• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2004

RÓWNIEŻ DLA GRUSZEK

W gospodarstwie Aleksandra Mroziaka z Konar koło Warki z 14 hektarów sadów zbiera się rocznie około 500 ton jabłek i 80 ton gruszek. Grusze to, jak przyznaje sa­downik, gatunek, którego nasadzenia w ostatnich latach cały czas powiększa. Większość owoców przechowuje się w chłodni z KA. Zwiększająca się produkcja, rosnące wymagania odbiorców i konieczność szybkiego przygotowania owoców do sprzedaży to główne powody, dla których cztery lata temu zakupiono tu używaną, czterościeżkową, mechaniczną, wagową maszynę kalibrującą. Do rozładunku jabłek używa się wywrotnicy z napędem elektryczno-hydraulicznym Burga (fot. 1), ze sterowaniem ręcznym. Dzięki gumowej wykładzinie, kontrolującej liczbę wysypywanych ze skrzyniopalety owoców, nawet 'Jonagold' nie ma uszkodzeń. Linię kalibrującą wyposażono w szczotki czyszczące niemieckiej firmy Stas. Według sadownika, szczotki to jeden z ważniejszych, niezawodnych elementów w instalacji (fot. 2). Jabłka za pomocą szczotek są czyszczone i polerowane, nawet te pokryte nalotem woskowym są go pozbawiane. W tym roku przez układ szczotek przepuszczono także gruszki odmiany 'Lukasówka', co poprawiło ich wygląd i umożliwiło lepszą sprzedaż.


Fot. 1. Wywrotnica z górnym odbiorem owoców pozwala ograniczyć uszkodzenia owoców


Fot. 2. A. Mroziak dobrze ocenia efekt pracy szczotek czyszcząco-polerujących owoce przed podziałem na klasy jakościowe

Jabłka na linii sortującej wyposażonej w sześć wyjść z taśmami pakowniczymi dzieli się na trzy klasy wielkościowe. Na pierwsze dwa wyjścia trafiają owoce w wyborze ekstra, na kolejne dwa — przeznaczone do sprzedaży w pierwszej klasie, na piąte stanowisko trafiają owoce w drugim wyborze. Ostatnie wyjście przeznaczone jest dla owoców przemysłowych. Jak przyznaje A. Mroziak, dokładność kalibrowania na takiej maszynie nie jest najlepsza, wadą jest również głośna praca urządzenia. W planach ma zakup dwuścieżkowej elektronicznej linii sortującej owoce także pod względem koloru, wyposażonej w podajnik rolkowy umożliwiający sortowanie również gruszek.

A. Mroziak jest członkiem spółdzielni ogrodniczej w Grójcu, do której po przekształceniu należy 38 sadowników, produkujących średnio po 500 ton owoców. Na terenie spółdzielni do 2006 roku ma powstać centrum logis­tyczne wyposażone w makroinstalację do kalibrowania i sortowania dużych partii owoców. Przy jego budowie korzysta się z doświadczenia tyrolskich specjalis­­tów, od wielu lat przygotowujących owoce w takich obiektach. Niestety, centrum będzie oddalone o 40 kilometrów od gospodarstwa A. Mroziaka, ale własna instalacja pozwoli na wstępne kalibrowanie i sortowanie owoców w gos­podarstwie, a następnie dowożenie ich do tworzącego się centrum.