• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2004

DZIEŃ PAPRYKI - NOWE ODMIANY I STARE PROBLEMY

Podczas XII Dnia Papryki w Potworowie, tradycyjnie organizowanego 6 sierpnia, zainteresowani zagadnieniami uprawowymi mogli tym razem wysłuchać wykładu dr. Agnieszki Stępowskiej o certyfikacji upraw integrowanych i zasadach standaryzacji owoców oraz Sławomira Pietrzaka — szefa platformy logistycznej Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach na temat zagadnień związanych z handlem i organizacją produkcji (czyt. też HO 9/2004).

Do Potworowa co roku przyjeżdżają firmy oferujące środki produkcji — podłoża, nawozy czy nasiona. Tym razem pojawiły się również paprykowe oferty nowych na naszym rynku firm nasiennych — włoskiej Isi Sementi, której dystrybutorem jest Victus, oraz hiszpańskiej Fitó — reprezentowanej przez firmę Brinkman. Hui­zer Zaden z Holandii oferował natomiast nasiona warzyw polowych. Wybór odmian jest więc coraz większy, ale nie wszystkie równie dobrze znoszą warunki uprawy po posadzeniu w zimnych tunelach — o czym można się było przekonać w tym roku. Podczas Dnia Papryki prezentowano również doświadczenia odmianowe prowadzone w gospodarstwach współpracujących z Regionalnym Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Handlowcy coraz częściej mówią o konieczności poprawienia jakości polskiej papryki, gdyż często nadal nie dorównuje ona tej, która dociera na nasz rynek z Hiszpanii czy Holandii. Owoców o wysokiej jakości nie można wyprodukować bez zmiany nawyków uprawowych wielu naszych producentów, dlatego od kilku lat na paprykowych wykładach — również w czasie
XII Dnia — do znudzenia wręcz powtarza się kilka podstawowych zasad.

  • Uprawę powinno się prowadzić z oryginalnych nasion — tymczasem nadal nie brakuje zwolenników "dłubania", czyli samodzielnego, niezgodnego z prawem, pozyskiwania nasion.
  • Wyższe tunele zapewniają stabilniejsze warunki klimatycz­ne, a najlepiej, gdy w czasie przedłużających się chłodów można zapewnić dogrzewanie osłon.
  • Należy unikać sadzenia papryki w dużym zagęszczeniu — gdyż sprzyja to rozwojowi chorób, między innymi szarej pleśni — oraz uprawy przez wiele lat na tych samych stanowiskach, często silnie zainfekowanych przez patogeny wywołujące choroby odglebowe.
  • Owoce o typowym dla danej odmiany kształcie i wyrównane można uzyskać dzięki cięciu roślin (czyt. też HO 6 i 7/2004).
  • Warto zwrócić uwagę na staranniejsze przygotowanie papryki do sprzedaży — handlowe owoce powinny być zdrowe, wyrównanej wielkości.
  • Opakowanie powinno chronić owoce przed uszkodzeniami w czasie transportu — takiego warunku niestety nie spełniają ani szczelnie zamykane worki plastikowe, ani raszlowe, w których bywa oferowana papryka na naszych rynkach hurtowych.