• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 08/2004

SZPARAGOWA KONFERENCJA PRASOWA

11 maja w restaurac­ji Hotelu Rzymskiego w Poz­naniu Związek Producentów Szparaga i Katedra Warzywnictwa Akademii Rolniczej w Poz­naniu zorganizowały konferencję prasową.
Wzięli w niej udział przedstawiciele prasy, radia i telewizji. Celem konferencji była promocja szparagów — warzywa, które wciąż nie jest zbyt popularne na naszych stołach. Uczestnicy mieli okazję spróbowania aż 14 dań ze szparagami. Podano zupę szparagową, szparagi pieczone, duszone, podsmażane, panierowane, będące składnikiem sałatki i przyrządzone w sposób tradycyjny — czyli "z wody", polane roztopionym masłem. Szparagi dzięki temu, że charakteryzują się delikatnym smakiem doskonale komponują się zarówno z mięsem, rybami
(fot. 1), drobiem, jak i mogą być podane w kompozycjach z innymi warzywami.


Fot. 1. Szparagi mogą być uzupełnieniem, między innymi, dań rybnych

Prof. dr hab. Mi­kołaj Knaflewski — specjalista w dzie­dzinie uprawy szparagów — przedstawił najważniejsze właściwości tego warzywa oraz wskazał na niektóre zagadnienia dotyczące jego uprawy. Szparag lekarski charakteryzuje się bardzo wysoką wartością biologiczną, związaną z zawartością witamin z grupy B, a zielone wypustki zawierają również dużo witaminy C. Dzięki zawartości asparaginy wpływa stymulująco na pracę nerek.

W sprzedaży najczęściej można spotkać wypustki białe (fot. 2), bądź z lekko zaróżowioną główką. Zabarwienie to nie wpływa na wartość odżywczą ani na smak. Jest ono efektem krótkiego wystawienia główek na słońce jeszcze w okresie wzrostu. Coraz częściej można też zobaczyć zielone szparagi — w porównaniu z bielonymi mają wyższą zawartość witaminy C oraz mniejszą włókna. Barwę swą zawdzięczają temu, że rosną nad ziemią, w przeciwieństwie do bielonych, które pozostają w wałach zie­mi. Dużą rzadkością są u nas szparagi ciemno- fioletowe, które również rosną nad ziemią, a ich zabarwienie spowodowane jest bardzo dużą zawartością antocyjanu. Wypustki te tracą jednak swoją barwę podczas gotowania i stają się brunatne.


Fot. 2. Wypustki szparagów o różnym zabarwieniu

Dla konsumentów najważniejsze jest jednak, aby oferowany towar był świeży. W trakcie niewłaściwego składowania szparagi bardzo szybko tracą swoją wartość handlową. Pod wpływem wysokiej temperatury wypust­ki wysychają, szybko drewnieją, a u bielonych poniżej główki pojawia się charakterystyczne czerwone zabarwienie.

W Polsce uprawa szparagów jest jeszcze wciąż mało rozpowszechniona. Krajowa produkcja wynosi około 3000 ton rocznie i jest zlokalizowana głównie na zachodzie kraju, ze względu na przydatność gleb oraz bliskość dużego rynku zbytu, jakim są Niemcy. Kraj ten, oprócz USA i Japonii, jest największym importerem szparagów świeżych.