• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2004

OKIEM DORADCY

  • Zbyt silny wzrost drzew możemy ograniczyć przez:
      • opóźnienie cięcia, nawet do okresu bezpośrednio przed kwitnieniem; 
      • ograniczenie cięcia do niezbędnego minimum;
      • wyrywanie gałęzi z przewodnika;
      • cięcie korzeni;
      • nacinanie pni;
      • zmniejszenie nawożenia, zwłaszcza azotowego;
      • opryskiwanie drzew środkami hamującymi wzrost, np. Regalisem 10 WG.

Jabłonie pierwszy raz opryskujemy nim, kiedy przyros­ty osiągnęły 5–7 cm długości. Preparat ten istotnie zmniejsza także ryzyko występowania zarazy ogniowej.

  • W sadach grójeckich w ostatnim roku nasiliło się występowanie owocówki jabłkóweczki, zwójkówek liściowych, przędziorków i pordzewiaczy. Wśród zwójkówek obserwuję zwiększone populacje wydłubki oczateczki, zwójki siatkóweczki, zwójki bukóweczki — z nowych preparatów najlepszy w ich zwalczaniu okazał się Ste­ward 30 WG. Trochę mniejsze problemy stwarzały mszyce i pryszczarki — wystarczyło opryskiwanie drzew przeciwko tym szkodnikom w fazie zielonego i różowego pąka. Obserwuję natomiast już od kilku lat wzrastające nasilenie występowania bawełnicy korówki. Kwieciak jabłkowiec pojawił się w niektórych sadach położonych w miejscach zacisznych i osłoniętych, zwłaszcza przy lasach czy zabudowaniach.
  • Precyzyjne informacje o wysiewach zarodników grzyba Venturia inaequalis — sprawcy parcha jabłoni — są bardzo ważne dla sadowników, czego przykładem był 2003 rok. Najsilniejsze wysiewy notowano od 10 do 20 maja, właśnie w tym czasie zabiegi zwalczające sprawcę parcha jabłoni były bardzo ważne. Parch jabłoni nie wystąpił w tych sadach, w których w tym czasie wykonano 3 zabiegi. Podstawowe znaczenie w ochronie przed tą chorobą miało wtedy opryskiwanie drzew fungicydami kontaktowymi. Zwykle wysiewy zarodników workowych zaczynają się dużo wcześniej — już w okresie zielonego pąka. Do infekcji w okresie kwitnienia nie zawsze konieczne są opady deszczu — wy­s­tarczy intensywna rosa, podczas której woda długo (dłużej niż wskazania sygnalizatora parcha) zalega w rozwijających się pąkach kwiatowych i liściowych. Dlatego w tym czasie wskazane jest opryskiwanie drzew fungicydami zapobiegawczymi.
  • Zaraza ogniowa pojawiła się w ubiegłym roku w wielu sadach gruszowych. Niektóre sady trzeba było wykarczować. Pamiętajmy, pszczoły i inne owady zapylające przenoszą na duże odległości bakterie powodujące zarazę ogniową. W sadach, głównie tam, gdzie stwierdzono porażenie drzew przez zarazę ogniową w ubieg­łym roku, konieczne jest prowadzenie systematycznych lustracji przez cały okres wegetacji. Porażone pędy powinny być natychmiast usuwane i palone. Cięcie chorych drzew wykonujemy osobno, po ich oznaczeniu.
  • Mączniak jabłoni zagraża szczególnie wrażliwym na niego odmianom jabłoni, na przykład 'Early Genevie' i 'Idaredowi'. W czasie zimowe­go cięcia drzew powinniś­my usunąć porażone mączniakiem pędy. Oprys­kiwanie przeciwko tej chorobie rozpoczynamy już w fazie zielonego pąka łącząc ją ze zwalczaniem parcha jab­łoni. Używamy preparatów siarkowych w mieszaninie z fungicydami, których substancją aktywną jest kaptan. Kolejne opryskiwanie przeciwko mączniakowi jabłoni poleca się w okresie różowego pąka. Bardzo skuteczne w tym okresie okazują się: Rubigan 12 EC, Nimrod 250 EC oraz Clarinet 200 SC, Shavit F 71,5 WP, Folicur Multi 50 WG.
  • W niektórych sadach jabłoniowych nasila się występowanie toczyka gruszowiaczka. Jeżeli w czasie jesiennych lustracji stwierdziliśmy, że przekroczony został próg zagrożenia, powinniśmy opryskiwać te kwatery już w fazie różowego pąka. Podstawowy termin zwalczania pierwszego pokolenia tego szkodnika, to faza opadania płatków kwiatów. W sadach gruszowych przed kwitnieniem poleca się kolejne oprys­kiwanie drzew przeciwko miodówkom (występują w większości sadów), paciornicy gruszowiance oraz szpecielom (wzdymaczowi gruszowemu, podskórnikowi gruszowemu). W naszym rejonie w ostatnich latach wzrosło zagrożenie ze strony tych szkodników.
  • W rejonie grójeckim na niektórych plantacjach wiśni notuje się nasilenie występowania mszyc, głównie po kwitnieniu drzew tego gatunku. Zwiększa się także zagrożenie ze strony licinka tarninaczka. Po stwierdzeniu obecności tego szkodnika, drzewa opryskujemy w dni słoneczne w okresie nabrzmiewania i pękania pąków.
  • Od początku wegetacji zobowiązani jesteśmy do prowadzenia szczegółowej ewidencji wszystkich zabiegów środkami ochrony roślin. Powinny się tam znaleźć informacje o preparatach, dawkach, stężeniach, warunkach pogodowych w trakcie i zaraz po zabiegu.
  • Przed kwitnieniem polecam rozpoczęcie tak zwanego programu mocznikowo-magnezowego. Mocznik i siarczan magnezu mogą być mieszane z preparatami grzybobójczymi. W sadach, w których występuje niedobór boru, i obserwowaliśmy na owocach objawy braku tego pierwiastka w minionym sezonie, trzeba drzewa oprys­kać (przed kwitnieniem) nawozami zawierającymi bor. Obiecujące wyniki w sadach wdrożeniowych uzyskano po opryskiwaniu drzew nawozem organiczno-mineralnym z alg morskich — Goemar 86. Pierwszy raz drzewa opryskujemy nim przed kwitnieniem.