• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 08/2004

CO DALEJ Z MALINAMI?


W Granicach protestowało około 2000 sadowników

Zbiory malin w rejonie Kraśnika szacowane są na 25 000–30 000 ton, co stanowi około 60% krajowej produkcji. Należy się jednak liczyć z tym, że w bieżącym sezonie duża część tych owoców może zostać niezebrana, z uwagi na oferowane za nie ceny — od 1,2 zł/kg do 1,9 zł/kg, podczas gdy koszty produkcji przekraczają 2,6 zł/kg. Należy również zaznaczyć, że skup większości malin (nawet do 70%) w tym rejonie jest prowadzony po cenach bliskich tej dolnej granicy, gdyż owoce te w większości przeznaczone są na pulpę. Aby wynegocjować lepsze ceny malin, tamtejsi producenci zawiązali Komitet Strajkowy Producentów Owoców Miękkich. Podczas odbywającego się w miejscowości Granice (gmina Chodel) Święta Malin
(4 lipca) zorganizowano akcję protestacyjną. Wzięło w niej udział około 2000 miejscowych producentów (fot.). Akcja protestacyjna miała charakter pokojowy, wiele osób zarzucało, że protest nie odniesie skutku, gdyż nie było "zadymy". Nie namawiamy producentów do wstrzymania zbiorów, sporo osób jest w tak ciężkiej sytuacji, że będzie sprzedawało owoce nawet za 1,5 zł/kg, wiele jest bardzo małych plantacji — mówił Tomasz Solis, przewodniczący komitetu protestacyjnego. Podobną akcję protestacyjną zorganizowano 11 lipca w Kraśniku, podczas odbywającego się również tam Święta Malin.

W obu tych spotkaniach wzięło udział wielu przedstawicieli lokalnych władz, parlamentarzyści i posłowie, wszyscy obiecali walczyć o los tutejszych producentów. Miejmy nadzieję, że nie skończy się tylko na obietnicach. Po przeprowadzonych akcjach protestacyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie producentów owoców miękkich z ministrem rolnictwa. Zaowocowało ono skierowaniem wniosku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie, czy nie zaszła zmowa cenowa wśród podmiotów prowadzących skup owoców.

Krajowi producenci malin muszą się jednak liczyć z odradzającą się produkcją malin w Serbii, gdzie zbiory tych owoców rozpoczynają się na początku lub do połowy czerwca. Tegoroczne zbiory serbskich malin miały wynieść 60 000–70 000 ton, podczas gdy w ubiegłym roku zebrano około 58 000 ton. Maliny eksportowane z Serbii — jak podaje Foodnews — kosztowały w tym roku około 0,43 euro za opakowanie 2,5-kilogramowe. Znaczny wzrost produkcji w tej części Europy pozwala sądzić, że wzrósł również import tych owoców do krajów UE.