• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 08/2004

OKIEM DORADCY

  • W ostatnim czasie sadownicy często pytają się o możliwość uzyskania certyfikatów IP i EUREPGAP. Nowa ustawa o ochronie roślin wprowadza zapisy stanowiące podstawę prawną do prowadzenia upraw w systemie integrowanej produkcji. Prowadzący produkcję roślinną zgodnie z tymi zasadami, mogą ubiegać się o poświadczenie tego. Nadawaniem certyfikatów będzie zajmować się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Rok 2004 jest przejściowy — warunkowo certyfikaty będą mogły otrzymać osoby, które uzyskiwały je dotychczas poprzez ISK w Skierniewicach. Zainteresowanych proszę o kontakt z oddziałami terenowymi PIORiN. Jednym z warunków otrzymania certyfikatu jest posiadanie aktualnych badań opryskiwaczy (należy je przeprowadzać co trzy lata).
  • Ochrona przed parchem jabłoni od początku sezonu wegetacyjnego stwarzała wszystkim sadownikom wiele problemów. Tam, gdzie doszło do porażenia liści i owoców, intensywną ochronę należy prowadzić aż do zbioru opierając się na częstym stosowaniu preparatów kontaktowych, na przykład Kaptanu zawiesinowego 50 WP, Delanu 700 WG, Dithane M-45 80 WP/NeoTec 75 WG, Thiramu Granuflo 80 WG. Owoce z plamami parcha powinny zostać usunięte podczas ręcznego przerzedzania zawiązków. Niektórzy sadownicy sądzą, że przyczyną tak silnej epidemii parcha jest zmniejszenie ilości cieczy użytkowej na hektar sadu. Nie jest to słuszne przypuszczenie, skoro obserwuję równomierne nasilenie plam parcha w całej koronie drzewa. Parch stwarzał mniejsze problemy, gdy
    • rozpoczęliśmy ochronę już na początku kwietnia,
    • zabiegi w zimnych i deszczowych okresach wykonywaliśmy częściej (nawet co 3, 4 dni),
    • stosowaliśmy w tym czasie preparaty takie, jak Mythos 300 SC, Chorus 75 WG, Delan 700 WG,
    • mieszaliśmy fungicydy, na przykład Chorus 75 WG + Delan 700 WG lub Captan 50 WP/80 WG z Rubiganem 12 EC czy Sco­re 250 EC,
    • ochronę prowadziliśmy w dzień, a nie w go­dzinach nocnych.
  • Zapobieganie chorobom przechowalniczym polega na opryskiwaniu drzew na 4 i 2 tygodnie przed zbiorami fungicydami polecanymi w programie ochrony. Przeciwko szarej pleśni skuteczne okazały się Mythos 300 SC i Euparen Multi 50 WG. Przeciwko gorzkiej zgniliźnie najskuteczniejsze dotychczas są Befran 25 SL i Topsin M 500 SC. Fungicydy te pozwolą zabezpieczyć owoce również przed parchem przechowalniczym. Należy pamiętać, że zbyt częste stosowanie Mythosu 300 SC może prowadzić do powstania ras grzybów odpornych na fungicydy z grupy anilinopirymidyn.
  • Ochrona upraw przed zarazą ogniową w sierpniu i wrześniu może być konieczna, jeśli będzie ciepło i wilgotno. Wycinanie porażonych pędów, palenie ich i po cięciu smarowanie ran fugicydami miedziowymi to skuteczne metody zabezpieczania drzew przed rozprzestrzenianiem się tej choroby.
  • W sadach wiśniowych po zbiorach owoców mogą wystąpić na drzewach przędziorki oraz drobna plamis­tość liści. Dlatego, zwłaszcza podczas wilgotnej pogody, drzewa opryskujemy fungicydami grzybobójczymi, a akarycydami — kiedy wzrasta nasilenie szpecieli i przędziorków. Liście wiśni i czereśni aż do mrozów powinny być intensywnie zielone. Wtedy możemy liczyć na wysokie plony w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Po zbiorze owoców możemy przystąpić do cięcia prześwietlającego i odmładzającego drzewa.
  • W bieżącym roku zapowiadają się rekordowe plony śliw. Wciąż tylko w nielicznych sadach śliwowych prowadzi się przerzedzanie chemiczne owoców, które pozwala osiągnąć odpowiednią dla danej odmiany wielkość śliwek. Celowe jest także przechowywanie owoców w chłodni, co pozwala na wydłużenie podaży i uzyskanie za dobrze przechowane owoce wyższych cen. Należy pamiętać, że owoce przeznaczone do przechowywania powinny być zbierane wcześniej, niż te przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, niezwłocznie po zbiorze schłodzone i przechowywane w temperaturze od 0°C do –0,5°C. Takie postępowanie pozwala przechowywać śliwki 3–5 tygodni. Warunki przechowywania poprawią się, jeżeli skrzynki z owocami będą owinięte perforowaną folią.
  • Ceny truskawek — niższe od ubiegłorocznych — wciąż zachęcają do zakładania nowych plantacji. Powinny być one zakładane z odwirusowanego i wolnego od szkodników materiału nasadzeniowego, na przygotowanej, wolnej od chwastów i dobrze nawiezionej glebie. Producenci dość powszechnie wprowadzili ściółkowanie plantacji słomą przed zbiorami owoców. Uważam, że lepiej posadzić sadzonki wysokiej jakości nawet 2, 3 tygodnie później, aniżeli słabe (słabo ukorzenione, ze zbyt słabą koroną) wcześniej. Nowych plantacji nie powinniś­my zakładać na stanowisku, na którym występują drutowce, pędraki, opuchlaki czy nicienie korzeniowe. Poczyniły one w bieżącym roku na niektórych plantacjach duże szkody. Zwalczanie chemiczne tych szkodników w trakcie prowadzenia plantacji jest utrudnione. Jeżeli jednak wystąpią, należy po zbiorze owoców stosować Diazinon 10 GR lub opryskiwać rośliny Dursbanem 480 EC czy Pyrineksem 480 EC. Na plantacjach nowo posadzonych (po przyjęciu się roślin, zwykle po okresie 3–4 tygodni) możemy ostrożnie stosować herbicydy. Na glebach lekkich będą to najniższe z dawek polecanych w programie ochrony truskawek.
  • W lipcu i sierpniu możemy introdukować do sadów dobroczynka gruszowego z kwater, na których występuje. Ucinamy gałązki — jednoroczne "wilki" — i przenosimy na drzewa niezasiedlone przez tego pożytecznego drapieżcę.