NOWOŚCI NA SEZON 2005

    Współgospodarzami tak anonsowanego spotkania sądeckich właścicieli szklarni z przedstawicielami firm zaopatrzenia ogrodniczego były 6 listopada ubiegłego roku Oddział Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nawojowej i "Agrochemik" Sp. J. z Bochni.

    Jak zawsze z zainteresowaniem spotkał się temat nowych odmian — pomidory i ogórki proponowane do upraw pod osłonami przez Seminis Vegetable Seeds prezentował Jan Skocz. Wśród odmian tego pierwszego gatunku wyraźnie dominuje typ średnioowocowy, ale zauważalny jest wzrost nasadzeń odmian mięsistych i całogronowych. Red Chief F1 nie bardzo spodobał się producentom z południa Polski, dlatego dobrą wiadomością jest to, że oferta pomidorów mięsistych w bieżącym sezonie będzie poszerzona. Ivone F1 znana jest już w naszych kombinatach szklarniowych, w 2004 roku prowadzono próby jej uprawy w mniejszych gospodarstwach na południu kraju. Odznacza się równowagą cech wegetatywnych i generatywnych, jest wczesna i bardzo plenna, dobrze wiąże owoce latem, nadaje się do przedłużonych upraw. Owoce kuliste do lekko spłaszczonych, osiągają 220–240 g, długo zachowują świeżą, zieloną szypułkę. Scoop F1 to odmiana podobna do poprzedniej, średnio wczesna, uprawiana już w rejonie kaliskim. Ofertę odmian średnioowocowych firmy SVS wzbogaci Source F1 — pomidor bardzo wczesny, bardzo plenny, o wyrównanych owocach i dłuższych międzywęźlach — nadający się raczej do wyższych obiektów. Spośród całogronowych uprawia się u nas coraz więcej znanej już na zachodzie Europy i popularnej tam odmiany Ever F1 — o trwałych owocach 160–180-gramowych, odpornych na pękanie i spękania skórki, mogących długo pozostawać na roślinie. Jego siostrzaną odmianą jest Brilliant F1 — o ciemniejszych, bardziej kulistych, większych owocach dochodzących do 200 g. Następna propozycja w tej grupie odmian to Axxion F1, jej owoce osiągają
    masę 120–130 g w regulowanych gronach liczących po 6 sztuk. Gdy grona nie są regulowane — owoce zawiązujące się zwykle po 9 sztuk w jednym dorastają do około 100–110 g. Odmiana ta jest łatwiejsza w uprawie i bardzo chętnie kupowana w Niemczech. Dla ogrodników prowadzących uprawę w dwóch cyklach, na słomie lub w gruncie polecana jest Floriana F1 — bardzo wczesna, tolerancyjna wobec niekorzystnych warunków klimatycznych.


    Prezentację odmian ogórków J. Skocz rozpoczął od Miracle F1 — partenokarpicznej, tolerującej niedobory świat­ła, wczesnej, o mocnym systemie korzeniowym. Jej pędy boczne kończą wzrost po drugim zawiązku. Katiana F1 ma nieco słabszy niż poprzednia system korzeniowy, nie lubi chłodnego podłoża, sprawdza się w jesiennych cyklach. Do późniejszego sadzenia przeznaczona jest Tornadona F1 — o dużym potencjale plonowania, ale trudniejsza w uprawie. Wymaga lepszych warunków klimatycznych, a w nawożeniu zwrócenia szczególnej uwagi na potas.


    Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland przypomniał o kilku kłopotach często nękających ogrodników przy wczesnych terminach rozpoczynania produkcji pod szkłem. Gdy podłoże ma temperaturę niższą niż 10–12°C korzenie pomidorów przestają pobierać z pożywki fosfor. W takich warunkach, aby dostarczyć go roślinom, trzeba nawozić dolistnie łatwo przyswajalną formą tego składnika (można wówczas użyć np. Kristalonu żółtego). Komponując skład pożywki warto pamiętać również o wzajemnym oddziaływaniu różnych form pierwiastków na siebie. Azot w formie amonowej (N-NH4) utrudnia pobieranie ważnych dla roślin kationów wapnia, potasu i magnezu. Tego konfliktu uniknie się używając formy saletrzanej (N-NO3).


    Najwięcej nowości do przekazania ogrodnikom miała jednak inspektor Bogusława Drożdż z nowosądeckiej delegatury Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Dla wielu słuchaczy odkryciem było już samo istnienie (obowiązujących od października 2001 r.) przepisów ściśle definiujących pojęcia i kategorie odpadów oraz regulujących legalne możliwości ich pozbywania się z gospodarstwa. Ze względu na obszerność tego zagadnienia nie możemy nawet w największym skrócie zaprezentować uwag prelegentki w niniejszej notatce.
    W jednym z najbliższych numerów „Hasła Ogrodniczego” powrócimy do tego tematu.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułSCENARIUSZ TROCHĘ NIEZWYKŁY
    Następny artykułUNIJNE PERSPEKTYWY

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.