• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2003

NARCYZY WARTE UWAGI (CZ. II)

W poprzednim odcinku Autor przedstawił godne zainteresowania odmiany z grupy Trąbkowych i Wielkoprzykoronkowych (redakcja).

OPIS POLECANYCH PEŁNOKWIATOWYCH ODMIAN NARCYZÓW

  • Pełne. Odmiany z tej grupy cieszą się coraz większą popularnością. Nadają się do uprawy na kwiat cięty, niektóre do doniczkowej. Poszukiwane są przez kolekcjonerów-amatorów. W tej grupie warte uwagi są odmiany stare, nadal cieszące się dużą popularnością (np. 'Cheerfulness'), a także nowe, których powierzchnia nasadzeń wzrasta z roku na rok (tabela, fot. 1–3).


FOT. 1. 'ACROPOLIS'


FOT. 2. 'FLOWER DRIFT'


FOT. 3. 'GOLDEN DUCAT'

  • Mieszańce Cyclamineus. Odmiany z tej grupy w Holandii zajmują największą powierzchnię. Charakteryzują się niskim wzrostem, bardzo obfitym kwitnieniem (czytaj też HO 10/2001 — red.). Na jednym pędzie mają zwykle po kilka kwiatów o wydłużonym przykoronku. Najważniejsza, uprawiana na powierzchni prawie 600 ha, jest żółta, miniaturowa, wielokwiatowa 'Tete-a-Tete', bardzo dobra do wczesnego pędzenia w doniczkach. Kwitnie obficie, jest odmianą bardzo plenną, zdrową i dającą duże cebule. Nadaje się na rabaty i do ogrodów skalnych. Z innych odmian z tej grupy warto wymienić 'February Gold' (żółta, o wydłużonym przykoronku), 'Itzim' (żółta, przykoronek pomarańczowy, fot. 4), 'Jack Snipe' (biała z intensywnie żółtym przykoronkiem), 'Jetfire' (złocistożółta z pomarańczowym przykoronkiem), 'Peeping Tom' (złotożółta z długim żółtym przykoronkiem) i 'Little Witch' (żółta). Wszystkie nadają się do uprawy doniczkowej, do nasadzeń w pojemnikach tarasowych i balkonowych. Bardzo obficie i długo kwitną.


FOT. 4. 'ITZIM'

  • Mieszańce Tazetta. Grupa ta obejmuje narcyzy o kwiatach zebranych po kilka, a nawet kilkanaście na pędzie, ułożonych baldachowato. Listki okwiatu są na ogół białe, rzadziej żółte, przykoronek jest bardzo krótki, żółty lub pomarańczowy. Większość odmian wyróżnia się bardzo silnym, przyjemnym zapachem. Z najważniejszych odmian warto wymienić: 'Cragford' (biała z ciemnopomarańczowym przykoronkiem), 'Early Splendour' (kremowo- pomarańczowoczerwona), 'Falconet' (żółto--pomarańczowa), 'Geranium' (biało-szafranowowożółta), 'Golden Dawn' (żółta, fot. 5), 'Minnow' (kremowobiało-jasnożółta), 'Pacific Coast' (żółto-jasnopomarańczowa), 'Scarlet Gem' (żółto-jasnoczerwona, fot. 6) i 'Silver Chimes' (kremowobiało-bladożółta). Większość z wymienionych odmian nadaje się do uprawy doniczkowej.


FOT. 5. 'GOLDEN DAWN'


FOT. 6. 'SCARLET GEM'

  • Mieszańce Jonquilla. Jest to dość liczna grupa raczej amatorskich odmian, nadających się do nasadzeń w parkach i ogrodach. Większość odmian jest barwy żółtej w różnych odcieniach. Kwitną wcześnie i bardzo obficie. Niektóre z nich nadają się do uprawy doniczkowej. Zainteresowanie tą grupą rośnie z roku na rok. Z najważniejszych odmian warto wymienić żółte: 'Baby Moon',  'Intrique', 'Martinette', 'Pippit', 'Quail', 'Sweetness', 'Trevithian' oraz oryginalną pomarańczową 'Orange Queen'. Bardzo popularna jest odmiana 'Bell Song' — biała z bladoróżowym przykoronkiem (fot. 7) — której powierzchnia nasadzeń szybko wzrasta w Holandii.


FOT. 7. 'BELL SONG'

  • Mieszańce o Rozszczepionym Przykoronku. Jest to najnowsza grupa odmian narcyzów, bardzo poszukiwana przez kolekcjonerów. Jej charakterystyczne cechy to oryginalny, silnie wcinany i często pofalowany, najczęściej szeroko otwarty przykoronek, zwykle innej barwy niż listki okwiatu. Odmiany te wykorzystywane są do nasadzeń w grupach, w parkach i ogrodach, ale również do pędzenia. Nasadzenia odmian z tej grupy z roku na rok wzrastają. Do najbardziej godnych polecenia odmian należą: 'Brodway Star' (kremowożółta z kremowożółtym w pomarańczowe paski przykoronkiem), 'Canasta' (biała, przykoronek żółty), 'Cassata' (kremowożółta o przykoronku tej samej barwy albo ciemniejszym), 'Col Blanc' (kremowobiała), 'Dally Molinger' (kremowobiała, przykoronek jasnopomarańczowy z białym brzegiem, fot. 8), 'Orangery' (kremowobiała, przykoronek pomarańczowoczerwony), 'Printal' (biało-ciemnożółta), 'Parisienne' (biało-ciemnopomarańczowa), 'Pan Marie Jose' (kremowobiała, przykoronek biały, żółto paskowany), 'Sorbent' (czysto biało-pomarańczowa), 'Tricollet' (czysto biało-pomarańczowa), 'Tripartite' (złocistożółta).


FOT. 8. 'DALLY MOLINGER'

  • Mieszańce Triandus. Mają po kilka kwiatów na pędzie o wąskich, lekko pofalowanych i odgiętych w górę listkach okwiatu. Kwitną bardzo obficie. Do najważniejszych należą: 'Ice Wings' (okwiat i przykoronek kremowobiały), 'Thalia' (czysto biała, fot. 9), 'Treamble' (czysto biała, przykoronek złocistożółty).


FOT. 9. 'THALIA'