• 12-636-18-51
 • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/2003

OKIEM DORADCY

 • W rejonie Radomia średni plon papryki wyniósł w tym roku około 7 kg/m2 i był wyższy o ponad 10% od uzyskanego w ubiegłym roku. W dobrze prowadzonych Gospodarstwach otrzymano nawet ponad 8 kg/m2. Średnia cena uzyskana przez producentów kształtowała się na poziomie 1,80–1,90 zł za kilogram i była niższa od ubiegłorocznej o około 0,20 zł. Gdy weźmie się pod uwagę wyższe plony, producenci uzyskali podobny dochód z tunelu, jak w roku ubiegłym. Największy problem ze sprzedażą wystąpił we wrześniu, w okresie największego wysypu papryki. Dały wtedy o sobie znać niedostatki w wyposażeniu gospodarstw — brak chłodni i samochodów z agregatami chłodniczymi do transportu papryki. W końcu października prawnie wszyscy producenci zakończyli jej sprzedaż, co wskazuje na to, iż nie było nadprodukcji tego warzywa. Tylko współpraca ogrodników w dużych organizacjach mogłaby umożliwić im zainwestowanie w chłodnie z kontrolowaną atmosferą oraz samochody chłodnicze, co pozwoliłoby na przedłużenie okresu podaży papryki i uzyskiwanie wyższych cen.
  Papryka należy do warzyw niezbyt trwałych, ale odpowiednio zebrana (wycięta w tak zwanym kolanku, bez oznak chorób i uszkodzeń) w chłodni może być przechowywana przez około 3–5 tygodni, a w kontrolowanej atmosferze — 6–8 tygodni. Warunkiem dobrego przechowywania i przedłużenia trwałości jest szybkie schłodzenie owoców po zbiorze do temperatury około 8°C. Za granicą wykorzystywana bywa czasami ciekawa metoda pozwalającą na zmniejszenie strat podczas transportu i przechowywania. Polega ona na traktowaniu owoców zaraz po zbiorze ciepłą wodą, o temperaturze 52–56°C przez 3–10 sekund. Pozwala to na odkażenie owoców i rozpuszczenie naturalnego wosku znajdującego się na ich powierzchni — dzięki temu zatykane są pory i "zabliźniane" uszkodzenia skórki.
 • Z nowych odmian papryki, przekazanych nam przez zachodnie firmy nasienne na doświadczenia uprawowe w rejonie Radomia najlepiej plonowały w tym roku:
  Red Knight F1 — odmiana wczesna, plenna, o owocach szybko się wybarwiających, wyrównanych, czerwonych, grubościennych, typu "blok", o masie ponad 200 g.
  Mega F1 — wczesna, czerwony, grubościenny "blok", ładny, wyrównany, o masie ponad 200 g.
  Magma F1 — średnio wczesna, czerwony, grubościenny "blok", owoce ponad 200-gramowe.
  Waki F1 — wczesna, bardzo plenna, owoce typu niski "blok", ciemnoczerwone, o grubych ściankach, ładne, wyrównane, 200–220-gramowe.
  Columbus F1 — pomarańczowy "blok", grubościenny, średnio późny termin dojrzewania.
  Orosco F1— wczesna, bardzo plenna, żółty "blok", o grubych ściankach, bardzo dobrej jakości, ponad 200-gramowe.
  Velez F1 — bardzo wczesna, żółty "blok", grubościenny, średnia masa owoców ponad 200 g.
  Sunny F1 — bardzo wczesna, owoc żółty "blok", o grubych ściankach, o masie ponad 200 g.
  Z odmian polskich:
  Radomira F1 — średnio wczesna, duży, intensywnie czerwony "blok", o grubych ściankach, ponad 200-gramowe.
  Celesta — średnio wczesna, duże, ciemnoczerwone owoce typu "blok", grubościenne, średnia masa ponad 200 g.
  Barbórka — średnio wczesna, czerwony "blok", o średniej grubości ścianek, ponad 200-gramowe.
 • Kapusta wczesna cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jej uprawa jest najbardziej opłacalna przy najwcześniejszych terminach zbioru. Większe ilości krajowej kapusty wczesnej pojawiają się na rynku w końcu kwietnia i na początku maja. Jest uprawiana w tunelach nieogrzewanych. Wysiewy wczesnych odmian można rozpocząć na początku stycznia. Kapusta wczesna uprawiana jest z rozsady doniczkowanej, co zapewnia szybki wzrost roślin. Rozsada może być przygotowywana
  w doniczkach ziemnych, a najlepiej — w wielodoniczkach. Najlepsze do tego celu są palety rozsadowe o 54 i 96 komórkach, z tym że przy mniejszej wielkości komórek rośliny muszą być dokarmiane. Obecnie niektóre gospodarstwa specjalizują się w produkcji rozsady. Można w nich zamówić rozsadę kapusty na określony termin sadzenia. Produkując rozsadę we własnym zakresie do wysiewu najlepiej wykorzystywać gotowy substrat torfowy (pochodzący z renomowanych firm) lub przygotowany w gospodarstwie, o pH 6–6,5. Przy samodzielnym jego przygotowaniu na 1 metr sześcienny torfu odkwaszonego dajemy 2 kilogramy Azofoski lub innego nawozu wieloskładnikowego z mikroelementami (o podobnym składzie). Przygotowując substrat z kwaśnego toru wysokiego, należy odkwasić go, przeznaczając na metr sześcienny torfu około 8 kg kredy pastewnej, następnie dodać 2 kg Azofoski. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać.
  Nasiona wysiewamy do doniczek po jednej sztuce, z tego też względu muszą to być nasiona o wysokiej sile kiełkowania. Rozsada kapusty wczesnej jest bardzo wrażliwa na jarowizację, dlatego po wytworzeniu przez rozsadę 4 liści nie powinno się jej przetrzymywać przez dłuższy okres w temperaturze poniżej 12°C. Od siewu do wschodów temperaturę powietrza należy utrzymać w granicach 16–20°C, po wschodach przez około 4 tygodnie — 10–18°C w dzień i 5–10°C w nocy, następnie od
  5. tygodnia — 14–20°C w dzień i 8–10°C w nocy. Nie należy dopuszczać do podniesienia temperatury powyżej 20°C, gdyż groziłoby to "wyciąganiem się" rozsady
  i obniżeniem jej jakości. Obecnie do uprawy w tunelach foliowych polecane są, między innymi: Benson F1, Parel F1, Tucana F1, Erma F1, Fantazja F1, Admiral F1, Patron F1, Jetma F1, Speedon F1, Elisa F1, Nozomi F1, Surprise F1, Pandion F1, Delphi F1 czy Resistor F1.