• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 06/1999

ROŚLINY DO WISZĄCYCH POJEMNIKÓW - JASNOTA PLAMISTA (LAMIUM MACULATUM)

Ta pospolita i rodzima roślina, o niezbyt efektownych, karminowych kwiatach, porastająca zarośla oraz przydroża, jest cenionym gatunkiem do tworzenia tła w mieszanych kompozycjach z roślin balkonowych. Nadaje się do dekorowania miejsc półcienistych i zacienionych. Silne nasłonecznienie toleruje tylko przy dostatku wody w podłożu. Służy też jako odporna na mróz, trwała i łatwa w uprawie roślina okrywowa.
Odmiany
Główną ozdobą jasnoty plamistej są barwne liście. Srebrne i błyszczące ma 'White Nancy'. Podobnie zabarwionymi liśćmi i różowymi kwiatami wyróżniają się 'Beacon Silver' oraz 'Pink Panther'. Żółte liście ma 'Golden Nugget' (L. aureum). Wymieniana w niektórych katalogach żółto kwitnąca odmiana 'Leo Galebdolon' nie należy natomiast do rodzaju Lamium, lecz Lamiastrum.

FOT. 1. ODMIANA BEACON SILVER
FOT. 2. ODMIANA PINK PANTHER
FOT. 3. ODMIANA PINK PANTHERUprawa
Odmiany jasnoty rozmnaża się z sadzonek pędowych. Ukorzenia się je pojedynczo, w komórkach wielodoniczek wypełnionych średnio ciężką ziemią ogrodniczą, najczęściej od połowy lutego do połowy marca. Z sadzonkowania w połowie czerwca uzyskuje się gotowy materiał handlowy w połowie września. Zaraz po przesadzeniu ukorzenionych sadzonek do finalnych doniczek o średnicy 9-12 cm należy uszczknąć wierzchołki pędów. Tydzień później można rozpocząć cotygodniowe nawożenie jasnot roztworem mieszanki nawozowej o stężeniu 0,2%. Z początku, po przesadzeniu roślin, utrzymuje się temperaturę 16-14°C, a potem obniża ją do 14-10°C i pozostawia taką aż do sprzedaży na przełomie maja i czerwca. W czasie całej uprawy zalecane jest pełne oświetlenie. Hamowanie wzrostu jasnot retardantami nie jest jeszcze dobrze opracowane. Zaleca się skarlanie roślin metodą DIF lub chłodnego poranka (patrz HO 3/97).

Choroby i szkodniki
Kłopoty sprawiać mogą grzyby z rodzajów Pythium i Botrytis, a ze szkodników mszyce. Wśród środków ochrony, które tolerowane są przez jasnotę, wymienia się: Previcur 607 SL, Rovral 50 WP i Rovral Flo 255 SC, Ronilan 500 SC, Karate 025 EC i Karate 25 WG.