• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 06/2004

CENY SKUPU PRODUKTÓW OGRODNICZYCH PRZEZNACZONYCH NA EKSPORT W I KWARTALE 2004 ROKU

Z owoców w I kwartale tego roku eksportowano z naszego kraju głównie jabłka, a w niewielkich ilościach — gruszki (głównie w styczniu i lutym). W tym samym okresie wysyłano natomiast za granicę znacznie więcej gatunków warzyw — głównie kapustę, marchew, pietruszkę, selery, cebulę, pory oraz ziemniaki.

Owoce

W pierwszym kwartale 2004 r. (tabela, rys. 1) średnie miesięczne ceny jabłek deserowych kupowanych z przeznaczeniem na eksport wahały się od 0,39 zł/kg do 0,74 zł/kg. Ogólnie najwyższe ceny otrzymywali producenci odmian 'Jonagold', 'Jonica' i 'Jonagored' — w styczniu — 0,53–0,69 zł/kg, w lutym — 0,55–0,71 zł/kg, w marcu — 0,54–0,74 zł/kg. W grupie jabłek, za które eksporterzy płacili producentom więcej, znalazły się również 'Gloster' i 'ampion'. Są to odmiany częściej eksportowane na rynki krajów UE oraz Skandynawii. Ceny skupu owoców tych odmian nie ulegały większym wahaniom, jedynie Jonagoldy o mniejszej średnicy staniały w okresie trzech miesięcy o 12%. Odmiennie kształtowały się ceny 'Idareda'. Owoce o średnicy powyżej 80 mm potaniały w ciągu trzech omawianych miesięcy o około 11%, a o średnicy powyżej 70 mm — aż o 21%. Jabłka te eksportowane są głównie do krajów byłego ZSRR. Udział jabłek wysyłanych do krajów Europy Środkowowschodniej stanowił w 2003 r. 73% eksportu tych owoców. Największymi ich odbiorcami są Rosja, (40% masy wyeksportowanych jabłek w 2003 r.) i Białoruś (11%).

Ceny skupu owoców i warzyw, płacone przez przedsiębiorstwa eksportujące
w I kwartale 2004 r.


* cena za 1 szt.
Źródło: notowania Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGŻ

 

Rys. 1. Ceny skupu wybranych odmian jabłek przeznaczonych
na eksport w I kwartale 2004 r.

Warzywa

Ceny płacone producentom za warzywa przeznaczone na eksport były zdecydowanie bardziej stabilne i nie ulegały tak dużym wahaniom, jak ceny jabłek. Absolutnym hitem eksportowym okazała się kapusta pekińska (tabela, rys. 2), której cena płacona przez eksporterów wzrosła w okresie trzech miesięcy średnio o 48% — z 1,31 zł/kg w styczniu do 1,94 zł/kg w marcu. Bardzo korzystne ceny uzyskali również producenci cebuli. Niedobory tego warzywa za granicą pozwoliły na dyktowanie wysokich cen skupu.

Rys. 2. Ceny skupu wybranych gatunków warzyw przeznaczonych na eksport
w I kwartale 2004 r.

Ponadto w I kwartale korzystnie kształtowały się ceny skupu kapusty czerwonej (wzrost o 10% od stycznia do marca), selerów, porów i ziemniaków (wzrost odpowiednio o 15%, 13% i 12%). Firmy eksportowe obniżały tylko ceny skupu kapusty białej, włoskiej i marchwi — warzywa te nie cieszyły się tak wysokim popytem poza granicami naszego kraju.