• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2004

NOWE ODMIANY TRUSKAWEK POLECANE DO UPRAWY W POLSCE

W 2004 roku polski rejestr odmian truskawek wzbogacił się o dziesięć tradycyjnie owocujących i jedną powtarzającą owocowanie. Są to wyhodowane w ISK w Skierniewicach: 'Fara', 'Segal' i 'Salut' oraz 'Jota' i 'Pastel' wyhodowane na AR w Lublinie, a także sześć powszechnie znanych i uprawianych w Europie odmian: 'Bogota', 'Honeoye', 'Elvira', 'Polka', 'Korona' i 'Selva'.

Rejestr odmian jest urzędowym wykazem odmian danego gatunku, polecanych do uprawy w Polsce. Odmiana wpisana do rejestru spełnia wymagania odrębności, wyrównania i trwałości (OWT), została przebadana w warunkach klimatycznych Polski i może być bez większego ryzyka uprawiana na terenie naszego kraju.

Wartość użytkową odmian truskawek badano w latach 2002–2003 w trzech stacjach doświadczalnych, położonych w północnej (Karżniczka), zachodniej (Bobrowniki) i centralnej części kraju (Masłowice) oraz w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Badane odmiany porównywano z trzema wzorcowymi, powszechnie uprawianymi w Polsce ('Kama', 'Senga Sengana', 'Elsanta'). Badania prowadzono w dwóch cyklach, przy tradycyjnej agrotechnice i ochronie roślin. Wyniki badań dla nowo wyhodowanych odmian uzyskane w stacjach doświadczalnych oceny odmian zamieszczono w tabelach 1–3.

'Fara' (d. K-1565)

Odmiana wczesna do średnio wczesnej, tradycyjnie owocująca. Wpisana do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa. Rośliny o średnio zwartym, kulistym pokroju i średnio silnym wzroście. Rozłogi średnio liczne. Owoce duże, stożkowate, pomarańczowoczerwone, lekko nierównomiernie wybarwione, o silnym połysku, dość jędrne, o wystających orzeszkach. Miąższ jasnoczerwony, komora powietrzna średnio duża. Kielich nieco mniejszy od owocu, dość trudno od niego odchodzący. Plenność wysoka, bardzo duży udział plonu handlowego w plonie ogólnym. Owoce nieco bardziej odporne na szarą pleśń niż u odmian 'Kama' i 'Senga Sengana'. Rośliny wystarczająco wytrzymałe na wymarzanie, dość wrażliwe na mączniaka.

'Segal' (d. K-1529)

Odmiana średnio wczesna, tradycyjnie owocująca. Roś­liny o średnio zwartym, kulistym pokroju i średnio silnym do silnego wzroście. Rozłogi nieliczne. Owoce średnio duże lub duże, stożkowate, czerwone, równomiernie wybarwione, o silnym połysku, dość jędrne, o lekko zagłębionych orzeszkach. Miąższ czerwony, komora powietrzna nie występuje lub jest bardzo mała, kielich nieco mniejszy od owocu, dość łatwo od niego odchodzący. Plenność dość dobra, udział plonu handlowego bardzo wysoki. Owoce dość podatne na szarą pleśń. Roś­liny mało wrażliwe na mróz, dość odporne na mączniaka, wykazują dość dużą wrażliwość na choroby systemu korzeniowego.

'Salut' (d. K-1509)

Odmiana wczesna, tradycyjnie owocująca. Wpisana do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa. Rośliny o średnio zwartym, kulisto-spłaszczonym pokroju i silnym wzroś­cie. Rozłogi średnio liczne. Owoce duże, stożkowate, czerwone, równomiernie wybarwione, o silnym połysku, średniej jędrności i zagłębionych orzeszkach. Miąższ czerwony, komora powietrzna duża, kielich nieco mniejszy od owocu, dość trudno odchodzący od owocu. Plenność bardzo wysoka, udział plonu handlowego bardzo wysoki. Owoce mniej od odmian kontrolnych podatne na szarą pleśń. Rośliny mało wrażliwe na mróz, odporne na choroby.

'Jota' (d. LKG 394)

Odmiana średnio wczesna, tradycyjnie owocująca. Wpisana do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa. Rośliny o średnio zwartym, spłaszczonym pokroju i słabym do średnio silnego wzroście. Rozłogi średnio liczne. Owoce średnio duże do dużych, sercowate, czerwone, lekko nierównomiernie wybarwione, o silnym połysku, średniej jędrności i zagłębionych orzeszkach. Miąższ jas­noczerwony, komora powietrzna średnio duża, kielich nieco mniejszy od owocu, silnie przylegający do owocu. Plenność bardzo wysoka, udział plonu handlowego wysoki. Owoce mniej od odmian kontrolnych podatne na szarą pleśń. Rośliny wytrzymałe na mróz, nieco wrażliwe na przymrozki, dość odporne na mączniaka.

'Pastel' (d. LKG 590)

Odmiana wczesna do średnio wczesnej, tradycyjnie owocująca. Wpisana do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa. Rośliny o średnio zwartym, kulisto-spłaszczonym pokroju i średnio silnym wzroście. Rozłogi nieliczne lub średnio liczne. Owoce duże, sercowate, czerwone, lekko nierównomiernie wybarwione, o silnym połysku, średniej jędrności i zagłębionych orzeszkach. Miąższ pomarańczowoczerwony, komora powietrzna średnio duża, kielich tej samej wielkości co owoc, dość silnie przylegający do owocu. Plenność wysoka, udział plonu handlowego wysoki. Owoce wrażliwe na szarą pleśń. Roś­liny wytrzymałe na mróz, o dość dużej odporności na mączniaka.

Tabela 1. Ocena plonowania odmian truskawek w latach 2002–2003

Plon handlowy — wybór ekstra + wybór I; wybór ekstra — owoce >3,0 cm; wybór I — owoce od 1,5–3,0 cm; * suma z cykli i lat; ** średniaz lat z I cyklu; *** średnia z cykli i lat; (!) — z powodu dużego nasilenia chorób systemu korzeniowego duży spadek plonu owoców

 

Tabela 2. Ocena porażenia owoców przez szarą pleśń w latach 2002–2003 (% plonu ogólnego)

 

Tabela 3. Ważniejsze cechy morfologiczno-użytkowe odmian truskawek