• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 08/2004

ŚLIWY NA KARŁOWYCH PODKŁADKACH

Uprawa śliw — zwłaszcza w ubiegłym sezonie — należała do bardzo opłacalnych. Wysokie ceny płacone za te owoce przez cały sezon przyczyniły się do tego, że wiele osób zdecydowało się lub zdecyduje założyć sad śliwowy. Do niedawna jeszcze zakładanie intensywnych sadów śliwowych — na wzór jabłoniowych — było utrudnione z powodu niedostatecznej liczby półkarłowych i karłowych podkładek dla odmian tego gatunku. Sytuacja ta poprawiła się po rozpowszechnieniu produkcji siewek 'Węgierki Wangenheima'. W ISK w Skierniewicach stale oceniane są kolejne podkładki dla śliw, oprócz wspomnianych już siewek 'Węgierki Wangenheima' najbardziej obiecująca z podkładek wegetatywnych jest 'Ishtara'.

'Węgierka Wangenheima'

Jest jedną z najlepiej przebadanych w Polsce podkładek dla śliw. Drzewka śliw na tej podkładce są o około 1/3 niższe od drzewek szczepionych na ałyczy i mają wyraźnie od nich mniejszą średnicę pnia. Jest wiele publikacji, zwłaszcza polskich autorów, i dowodów na to, że siewka 'Węgierki Wangenheima' jest podkładką półkarłową i, w zależności od odmiany, ogranicza siłę wzrostu drzew w porównaniu z ałyczą o 20–50%. Jedną z zalet tej podkładki jest to, że istotnie podnosi plenność drzew, ale przez to — zwłaszcza u odmian drobnoowocowych ros­nących na słabszych stanowiskach, przy braku dostatecznej ilości wody — mogą wystąpić objawy pogorszenia jakości owoców. Zapobiega się temu głównie poprzez odpowiednie nawożenie i nawadnianie sadu, właściwą pielęgnację drzew i cięcie ograniczające liczbę zawiązanych owoców.

Wady i zalety siewek 'Węgierki Wangenheima' jako podkładki już od lat są znane sadownikom, a także szkółkarzom i nie trzeba ich szerzej omawiać. Podkładka ta jest szczególnie przydatna dla odmian śliw o wczesnej porze dojrzewania owoców, takich między innymi, jak 'Ruth Gerstetter', 'Herman' (fot. 1) czy 'aańska Rana'. Z drzew szczepionych na tej podkładce zwykle zbiera się owoce kilka dni wcześniej niż z uszlachetnionych na ałyczy. Pamiętać należy, że siewki 'Węgierki Wangenheima' jako podkładki nie tolerują zbytnio stanowisk, na których rosły uprzednio inne drzewa pestkowe. Reagują one bardzo negatywnie na zmęczenie gleby nadmiernym osłabieniem wzrostu drzew, obniżką plonów i pogorszeniem ich ogólnej kondycji. Zainteresowanie tą podkładką w kraju i za granicą z roku na rok systematycznie się zwiększa. Jest ona szczególnie przydatna do zakładania intensywnych sadów śliwowych, zwłaszcza w tych rejonach, w których szarka stanowi nadal dość poważny problem. Wiadomo, że przez nasiona za pośrednictwem podkładek choroba ta na inne śliwy się nie przenosi. 


Fot. 1. Śliwki odmiany 'Herman' z drzew szczepionych na siewkach 'Węgierki Wangenheima' dojrzewają kilka dni wcześniej niż z drzew szczepionych na siewkach ałyczy

'Ishtara'

Z podkładek wegetatywnych nowszej generacji, które są badane w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, szczególnie interesującą jest 'Ishtara' (syn. Ferciana). Jest to podkładka francuska, otrzymana z krzyżowania śliwy 'Belsiana plum' z mieszańcem brzoskwini F1 (322 x 871). Rośnie umiarkowanie silnie. Zależnie od zaszczepionej odmiany, osłabia siłę wzrostu drzew w stosunku do ałyczy o 15–25%. W wielu doświadczeniach w kraju i za granicą stwierdzono, że 'Ishtara' sprzyja dobremu owocowaniu drzew i korzystnie wpływa na poprawę jakości owoców.
W stosunku do drzew na innych podkładkach wyraźnie zwiększa ich masę
. Obawiano się o niską jej wytrzymałość na mróz. U śliw szczepionych na tej podkładce ros­nących w naszych warunkach klimatycznych nie stwierdzono dotychczas żadnych uszkodzeń mrozowych. Warto zaznaczyć, że takie objawy u drzew na innych podkładkach, między innymi na 'Jaspi', już obserwowano. 'Ishtara' jest podkładką prawnie chronioną.
W mateczniku ukorzenia się trudno. Efektywnie można ją rozmnażać przez sadzonki zielne, zdrewniałe i kultury tkankowe. W sadzie nie tworzy odrostów korzeniowych. Śliwy na tej podkładce nie znoszą zbyt ciężkiej i podmokłej gleby. 'Ishtara' ma na świecie opinię jednej z lepiej zapowiadających się podkładek wegetatywnych polecanych do intensywnych sadów towarowych. Tę pozytywną opinię potwierdzają także wyniki jej wstępnych badań w Polsce. Porównanie siły wzrostu i owocowania czteroletnich drzew dwóch odmian śliw na 'Węgierce Wangenhei­ma' (fot. 2) i podkładce 'Ishtara' (fot. 3) na tle powszechnie stosowanej ałyczy przedstawiono w tabeli.


Fot. 2. 4-letnie drzewo odmiany 'Cacanska Rana' na siewce 'Węgierki Wangenheima'


Fot. 3. 4-letnie drzewo odmiany 'Cacanska Rana' na wegetatywnej podkładce 'Ishtara'

 

Długość jednorocznych przyrostów, powierzchnia poprzecznego przekroju pnia (PPPP), plon sumaryczny i masa owocu czteroletnich śliw odmiany 'Cacanska Rana' i 'Węgierka Dąbrowicka' szczepionych na trzech różnych podkładkach

Liczby oznaczone tą samą literą nie różnią się statystycznie. Porównanie możliwe w kolumnach pionowych tylko w obrębie danej odmiany.