• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2004

NA RYNKACH - WARZYWA I OWOCE

W pierwszych dwóch tygodniach września sytuacja w poszczególnych segmentach rynku warzyw i owoców była zróżnicowana. Na hurtowym rynku w Poz­naniu pod koniec pierwszej połowy września wzros­ły na przykład ceny pomidorów i ogórków spod osłon, co związane było z niedoborem podaży. Problemy z zaopatrzeniem wystąpiły między innymi na skutek trudności w dojrzewaniu pomidorów przy dużym zapotrzebowaniu na nie odbiorców zagranicznych. W 35. ty­godniu roku skończyły się równocześnie w Poznaniu konkurencyjne dostawy pomidorów z importu. Pomimo stosunkowo dobrych notowań w lipcu i w sierpniu, tegoroczne ceny pomidorów krajowych spod osłon — licząc od początku zbiorów do końca pierwszej dekady września — były niższe w porównaniu do notowań z analogicznego okresu roku ubiegłego.

W tym roku powodów do narzekań nie powinni mieć natomiast dostawcy ogórków spod osłon. Na hurtowym rynku w Poznaniu średnie ceny tych warzyw — licząc od początku zbiorów w tym roku — były o prawie 20% wyższe niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Warto zwrócić uwagę (tabela) na coraz bardziej zbliżony poziom notowań pomidorów i ogórków spod osłon na hurtowych rynkach w Polsce i w Niemczech, co stanowi potwierdzenie postępującej integracji.

W przypadku ogórków oraz pomidorów z upraw polowych — ze względu na niekorzystny przebieg pogody w tym roku — zbiory były znacznie niższe, a uzyskiwane ceny — wyższe.

Na polskich rynkach hurtowych na początku września ceny warzyw wahały się — w Poznaniu podrożała fasola szparagowa, marchew, kalafiory oraz brokuły, potaniała natomiast kapusta brukselska, biała i czerwona cebula, buraki ćwikłowe, pietruszka, koper oraz pieczarki.
W tym okresie roku obok warzyw, w sprzedaży było również dużo grzybów leśnych. Za kilogram borowików trzeba było zapłacić około 18 złotych, podgrzybków — 8,00 złotych. Ceny kurek (około 18,00 zł/kg) były niewiele niższe niż na hurtowych rynkach w Niemczech.

Na rynku owoców — w porównaniu do sytuacji z roku ubiegłego — większa była zarówno podaż, jak i asortyment odmian oraz jakość produktów. W drugim tygodniu września wzrosły wyraźnie dostawy krajowych jabłek, ale równocześnie spadły ich ceny. Ogólnie w 38. tygodniu roku jabłka były droższe, a pozostałe owoce tańsze w porównaniu do tego samego tygodnia roku ubiegłego. Na uwagę zasługują znaczne różnice cen — pomiędzy rynkami hurtowymi w Polsce i w Niemczech — malin oraz śliwek. Natomiast niewiele różniły już ceny truskawek oraz gruszek.

Średnie ceny na wybranych rynkach hurtowych w Polsce i w Niemczech 16.09.2004 roku

* — brak danych lub brak produktu
źródło: dane WGRO SA w Poznaniu i ZMP z Niemiec
średni kurs euro (NBP) 15.09.2004 r. wynosił 4,35 zł