• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 08/2004

O WSPÓŁPRACĘ BEZ DYKTATU

Krajowy Związek Zrzeszeń Plantatorów Owoców i Warzyw wyraża oburzenie z powodu drastycznie nis­kich cen skupu owoców jagodowych i wiśni kupowanych przez zakłady przetwórcze. Ceny tych surowców są narzucane plantatorom jednostronnie i w wielu asortymentach nie pokrywają nawet kosztów zbioru. Dotyczy to zwłaszcza czarnych porzeczek, których ceny skupu oscylują w granicach 0,15–0,30 zł/kg, oraz malin. Takie praktyki właścicieli zakładów przetwórczych mają znamiona działań monopolistycznych, są niezgodne z obowiązującymi zasadami i formami współpracy pomiędzy producentami owoców oraz warzyw w ramach Wspólnego Rynku Rolnego UE. Budzą one także nasze głębokie zaniepokojenie o dalszą współpracę z przemysłem owocowo-warzywnym.

W ubiegłym i na początku bieżącego roku kilka zrzeszeń należących do Krajowego Związku Zrzeszeń Plantatorów Warzyw i Owoców zostało przez wojewodów uznane za grupy producencie. Na starcie ich działalności niektóre z zakładów przetwórczych rzuciły im pod nogi kłodę zrzucając na nie odpowiedzialność za poziom cen skupu. Takim działaniom należy się przeciwstawić i jest to zadanie nie tylko dla zainteresowanych stron, ale także dla władz państwowych i innych organizacji.

Chcemy zwrócić uwagę, że przetwórcy uzasadniali politykę niskich cen skupu obawami przed dużym importem tanich surowców z rynków trzecich. Jest to tylko możliwość hipotetyczna.

Trzeba też podkreślić, że wymienione działania nie ograniczają się tylko do owoców jagodowych i wiśni. Przedsiębiorstwa przetwarzające pomidory polowe w ramach przyznanego Polsce przez UE kontyngentu również zdecydowanie obniżyły ceny tego gatunku, którego skup prowadzą dla nich uznane organizacje producentów (zrzeszenia).

Wyrażamy przekonanie, że szkodliwość podejmowanych przez zakłady przetwórcze decyzji w sprawach cen skupu owoców i warzyw zostanie szczegółowo przeanalizowana. Zwracamy uwagę, że poziom i wielkość produkcji owoców i warzyw dla przetwórstwa w Polsce stwarza wielką szansę dalszego rozwoju przemysłu przetwórczego i umożliwia mu zachowanie lub osiągnięcie bardzo konkurencyjnej pozycji na światowym rynku. Dlatego nasza organizacja zamierza nadal wspierać rozwój produkcji owoców i warzyw dla potrzeb tych zakładów, ale na zasadach obopólnych korzyści. Musimy zatem organizować jednolity i sprawnie funkcjonujący rynek owoców i warzyw dla przemysłu.

Władysław Kowalczyk
Pełnomocnik Rady Krajowego Związku Zrzeszeń Plantatorów Warzyw i Owoców