W lipcu ceny większości gatunków warzyw obniżały się z powodu rosnącej podaży. Wyraźnie staniała młoda biała i czerwona kapusta, kapusta pekińska, marchew, fasola szparagowa, młode ziemniaki oraz pomidory spod osłon. Tegoroczne notowania krótkich ogórków spod osłon były w lipcu o ponad 50% wyższe od ubiegłorocznych, a pomidorów — o około 40%. Wyższe ceny pomidorów (2,20–2,80 zł/kg) spowodowały, że w lipcu oferowano jeszcze na naszym rynku pomidory importowane z Holandii, które sprzedawano po 3,00–3,16 zł/kg. Do połowy lipca dostawy pomidorów z importu utrzymywały się już o ponad 10 tygodni dłużej, w porównaniu z sytuacją w ubiegłym roku. Potwierdziły się zatem obawy polskich producentów związane ze zwiększoną konkurencją ze strony pomidorów sprowadzanych z zagranicy.
W sprzedaży pojawiły się większe dostawy krajowej papryki — czerwonej, żółtej oraz zielonej, na co rynek natychmiast zareagował obniżką cen. Ofertę warzyw i owoców uzupełniały leśne kurki w cenie 20,00–22,00 zł/kg (na rynkach niemieckich miały zbliżone notowania) oraz borowiki sprzedawane po 25,00 zł/kg (w Niemczech — kilkakrotnie droższe).
Wzrosły notowania cebuli (z wyjątkiem rynku w Warszawie), kalafiorów oraz rzodkiewki (na rynkach niemieckich), we wszystkich analizowanych miastach podrożały także selery oraz szpinak. W lipcu pojawiły się problemy z utrzymaniem ciągłości dostaw szparagów.
W sprzedaży pojawiły się pierwsze krajowe jabłka wczesnych odmian po 1,33–2,66 zł/kg ('Close') i 3,00–3,33 zł/kg ('Oliwka Żółta'). Kończyły się powoli zapasy jabłek z ubiegłorocznych zbiorów, a ceny tych owoców wzrosły nawet do 4,00 zł/kg. W lipcu oferowano także pierwsze krajowe śliwki, których tegoroczne ceny były o połowę niższe w stosunku do ubiegłorocznych. Duża podaż leśnych jagód tłumaczy ich stosunkowo niskie ceny w tym roku (4,80–6,00 zł/kg). Podobne jak w ubiegłym roku, były w lipcu notowania wiśni, nieco tańsze były tegoroczne truskawki, czerwone porzeczki oraz czereśnie, a trochę droższe — maliny.
Problemy ze zbytem mogli mieć producenci czarnych porzeczek, których duże zapasy z roku ubiegłego powodowały, że punkty skupu oferowały ceny niepokrywające nawet kosztu zbioru. Dobre notowania uzyskiwali natomiast dostawcy agrestu, za który oferowano w tym roku 4,50–5,00 zł/kg, czyli około dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.
Przy porównaniu cen warzyw i owoców na rynku polskim i niemieckim nadal widać, że nasze produkty są dużo tańsze, a przez to atrakcyjne dla odbiorców z Niemiec.
Średnie ceny na wybranych rynkach hurtowych w Polsce i w Niemczech 14. i 15.07.2004 roku
* — brak danych lub brak produktu, ** — średnia cena różnych odmian;
źródło: dane WGRO SA w Poznaniu i ZMP z Niemiec