• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 03/2004

NA RYNKACH - WARZYWA I OWOCE

W lutym na rynku warzyw i owoców trudno było dopatrzyć się wyraźnych tendencji zmian cen. Zdrożały ciepłolubne warzywa szklarniowe, na przykład importowane pomidory średnio o 0,50 zł/kg. Wiązało się to z bliskim końcem dostaw stosunkowo tanich polowych pomidorów z Wysp Kanaryjskich i rozpoczęciem importu droższych pomidorów pochodzących z upraw pod osłonami. O około 1 zł/kg wzrosły również ceny importowanych ogórków. Przyczyną wyższych notowań było pojawienie się na rynku pierwszych ogórków krótkich od polskich producentów. Warzywa te miały dobrą jakość, ale były droższe niż krótkie ogórki sprowadzane z zagranicy. W połowie lutego za ogórki trzeba było zapłacić w Polsce 9,90–12,00 zł/kg, czyli więcej niż o tej samej porze w roku ubiegłym (8,20–8,40 zł/kg).

Powoli kończyły się już zapasy kapusty pekińskiej. Rynek szybko zareagował na tę sytuację znacznym wzrostem notowań tego warzywa. Nieco tańsza niż w styczniu była w lutym biała kapusta, importowana czerwona papryka oraz marchew (za wyjątkiem rynku hurtowego w Łodzi). Skończyły się już także dostawy krajowych brokułów, a ofertę uzupełniały droższe brokuły hiszpańskie oraz włoskie. W sprzedaży pojawiły się pierwsze importowane warzywa z nowych zbiorów — młode marokańskie ziemniaki po 4,10–5,30 zł/kg oraz młoda kapusta. W Poznaniu za główkę tej ostatniej trzeba było zapłacić 4,50–5,50 zł. W lutym dalej utrzymywały się niskie notowania krajowej marchwi, które blokowały import tego warzywa z zagranicy.

Na rynkach niemieckich, podobnie jak i w Polsce, podrożały pomidory spod osłon (0,66–1,66 euro/kg) oraz zielona i czerwona hiszpańska papryka. Staniała natomiast żółta papryka oraz brokuły.

W Poznaniu nadal podaż jabłek przewyższała popyt. Konsekwencją była dalsza obniżka cen owoców większości odmian. Natomiast niewielki wzrost notowań jabłek miał miejsce na warszawskich Broniszach (podwyżki dotyczyły 'Lobo' oraz 'Glostera'). Ceny jabłek na wszystkich analizowanych rynkach wynosiły w lutym 0,80–1,66 zł/kg. Notowania jabłek niemieckich były w lutym stabilne (0,50–1,00 euro/kg). Najdroższe były owoce 'Gali', a najtańsze — 'Glostera'.

Wyraźnie zmniejszała się podaż krajowych gruszek, za które trzeba było zapłacić nawet 5,50 zł/kg (w Warszawie). Dalszy wzrost notowań może w najbliższym czasie otworzyć nasz rynek dla uzupełniających dostaw z importu. Drożały również gruszki na rynkach w Niemczech (1,10–1,61 euro/kg), gdzie przeważały owoce sprowadzane z Włoch.

W lutym na polskich rynkach hurtowych truskawki kosztowały 23,50–36,00 zł/kg. Ich ceny, w stosunku do notowań ze stycznia, obniżyły się nawet o około 40%. Przyczyną była rosnąca podaż truskawek z Maroka.
W dalszym ciągu tańsze niż w Polsce były truskawki sprzedawane na rynkach niemieckich (2,20–4,40 euro/kg, w przeliczeniu 10,70–21,40 zł/kg).

Średnie ceny na wybranych rynkach hurtowych w Polsce i w Niemczech 16.02.2004 roku

* — brak danych lub brak produktu, ** — średnia cena różnych odmian;
źródło: dane WGRO SA w Poznaniu i ZMP z Niemiec