na Kurpiach, ale przecież polskiemu sercu równie bliskich.

Jabłka znalazły się w tytule na drugim miejscu właściwie tylko dlatego, że tak było zręczniej. W rzeczywistości widać już wyraźnie, że sezon zbliża się do końca. Owoców było mniej niż przed miesiącem. I nic dziwnego - pozostały już jedynie te z chłodni, tylko Idared jest z przechowalni. Było go jednak niewiele i najczęściej występował nie pod swoją nazwą. Tego wątku nie rozwijam dalej, bo jest już mocno ''ograny'' i ma więcej lat niż te felietony. Szkoda, że nie dociera to do niektórych sprzedających... Ważniejsze jest jednak to, że cena Idareda może uchodzić za indeks obrazujący stan jabłecznego rynku. W detalu kilogram jabłek tej odmiany oferowano prawie po 2 złote (a bywało, że i drożej), w hurcie - kosztował złotówkę, a nawet 1,2 zł/kg (tab. 1). Tego dawno nie było. Ale rynek krajowy ''bierze'' te jabłka niechętnie (nawet najładniejsze), zaś ich wysoka cena jest pochodną sytuacji w eksporcie. Ten goni już resztkami: Idared skończył się już w Lubelskiem i na Podlasiu. Takie same wiadomości mam z bliższych i dalszych okolic Warszawy. W Grójcu podobno też końcówka. W wielu miejscach zakończył się już także handel innymi odmianami. Jak się wyraził pewien sadownik: '' W tym roku nie sprzedał chyba tylko ten, co nie chciał, albo ostatnia fujara''.

TABELA 1. CENY WYBRANYCH GATUNKÓW I ODMIAN OWOCÓW NA RYNKU WARSZAWSKIM W KWITNIU 1998 i 1999 ROKU: * współczynnik konkurencyjności cenowej (ceny jabłek importowanych/ceny jabłek krajowych)


Ostatnie notowania Idareda w eksporcie to 1,07 zł/kg (netto dla producenta). Na Wschód ''zeszło'' też sporo Glostera. Ale tu rzecz ciekawa - najchętniej kupowano ''jedynkę'' w cenie Idareda. Dorodna ''ekstra'' była mniej atrakcyjna, bo zbyt droga. Tylko niektórym udało się ''wydusić'' za Glostera do 1,2 zł/kg. Z każdym miesiącem poprawia się i tak już dobry dla producenta stan rynku. W marcu ceny jabłek w warszawskim hurcie i detalu byty o 27% wyższe niż przed rokiem, zaś w kwietniu - o 40% (tab. 2). I znowu detaliści nie zarobili tyle, ile by chcieli. Myślę, że stan rynku, równie dobrze jak liczby, obrazują słowa innego sadownika: ''Co ci będę mówił: w zeszłym roku rwałem za Idareda 40 groszy, a dzisiaj po 34 sprzedaję resztki na przemysł''.

TABELA 2. DYNAMIKA CEN WYBRANYCH GATUNKÓW I ODMIAN OWOCÓW NA RYNKU WARSZAWSKIM - KWIECIEŃ '99/KWIECIEŃ '98


Jednym słowem sadownicy są zadowoleni i życzą sobie tylko tego, aby następny sezon nie był gorszy. Ale niewielu wierzy, że tak rzeczywiście będzie. Na bieżącą sytuację trzeba też spojrzeć z pewnego dystansu. Jabłek było mało, jest ich coraz mniej, więc z miesiąca na miesiąc powinny być droższe. I owszem, są, ale tylko w porównaniu z ubiegłym, kiepskim sezonem. Bo gdy porównać kwietniowe ceny hurtowe z marcowymi, to wzrostu nie widać. Sadownicy mówią, że już daje znać o sobie bariera popytu. Przykładowo: łatwiej sprzedać Lobo w pierwszym wyborze po 20 zł za 15-kilogramową skrzynkę, niż wybór ekstra po 25 zł. Tego ostatniego detaliści biorą mniej, bo boją się, że będzie za drogi. A przy tym banany i pomarańcze są w detalu niewiele droższe od krajowych jabłek najwyższej jakości. Tutaj właśnie widać brak skutecznych metod promocji! Szmidt i Łempicki sami niewiele zdziałają, choćby najbardziej chcieli. Zważywszy to wszystko myślę, że trzeba być ostrożnym w prognozowaniu majowych cen. Osobiście nie przewiduję gwałtownego skoku - nie tylko z powodu tanich cytrusów i bananów, ale i nowalijek, których będzie coraz więcej. Skoro już o tym - są już hiszpańskie truskawki. Ale są i polskie z upraw ''sterowanych'' (tab. 3), na oko wcale nie gorsze, a w smaku z pewnością lepsze.

TABELA 3. CENY OWOCÓW NA RYNKU WARSZAWSKIM W KWIETNIU 1999 ROKU (zł/kg): * - odmiany: Red Delicious i Granny Smith, L - towar luzem, F - towar w folii, S - towar w siatkach


Ponieważ już prawie ''po handlu'' jabłkami, a pod koniec marca ''wybuchła'' wiosna, więc coraz częściej myślimy już nie o ubiegłorocznych, ale tegorocznych plonach. W Wielkim Tygodniu trzeba było prysnąć Miedzianem na parcha. Z Podlasia i z okolic Warszawy docierają wieści o szkodach, których narobiła listopadowa zima. Temperatura raptownie spadła w tym okresie z dodatniej do -20°C, a miejscami i poniżej. Skutki - przemarzło wiele podkładek posadzonych jesienią (M 26 też). To samo dotyczy młodych (1-2-letnich) sadów. Najczęściej słyszy się o stratach w Jonagoldach. Niektórzy stracili po kilka tysięcy drzewek. Tu i tam pomarzły też pąki kwiatowe tej odmiany albo krótkopędy. Na to samo wychodzi... Chyba więc mają rację ci, którzy sadzą wiosną - i szkółkę, i sad.