• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/2004

OBIECUJĄCE ROŚLINY BALKONOWO-RABATOWE (cz. I). SPOJRZENIE NASZYCH ZACHODNICH SĄSIADÓW

Co roku w Niemczech Wydział Ogrodnictwa i Uprawy Winorośli w Veitshchheim, we współpracy z bawarskimi specjalistami z zakresu uprawy roślin ozdobnych, przedstawia listę najlepszych nowych odmian roślin rabatowych i balkonowych. Kreacje te prezentowane są następnie szerokiej publiczności, która wskazuje odmiany najlepiej spełniające jej oczekiwania odnośnie obfitości kwitnienia, zdrowotności i szczególnych walorów dekoracyjnych roślin. W ubiegłym roku 31 firm hodowlano-nasiennych z całej Europy przedstawiło do oceny w sumie 800 nowych gatunków i odmian, które w Niemczech mają szansę stać się przebojami w bieżącym sezonie.
  • Najpopularniejsza begonia. Na liście faworytek już od dwóch lat znajduje się begonia o przewieszających się pędach — 'Champagner' hodowli firmy Bruno Nebelung, w landzie Hesja uznana za balkonową roślinę roku 2004. Nadaje się w miejsca półcieniste i jest odporna na mączniaka prawdziwego. Wyjątkowo duże, pełne, łososioworóżowe kwiaty ładnie kontrastują z ciemną zielenią liści (fot. 1).


Fot. 1. Begonia x tuberhybrida 'Champagner'

  • Kalibrachoa na upały. Grupy Million Bells, Trai­ling Million Bells, MiniFamous, Carillon, Callie, Sweet Bells, Super Bells i Celebration gatunku Calibrachoa sp. reprezentowało 68 nowych odmian. Odznaczały się, mimo upalnego lata 2003 r., wyjątkowo obfitym, długotrwałym kwitnieniem i były dekoracyjne do pierwszych tygodni października. Ważną zaletą kalibrachoi jest także, w odróżnieniu od petunii, odporność na mączniaka prawdziwego. Istotnym kryterium podczas selekcji odmian z grupy Superbells hodowli Kientzlera jest tolerancja kalibrachoi wobec grzyba Thielaviopsis sp. powodującego obumieranie pędów.

Z uwagi na barwę kwiatów, do najciekawszych odmian należy 'MiniFamous Tricolor Blue' o wyjątkowo dużych, wielobarwnych kwiatach i obfitym kwitnieniu. Intensywnie niebieskie kwiaty z biało-żółtą gardzielą, przypominają kwiaty powoju (Convolvulus sp.). Rośliny szybko rosną, tworząc lekko spłaszczone, regularne kule. Inną ciekawą kreacją z wieloodmianowej grupy MiniFamous, wyhodowanej przez firmę Selecta Klemm, jest 'MiniFamous Orange', o pomarańczowych kwiatach, bardzo wczesna. W Veitshchheim rośliny sadzono do doniczek w 11. tygodniu, a kwitnące w 70 procentach jej okazy uzyskano już w połowie kwietnia.

  • Petunie kaskadowe. Z dwubarwnych odmian rozmnażanych wegetatywnie uwagę zwracała 'Meteor Bicolor' (B. Nebelung). Jej purpurowe kwiaty, z bardzo szerokim (około 1 cm) białym obrzeżeniem, zachowywały dwubarwność także w warunkach wysokiej temperatury. Mimo uszczykiwania (jednorazowego) odmiana ta wcześ­nie zakwitła — w 17. tygodniu.

Czerwono kwitnące odmiany petunii kaskadowych o pojedynczych kwiatach — 'Surfinia Red', 'Surfinia Baby Red', 'Viva Red', 'Jamboree Scarlet', 'Famous Red', 'Fortunia Big Red', 'Ramblin' Red', 'Sunpleasure Red', 'Red Eye' i 'Fire Vein' — po silnych opadach deszczu odzyskują walory ozdobne po znacznie dłuższym czasie niż inne odmiany. Są ponadto wrażliwe na chłody. Odmiany drobnokwiatowe — na przykład 'Surfinia Baby Red' (Moerheim) — znoszą znacznie lepiej niekorzystne warunki pogodowe. Mimo wymienionych wad, czerwono kwitnące odmiany są ważne, ponieważ w grupie roślin rabatowych i balkonowych barwa ta jest poszukiwana. Najwyżej oceniono, między innymi za wyjątkowo długi okres kwitnienia, odmianę 'Viva Red' (Florensis) o jaskrawych, ceglastoczerwonych kwiatach i pędach długości 70 cm. Sposób wzrostu tej odmiany jest podobny, jak u mieszańców F1 petunii, o pionowym wzroście młodych pędów, z czasem przewieszających się. Przy sadzeniu młodych roślin do doniczek w 11. tygodniu 90% kwitnących roślin otrzymano w połowie kwietnia.

  • Pełnokwiatowe petunie. W ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się w sprzedaży wiele grup petunii o pełnych kwiatach, na przykład: Reflection (Goldsmith/B. Nebelung), Double Surprise (Dmmen), Conchita Doble (Kientzler). Większość z wymienionych grup jest jednak często niejednorodna pod względem sposobu wzrostu i trwałości kwiatów u poszczególnych odmian. Bardzo obficie kwitną, między innymi, 'Double Surprise Soft Pink' — odmiana wczesna, o zwartym pokroju, lekko przewieszających się pędach i dużych pastelowych kwiatach, uznana przez większość oceniających za najpiękniejszą; 'Reflection Lavender' — fioletowoniebieska i 'Conchita Doble Vel­vet' — silnie rosnąca o żyworóżowych kwiatach średniej wielkości. Po dwóch latach testowania bardzo dobra okazała się ponadto grupa Double Wave hodowli firmy Fides, reprezentowana przez 5 odmian (różowa, jasnofioletowa, fioletowa, z różowym unerwieniem na płatkach i biało kwitnąca) o przewieszających się pędach długości 70–100 cm i mniejszych kwiatach, stosunkowo odpornych na niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza na opady deszczu.
  • Pelargonie o pięknych kwiatach. Zaprezentowano 110 nowych odmian pelargonii wywodzących się ze wszystkich firm znanych z hodowli pelargonii. Wybór faworytek okazał się niełatwym zadaniem. Ważnymi kryteriami były barwa kwiatów i tolerancja roślin wobec wysokiej temperatury. W grupie Caliente (Goldsmith) o lekko przewieszających się pędach i wytrzymałej na upały, wystąpiło zahamowanie wzrostu i chloroza pod wpływem wysokiej temperatury latem 2003 r. Mimo to, odmiany z tej grupy, o licznych półpełnych kwiatach w żywych, czystych barwach (przede wszystkim 'Caliente Dark Red' i 'C. Coral'), zyskały uznanie.

Wśród pelargonii rabatowych o dwubarwnych kwiatach najpiękniejsza była odmiana 'Vineta' z grupy Moon­light o ciemnozielonych liściach (Selecta Klemm). 'Vineta', którą na niemiecki rynek wprowadzono w 2003 r., osiąga wysokość 36 cm, a jej półpełne kwiaty są biało-karminowoczerwone i stanowią ozdobę rośliny przez długi czas.

  • Werbeny o dużych i drobnych kwiatach. W ubieg­łym roku szczególnym zainteresowaniem cieszyły się werbeny z grupy Lanai (Goldsmith/B. Nebelung) — obficie kwitnące, o okazałych kwiatach w płaskich baldachogronach, szerokich liściach i dużej tolerancji wobec mączniaka. Tę grupę reprezentuje 15 odmian różniących się między sobą sposobem wzrostu — od płasko zwieszających się do silnie rozkrzewionych (typ "Patio"). Ze względu na osobliwą barwę kwiatów, wśród nowości w grupie podobała się zwłaszcza 'Lanai Lavender Star' o przewieszających się pędach długości 60 cm i jasnofioletowych kwiatach z białym oczkiem.

Wyróżniającą się grupą werben drobnokwiatowych była Rapunzel (tego samego hodowcy). Odmiana 'R. Strawberry' charakteryzuje się osobliwą, truskawkową czerwienią kwiatów, krzaczastym wzrostem i regularnym, kulistym pokrojem (fot. 2).


Fot. 2. Werbena 'Rapunzel Strawberry'

Na podstawie DeGa 48/2003