• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/2004

NOWE ODMIANY KLUBOWE W HOLANDII I BELGII

Inova Fruit planuje rozprowadzenie w tym roku wśród belgijskich i holenderskich sadowników należących do organizacji handlowych Fruitmasters, Geenery, Zuid-Limburg, Zaltbommel i Hasbongouw czterech nowych odmian jabłoni 'Delcoros' (Autento®) 'CPRO-Nr. 47' (Wellant®), 'FAW 5878' (Diwa®, Junami®), i 'Civni' (Rubens®). Na rynek będą wprowadzane jako odmiany klubowe.Sadownicy, którzy zdecydują się na ich uprawę, będą musieli korzystać z doradztwa prowadzonego przez komercyjne firmy doradcze, wymagane będzie wprowadzenie w gospodarstwie systemu EUREPGAP. Jedno drzewko tych odmian typu knip-boom będzie kosztowało 5 euro, znaczna część tej sumy (do 60%) ma być zwracana przez fundusze z UE. Dodatkowo, producent będzie zobowiązany do odprowadzania do Inova Fruit 2,5 eurocenta od kilograma sprzedanych owoców. W przypadku odmian Rubens® i Junami® minimalna powierzchnia nowego nasadzenia to 1 hektar, a odmiany Wellant® — 0,5 ha.

Autento® — odmiana ta została wyhodowana w szkółce Delbard w 1988 roku ('Delgollune' = 'Delbard Jubilee' x 'Koksa Pomarańczowa').
Wzrost tej odmiany jest średnio silny, a korona ma zwarty pokrój.
Drzewka rozgałęziają się podobnie, jak odmiany 'Alkmene', kwitną średniopóźno, plonują obficie. Owoce są wyrównane, lekko stożkowate. Skórka w 40–90% pokrywa się pomarańczowoczerwonym rumieńcem, jest gładka, w niewielkim tylko stopniu podczas przechowywania pokrywa się wydzieliną woskową. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą około 3 tygodni po 'Elstarze'. Jędrność miąższu podczas zbioru wynosi 9–10 kG/cm2, a po okresie przechowywania spada do 6,5 kG/cm2. Ze starszych drzew będzie wymagany dwukrotny zbiór. Wielkość owoców jest pośrednia między 'Elstarem' i 'Jonagoldem', przeważają te o średnicy 70–80 mm. Owoce w chłodniach z ULO można przechowywać do 5 miesięcy. Odmiana ta jest średnio podatna na parcha jabłoni, mączniaka jabłoni i raka drzew owocowych. Smak jej owoców powinien utrafić w gusta starszych klientów.


Autento®

Wellant® — odmiana została wyhodowana w międzynarodowym programie doświadczalnym w Wageningen [('Elstar' x 'Selekt. Nr. CPRO') x 'Elise']. Wzrost drzew jest średnio silny do silnego. Wellant stosunkowo słabo się rozgałęzia, dlatego ważne jest sadzenie dobrze rozgałęzionych drzewek. Owoce są duże, większość ma średnicę 75–85 mm i w 50–90% pokrywają się ciemnoczerwonym rumieńcem. Są lekko spłaszczone i kształtem przypominają jabłka 'Booskopa' i 'Elise'. Jędrność owoców podczas zbioru wynosi 7–8 kG/cm2. Oferowane będą głównie osobom tęskniącym za smakiem owoców starych odmian jabłoni.


Wellant®

Junami® — odmiana została wyhodowana w szwajcarskiej Stacji Doświadczalnej w Wadenswil [('Idared' x 'Maigold') x 'Elstar']. Drzewo rośnie średnio silnie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje obficie i regularnie. Owoce tej odmiany mają atrakcyjny czerwony rumieniec, z zieloną skórką koło ogonka, miąższ charakteryzuje się bardzo dużą jędrnością, jest bardzo soczysty i aromatyczny. Junami® jest średnio podatna na parcha jabłoni i mączniaka jabłoni. Zaletą tej odmiany są bardzo dobre właściwości przechowalnicze jej owoców. Ich termin zbioru przypada kilka dni przed odmianą 'Golden Delicious'.
Owoce tej odmiany będą kierowane głównie dla młodych osób lubiących jędrne i soczyste jabłka.


Junami®

Rubens® jest nową odmianą wyhodowaną we Włoszech ('Gala' x 'Elstar'). Jej owoce mają atrakcyjny, jasnoczerwony rumieniec, jędrność miąższu jest podobna do tej u 'Gali'. Odmiana ta jest bardzo plenna, a plonowanie regularne. Owoce dojrzewają około 7–10 dni po 'Gali', mają być kierowane do młodych ludzi lubiących jędrne i słodkie jabłka.


Rubens®

Na podstawie Obstbau I, 2/2204.