• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/2003

PADEWSKIE IMPRESJE

Jesienna edycja targów Flormart/Miflor, które odbywają się w połowie września w Padwie, jest z roku na rok coraz bardziej imponująca. Systematycznie zwiększa się bowiem liczba wystawców — ostatnio, czyli 12.–14.09.2003 r., było ich 1211, w tym 208 zagranicznych z 26 krajów — oraz łączna powierzchnia ekspozycji (35 000 m2). Impreza staje się zarazem uznanym międzynarodowym forum przedstawicieli biznesu roślin ozdobnych. Choć charakterystyczne są gatunki śródziemnomorskie, to nie brakuje i tych o szerszym zasięgu, których nowe odmiany mają niekiedy w Padwie swoje europejskie premiery, wyprzedzające listopadowe targi Horti Fair w Amsterdamie czy lutowe IPM w Essen.

Jednym z największych włoskich producentów materiału wyjściowego gatunków balkonowo-rabatowych i doniczkowych jest Lazzeri. Co ciekawe, większość mateczników oferowanych roślin utrzymuje nie w swoim kraju, ale w Brazylii. Firma ta zajmuje się także hodowlą własnych odmian. Jesienne targi Flormart/Miflor stały się okazją do zaprezentowania nowej serii kaskadowych petunii  — Caleidos. Składa się ona z 11 odmian: czterech wielkokwiatowych i siedmiu o kwiatach średniej wielkości (Midi, fot. 1). Serię Calei-dos spośród innych, istniejących już na rynku petunii o zwieszających się pędach, ma wyróżniać pastelowa kolorystyka kwiatów — przewaga barw lawendoworóżowych. Inną cechą, na którą zwraca uwagę hodowca, jest wczesność kwitnienia i jednoczesny termin rozwijania się kwiatów u wszystkich odmian z serii Caleidos.


FOT. 1. PETUNIA 'CALEIDOS MIDI WHITE'

Do najciekawszych należała prezentacja firmy Selecta Italia Di C. Klemm, będącej partnerem niemieckiego przedsiębiorstwa hodowlanego Selecta Klemm. Najbardziej interesującym eksponatem okazała się 13-odmianowa seria Super Trouper goździków,  która notabene uzyskała jedną z targowych nagród w kategorii "najważniejsza nowość roślinna". Kreacje te, które otrzymano w wyniku krzyżowania kilku gatunków z rodzaju Dianthus (m.in. D. chinensis), mają zwarty pokrój, bardzo dobrze się krzewią. W efekcie nie trzeba skarlać roślin, a podczas produkcji wymagają one tylko jednokrotnego uszczykiwania. Wśród 13 odmian serii Super Trouper wyróżniają się: 'Peach' — o brzoskwiniowych kwiatach (fot. 2), jednocześnie się rozwijających; 'Burgundy' — bordowa, bardzo szybko rosnąca; 'Dinah' — biała, szczególnie wytrzymała na niekorzystne warunki uprawy. Uwagę zwracała też argyrantema  krzewiasta (Argyranthemum frutescens) 'Nelia', o żółtych koszyczkach, która została wyhodowana specjalnie na potrzeby masowej produkcji, kierowanej do supermarketów (mniejsze rozmiary roślin, bardziej zwarty pokrój — fot. 3).


FOT. 2. GOŹDZIK 'SUPER TROUPER PEACH'


FOT. 3. ARGYRANTEMA KRZEWIASTA 'NELIA'

Wśród ekspozycji z roślinami doniczkowymi włoskiej produkcji przykuwało wzrok stoisko firmy Flora Artistica, która specjalizuje się w rodzajach z rodziny Bromeliaceae. Oferuje około 70 taksonów, przy czym dominują guzmanie, głównie belgijskie odmiany. Bromelie kupowane są przede wszystkim na Święta Bożego Narodzenia, dlatego też największą popularnoś-cią cieszą się kreacje o czerwonych przykwiatkach. Jednak klienci, zwłaszcza młodsi, poszukują też nowych barw — różowych (jak u odmiany 'Wendolyne', fot. 4) czy pomarańczowych. Współczesny rynek wymaga też bromelii o dobrej trwałości — na przykład guzmanie produkowane przez przedsiębiorstwo Flora Artistica mają kwitnąć przez co najmniej 3 miesiące. Uprawa odbywa się w szklarniach o powierzchni 15 000 m2, na stołach przesuwnych. Rośliny są automatycznie zamgławiane lub podlewane z góry.


FOT. 4. GUZMANIA 'WENDOLYNE'

Firma Biancheri jest przedstawicielem francuskiego hodowcy róż — Meillanda. Zajmuje się jednak jednocześnie własną hodowlą oraz rozmnażaniem jaskrów i zawilców wieńcowatych. Prace te prowadzi Alberto Biancheri, który 4 lata temu wprowadził na rynek pierwsze swoje kreacje z rodzaju Ranunculus. Obecnie oferuje 3 serie (w sumie ponad 25 odmian):

  • Success (fot. 5) — rozmnażaną wegetatywnie, metodą kultur tkankowych, przeznaczoną do uprawy na kwiaty cięte; 
  • Elegance — rozmnażaną z nasion, o podobnym zastosowaniu jak poprzednia, ale o pełniejszych kwiatach (fot. 6);
  • Pratolino — przeznaczoną do uprawy doniczkowej, bez skarlania.


FOT. 5. JASKIER 'ROSO SUCCESS'


FOT. 6. JASKIER 'GIALLO ELEGANCE'

Popularność włoskich odmian jaskrów szybko rośnie. Dość powiedzieć, że A. Bianchieri sprzedał w ubiegłym roku 1,3 mln tych roślin wyprodukowanych in vitro (jako pierwszy wdrożył metodę laboratoryjną do komercyjnego rozmnażania jaskrów) oraz 1 mln nasion. Zawilce wieńcowate tego hodowcy reprezentowane są przez serię Mistral, u której kwiaty są podobne do tych z serii Mona Lisa, ale mają więcej płatków.

Firma Albani e Ruggieri to włoski hodowca pelargonii rabatowych (czyt. HO 11/2002)oraz gerber. Te ostatnie rozmnaża we własnym laboratorium kultur in vitro, gdzie prowadzone są też testy Elisa mające na celu badanie materiału roślinnego na obecność wirusów. Na rynku włoskim dominują odmiany gerber o dużych kwiatostanach, zarazem muszą być wytrzymałe na wysoką temperaturę uprawy. Takie też podstawowe cele stawiają sobie hodowcy z przedsiębiorstwa Albani e Ruggieri. Do najpopularniejszych jego kreacji należą: 'Tobia' (żółta z pomarańczowym kołnierzykiem i czarnym oczkiem), 'Devil' i 'Carrera' (pomarańczowe), 'Micol' (czerwona), 'Arianna' (ciemnoróżowa), 'Elide' (biała). Wśród najbardziej obiecujących nowości znajdują się, między innymi: 'Sahara' (żółta z zielonym oczkiem), 'Asso' (ciemnopomarańczowa), 'Solidea' (cyklamenowa), 'Remix' (fot. 7) i 'Verenna' (obie czerwone).


FOT. 7. GERBERA 'REMIX'

Bogatą ofertę róż szklarniowych przedstawiła francuska firma Nirp International, a właściwie jej włoski przedstawiciel — Az. Agricola Di Ghione L. & Figli. Najbardziej eksponowano odmianę 'Miss Paris' (fot. 8), nowość ubiegłego roku, która zyskała już uznanie ogrodników z Italii. Jest to kreacja o kwiatach w ładnym, czys-to czerwonym kolorze, którego poszuku-je się we Włoszech, gdzie u róż nie przyjęły się ciemne odcienie tej barwy. Pędy 'Miss Paris' są długości 60–90 cm, a kwiaty mają dobrą trwałość po ścięciu. Według Alexandro Ghione, na szczególną uwagę zasługuje też odmiana 'Sayonara' (fot. 9) — jego zdaniem "najlepsza z żółtych o średnio długich pędach".


FOT. 8. RÓŻA 'MISS PARIS'


FOT. 9. RÓŻA 'SAYONARA'

Patrucco to przedsiębiorstwo rodzinne z siedzibą w Diano San Pietro niedaleko Padwy, które rozwinęło selekcję i produkcję owocujących róż, a także sprzedaż pędów tych roślin na cały świat. Patrucco działa we Włoszech jako "centrala", która dostarcza materiału wyjściowego trzech własnych odmian ('Corallo', 'Rubino' i 'Zaffiro') rodzimym producentom — jest ich już stu ośmiu — oraz wiedzy na temat prowadzenia plantacji, a także skupuje towar, czyli owocujące pędy róż. Ten oryginalny materiał bukieciarski staje się coraz popularniejszy, między innymi jest wykorzystywany jako ozdoba podczas Halloween (pomarańczowe owoce). Jak podaje Gabriella Patrucco (fot. 10), firma jej i męża sprzedała w tym roku 4 razy więcej pędów niż w poprzednim sezonie. Głównym rynkiem zbytu jest Europa Zachodnia, ale towar trafia i do odległych krajów: Japonii, Chin, a nawet Australii. Małżeństwo Patrucco w tym roku postanowiło spopularyzować pod-czas targów Flormart/Miflor owocujące róże także jako rośliny doniczkowe (fot. 11) i szczepione na pniu drzewka w pojemnikach tarasowych. Atrakcją tak wyprodukowanych roślin są nie tylko długo utrzymujące się na pędach owoce, ale również białe kwiaty pojawiające się wiosną. W promocji tego typu róż wykorzystuje się też wierzenie, że ich owoce przynoszą szczęście i są symbolem miłości oraz płodności.


FOT. 10. GABRIELLA PATRUCCO POPULARYZUJE OWOCUJĄCE ODMIANY RÓŻ (TU: 'ZAFFIRO') JAKO MATERIAŁ DO KOMPOZYCJI ROŚLINNYCH, NP. NA HALLOWEEN


FOT. 11. RÓŻA Z OWOCAMI JAKO ROŚLINA DONICZKOWA