• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2004

ŚWIĘTO KAPUŚCIANEJ GMINY

12 września z inicjatywy Urzędu Gminy w Charsznicy oraz wójta Jana Żebraka już po raz dziesiąty zorganizowano Dzień Kapusty. Jak zwykle, imprezie tej towarzyszyła wystawa firm oferujących środki produkcji dla gospodarstw warzywniczych oraz wybory "pary królewskiej kapuścianej gminy" — w tym roku koronowano Barbarę Niedbalską z Tczycy i Jana Bułata
z Dąbrowca
. Z inicjatywy Włodzimierza Kowalczyka (Interland) zorganizowano konkurs na największą kapustę o najmniejszej zawartości azotanów — taka, ponad 14-kilogramowa główka, zawierającą 882 mg NaNO3 w kilogramie świeżej masy pochodziła z gospodarstwa Andrzeja Peronia z Charsznicy (fot. 1). W przyszłym roku producent może powtórzyć ten sukces — jako, że nagrodą w konkursie były między innymi nasiona nagrodzonej odmiany kapusty głowiastej białej — Tobia F1 (10 tys. sztuk), a także nasiona Amona F1 i kapusty pekińskiej Gold Rush F1 (również po 10 tys. sztuk).


Fot. 1. Zwycięzca konkursu na największą kapustę o najmniejszej zawartości azotanów — Andrzej Peroń (za mikrofonem) z Charsznicy odbiera nagrodę z rąk Tadeusza Kwiatka (SVS, Polger — Tropiszów)

W czasie charsznickiego "Dnia" pokazano odmiany kapusty i innych warzyw niektórych firm nasiennych w warunkach polowych. Bejo Zaden tradycyjnie prezentowało kolekcję na polu Adama Pietrzyka, około 100 odmian warzyw kapustnych hodowli Syngenta Seeds można było zobaczyć w dwóch gospodarstwach — u Mieczysława Banacha i u Piotra Gajdy (czyt. też HO 10/2004, szersza relacja z Dnia Otwartego i konferencji organizowanej przez firmę Syngenta Seeds ukaże się w grudniowym numerze "Hasła Ogrodniczego").

Firma Rijk Zwaan pokazała kolekcję kapusty w Uniejowie Kolonii na polu Henryka Raja, który w swoim 25-hektarowym gospodarstwie uprawia kapustę do kwaszenia na powierzchni 8 ha, 3 ha zajmują warzywa korzeniowe, resztę — rośliny rolnicze.

Obok znanych już odmian tej firmy pokazano kilka nowości. Toughma RZ F1 to kapusta na sierpniowe terminy zbiorów (80–90 dni wegetacji), na zaopatrzenie rynku świeżych warzyw. Podobne przeznaczenie ma 100–110-dniowa Tolsma RZ F1, o lekko spłaszczonych, około 3-kilogramowych główkach. Cilema RZ F1 jest przeznaczona na letnie terminy zbiorów — pod koniec lipca lub na początku sierpnia i nadaje się do wczesnego kwaszenia, można ją również uprawiać pod osłonami — w tunelach czy pod włókniną.
Z odmian znajdujących się jeszcze w badaniach rejes­trowych, które mogą wejść do sprzedaży w przyszłym roku, Michał Cywiński z firmy Rijk Zwaan zwracał uwagę między innymi na nowszą wersję popularnej Kaloramy — 29-242 RZ F1 (fot. 2). Ta nowość tworzy większe główki niż jej poprzedniczka i po przechowaniu ma intensywniejszy od niej zielony kolor. Pod numerem 29-290 RZ F1 testowana jest nowa odmiana średnio wczesna.


Fot. 2. Nowsza "wersja" Kaloramy F1 — 29-242 RZ F1

Odmiany kapusty firmy Clause zaprezentowano na polu Stanisława Pietrzyka w Charsznicy. Znalazły się wśród nich dwie nowości do kwaszenia, w typie znanego już Brygadiera, lecz o mniejszych i bardziej kulistych główkach — CLX 3996 F1 (fot. 3) i CLX 3997 F1. Cant F1 jest polecany do przechowania i późniejszego kwaszenia, zawiera dużo cukru. Główki tej odmiany dorastają do około 4 kg, przy nawadnianiu nawet do 6 kg. Zaprezentowano również kapustę włoską Medee F1 o niebieskozielonym odcieniu liści, która — jak powiedział Grzegorz Goździk przedstawiciel firmy Clause — dobrze przyjęła się w rejonie Charsznicy. Garnce F1 jest kapustą czerwoną, która w zależności od zagęszczenia uprawy — od 25 tys./ha do 40 tys./ha — tworzy większe (5 kg) lub mniejsze (około 1 kg) główki.


Fot. 3. CLX 3666 F1 — odmiana w typie Brygadiera F1