• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/2004

POLAGRA "TECHNICZNA"

W związku z możliwością wykorzystania funduszy unijnych wzrosło zainteresowanie szklarniami i ich wyposażeniem — reprezentacja firm oraz ich oferta w technicznym pawilonie były bogatsze niż przed rokiem (fot. 1). Obecnie nie stawia się może tylu nowych szklarni, co rok czy dwa lata temu, natomiast ogrodnicy często inwestują w wyposażenie już istniejących obiektów — w stoły zalewowe, kurtyny energooszczędne, rynny uprawowe czy w automatykę szklarniową.


Fot. 1. W pawilonie technicznym reprezentacja firm i ich oferta były bogatsze niż przed rokiem

Szklarnie

Dosyć licznie zaprezentowały się firmy oferujące tunele foliowe i szklarnie, zarówno nowe, jak i używane. W przypadku nowych obiektów, według Mariusza Depy przedstawiciela Debets Schalke, najpopularniejsze są konstrukcje o 4,5-metrowej wysokości, podwójnej szybie i trójpanelowych wietrznikach. Dotychczas większe znaczenie przy wyborze konstrukcji miała cena, a nie jakość, ale powoli się to zmienia i inwestorzy — zwłaszcza ci, którzy stawiają kolejne obiekty — zaczynają zwracać uwagę na przykład na skład stali czy wytrzymałość profili. Wśród nowych rozwiązań wymieniał on między innymi wietrzniki wyposażone w siatki zabezpieczające przed owadami czy nowy model rynny — KSK — z usztywniającymi zagłębieniami bocznymi, zwiększającymi jej wytrzymałość.

Pierwszy raz na Polagrze stoisko miała hiszpańska firma ACM, obecna na naszym rynku od maja zeszłego roku, oferująca szklarnie z kompletnym wyposażeniem. W tym roku mogła się ona już pochwalić podpisaniem kontraktu na budowę 12-hektarowego obiektu na Śląsku.

Janusz Waszczuk z Javeksu, oferującego rosyjskie szklarnie firmy Agrisovgaz, zwracał uwagę, że w mijającym sezonie wielu ogrodników wstrzymywało się z inwestycjami do czasu uruchomienia funduszy unijnych. W jego ocenie, inwestują głównie producenci pomidorów, także kwiaciarze, a ostatnio coraz więcej ogrodników poszukuje też konstrukcji, które wytrzymają znaczne obciążenia przy uprawie truskawek w wiszących rynnach.

Artur Kalicki, reprezentujący firmę Jan Knijnenburg ocenia, że nadal jest duże zapotrzebowanie na szklarnie używane. Jest ono większe w rejonach, w których dotąd prowadzono uprawę w obiektach starego typu czy w tunelach, jak na przykład w okolicach Zamościa czy Grudziądza. Po otwarciu granic ruszyły także inwestycje na "ścianie zachodniej", głównie z myślą o produkcji kwiatów rabatowych czy ciętych. Do Polski sprowadzane są obecnie coraz nowsze konstrukcje, nawet 4-letnie, a najstarsze mają lat kilkanaście.

Nawadnianie, sterowanie, monitorowanie

Wśród nowych produktów zaprezentowanych przez firmy oferujące sprzęt nawodnieniowy wymienić można, między innymi, pierwszą linię kroplującą produkcji polskiej (Irriga). Jej cena netto — w zależności od rodzaju i rozstawu kroplowników — wynosi 0,9–1,5 zł/mb. Perrot Polska poszerzył z kolei ofertę o deszczownię wyposażoną w komputer, informujący między innymi o długości rozwiniętego węża, umożliwiający też regulowanie szybkości jego zwijania, a tym samym kontrolę wielkoś­ci dawki wody. Swoją ofertę przedstawiła również włos­ka firma Irritec-Siplast — producent elementów do systemów nawodnieniowych (złączek, filtrów, itp.).

Nowatorskie rozwiązanie, nagrodzone Złotym Medalem MTP, przedstawiła firma Netafim Irygacja — system komputerowy IrriWise (fot. 2) służący do monitorowania upraw. Ma on zastosowanie w warzywnictwie polowym, sadownictwie, szkółkarstwie czy w leśnictwie. Może być wyposażony nawet w 1000 czuj­ników połączonych z systemem bezprzewodowo,  przekazujących informacje w postaci sygnału radiowego o tak zwanej wolnej częstotliwości (do­­pusz­czonej na ryn­ku) do kompute­ra centralne­go. Da­ne te dotyczą mię­dzy innymi wilgotności gleby na róż­nej głębokości, po­danej dawki wody, parametrów pogody, tempa przyras­tania roślin, itp. Oprogramowanie systemu umożliwia także analizowanie tych danych.


Fot. 2. Nagrodzony Złotym Medalem MTP system monitorowania upraw IrriWise

Firmy Adviser i Ta­nake zaprezentowały sterylizator pożywki (fot. 3), wykorzys­tu­jący odkażające działanie promieni UV, współpracujący z pro­g­ramem Synopta. Urzą­dzenie pokazywane na targach zostało już kupione przez Grzegorza Krasonia, któ­ry produkuje rozsadę w zalewowym systemie nawadnia­nia. Ogrodnicy, nawet ci gospodarujący na mniejszych powierzchniach, coraz częściej są skłonni inwestować w systemy automatycznego sterowania klimatem. Komputer­y klimatyczne prezentowane były mię­dzy innymi na stois­kach firm Adviser i Tanake oraz Farmer. Soldrip poszerzył swoją ofertę o ze­-s­taw produktów włos­kiej firmy Spagnol, oferującej systemy sterowania klimatem oraz kompletny zestaw urządzeń do przy­gotowywania i podawania pożywki (fot. 4), a także umożliwiających jej dezynfekcję (sterylizator UV) i recyrkulację. Ponownym wykorzystaniem pożyw­ki obecnie bardziej zainteresowani są producenci kwiatów, prowadzący uprawę na stołach zalewowych. Ciekawym rozwiązaniem prezentowanym na tym stoisku była także taca "drenmatic" umożliwiająca pomiar zarówno wielkości przelewu, jak i wartości jego pH i EC.


Fot. 3. Pokazywany na targach sterylizator pożywki został kupiony przez Grzegorza Krasonia


Fot. 4. Mikser nawozowy