Odmiany z grupy Venezia (fot. Syngenta Seeds)
W doświadczeniach prowadzonych w czterech różnych miejscach, na trzech kontynentach (Enkhuizen w Holandii, Angers we Francji, Gilroy w Kalifornii/USA, Tako w Japonii) dotyczących całorocznej produkcji cynerarii z grupy Venezia w 12-centymetrowych doniczkach uzyskano obiecujące rezultaty. Sadzone co miesiąc partie roślin (gotowych rozsad z multiplatów) dawały nadające się do sprzedaży, dobrej jakości okazy po 8–13 tygodniach. Niezadowalające były tylko produkty otrzymane w sierpniu i wrześniu.
Na przykład w Enkhuizen, gdzie panuje klimat typowy dla północnej Europy, 90% roślin sadzonych wiosną i latem osiągnęło stadium handlowe po ośmiu tygodniach. Najdłuższa natomiast była produkcja rozpoczynana na początku grudnia. Cała grupa charakteryzowała się wyrównaniem — terminy kwitnienia najwcześniejszej i najpóźniejszej odmiany różniły się o tydzień.
Venezia polecana jest więc do uprawy rozpoczynanej (od sadzenia gotowej rozsady) w sierpniu i wrześniu (kwitnienie w październiku, listopadzie), po której — na tym samym miejscu w szklarni — można produkować kolejne dwa rzuty tych cynerarii (sprzedaż w lutym, a następnie w maju).
W Europie Zachodniej rośnie popyt na doniczkowe cynerarie: w 2002 r. na aukcjach holenderskich sprzedano 2,5 mln tych roślin, o 20% więcej niż w poprzednim roku.
Na podstawie Commercial Greenhouse Grower 6/2004