TEMPERATURA W UPRAWIE FREZJI

    Większość z kilkunastu dotychczas poznanych gatunków frezji występuje na stanowiskach naturalnych jedynie w południowej Afryce (głównie na Przylądku Dobrej Nadziei). Stamtąd też zostały przywiezione do Europy pierwsze taksony, stając się materiałem wyjściowym w pracach selekcyjnych i hodowlanych nad frezją ogrodową, które rozpoczęto pod koniec XIX wieku. Frezja w swojej ojczyźnie rośnie, rozwija się i kwitnie w porze chłodnej, najczęściej zimą i wczesną wiosną, natomiast latem, gdy jest upalnie, jej organy spichrzowe (bulwy) przechodzą okres spoczynku. Przystosowanie do warunków uprawy w miejscu naturalnego występowania — przede wszystkim do wysokiej temperatury, która przerywa spoczynek bulw, oraz niskiej w trakcie wegetacji — bardzo wyraźnie utrzymuje się u odmian uprawnych frezji (fot. 1).


    Fot. 1. 'Dijon’



    Przygotowanie bulw


    Spośród metod przygotowania bulw do uprawy najlepsze okazało się tak zwane preparowanie (bulwy — po wykopaniu, wysuszeniu w temperaturze 20–25°C i wilgotności względnej powietrza 60–70% oraz po zaprawieniu przeciwko chorobom i szkodnikom — przez 3–5 miesięcy przed sadzeniem umieszcza się w temp. 28–30°C i wilgotności względnej powietrza 75–85%). Zabieg ten należy zakończyć, gdy są wyczuwalne zawiązki korzeni oraz zaczynają wyrastać pędy. Różnice w długości preparowania zależą, między innymi, od wielkości bulw — z reguły bulwki przybyszowe wymagają dłuższego preparowania niż bulwy następcze*. Jeżeli okres między zbiorem bulw a kolejnym sadzeniem jest dłuższy niż 5 miesięcy, przed preparowaniem najlepiej przechowywać je w temperaturze 2–6°C, nie dłużej jednak niż 4–6 miesięcy. Po zakończeniu preparowania można jeszcze przechowywać bulwy do 4 tygodni w temperaturze 14–16°C przy wilgotności względnej powietrza 60–65%. Zabieg ten, nazywany chłodzeniem lub aktywowaniem bulw, przyspiesza kwitnienie frezji nawet do dwóch tygodni, jednak kwiatostany są krótsze niż z bulw niechłodzonych.


    Uprawa z doświetlaniem i bez


    Frezje są roślinami fotoperiodycznie obojętnymi i kwitną niezależnie od długości dnia. Od wiosny do jesieni te uprawiane z bulw następczych najlepiej rosną i najszybciej kwitną w temperaturze około 14–16°C, a uprawiane z bulwek przybyszowych — w temperaturze 16–18°C. Przy uprawie z bulwek przybyszowych cykl produkcyjny jest średnio o 2–3 tygodni dłuższy niż z bulw następczych. Przy bardzo dobrych warunkach świetlnych rośliny po „wykłoszeniu” (zawiązaniu kwiatostanów) znoszą bez uszczerbku temperaturę powietrza do 20–22°C, jednak temperatura podłoża nawet w tym okresie nie może przekraczać 17°C. Choć w swojej ojczyźnie większość gatunków frezji zaczyna kwitnąć zimą, to w naszej szerokości geograficznej o tej porze roku natężenie światła jest zbyt małe i, jeżeli się nie doświetla asymilacyjnie, jakość kwiatów jest słabsza oraz wydłuża się cykl uprawy.


    W uprawie bez doświetlania temperaturę zimą należy obniżyć w dzień do 8–10°C, a w nocy do 7–9°C. Z kolei późną wiosną i latem w dni słoneczne frezja musi być cieniowana, a podłoże chłodzone. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się umieszczone w podłożu specjalne rury, przez które tłoczona jest woda o odpowiednio nis­kiej temperaturze. Podobny system zimą może służyć do ogrzewania podłoża.


    Obniżenie temperatury podłoża


    Z doświadczeń, jakie w Katedrze Roślin Ozdobnych AR w Szczecinie prowadziliśmy z odmianami standardowymi frezji, wynika, że poprzez przykrywanie zagonów jas­ną ściółką (np. trocinami, wiórami drzewnymi) można obniżyć temperaturę podłoża o 2–4°C. Było to jednak niewystarczające w uprawie letniej na kwitnienie jesienne frezji. Wysoka temperatura bardzo silnie wydłużała fazę wegetatywną, opóźniając, a nawet uniemożliwiając, prawidłowe kwitnienie roślin. Kwiatostany były zdeformowane poprzez tworzenie się na pędzie głównym zbyt dużej liczby pędów bocznych, a także zmianę kształtu kłosów. Nawet przy bardzo upalnej pogodzie wszystkie odmiany frezji tworzyły prawidłowo uformowane, duże bulwy następcze, zawiązywały natomiast mało bulwek przybyszowych. Duży przyrost bulw można wyjaś­nić tym, że wyższa temperatura wpływała stymulująco na liczbę i tempo rozwoju liści, przez co powierzchnia asymilacyjna roślin była bardzo duża. Choć standardowe odmiany frezji niejednakowo silnie reagowały na warunki uprawy, to przy sadzeniu bulw w pierwszej dekadzie maja wszystkie miały tym bardziej wydłużoną fazę wegetatywną, opóźnione kwitnienie oraz zdeformowane kwiaty, im wyższa była temperatura w trzeciej dekadzie maja, w czerwcu i w pierwszej dekadzie lipca. Stwierdzono, że frezje są najbardziej wrażliwe na wysoką temperaturę w okresie od trzeciego do dziesiątego tygodnia uprawy.


    Różne reakcje odmian


    W 2000 roku przeprowadziliśmy doświadczenia z kilkunastoma odmianami frezji, uprawiając je równolegle w:




    • komorze klimatyzowanej (przy 12-godzinnym dniu i optymalnym dla frezji natężeniu światła, wynoszącym około 15 000 luksów), w której w dzień utrzymywano temperaturę 16°C, a w nocy 14°C,


    • wysokim tunelu foliowym,


    • w polu na zagonach.

    W tunelu foliowym i na zewnątrz przykrywaliśmy zagony trocinami. Z odmian standardowych do porównań zostały użyte: 'Argenta’, 'Elysee’, 'Lisa’, 'Oberon’, 'Orangina’, 'Polka’, 'Versailles’, 'White Lace’. Odmiany starsze, 'White Lace’ i 'Pol­ka’, znacznie silniej reagowały na wysoką temperaturę niż pozostałe, nowsze odmiany.


    W komorze klimatyzowanej różnice w rozpoczęciu i przebiegu kwitnieniu między odmianami były niewielkie, a przebieg faz rozwojowych był zgodny z charakterystyką odmian podaną przez hodowcę. W przypadku roślin uprawianych w fitotronie odmiany zaczęły kwitnąć w następującej kolejności: 'Polka’ — w 105. dniu; 'Elysee’ — w 106. dniu; 'Oberon’, 'Orangina’, 'Lisa’ — w 108. dniu; 'Versailles’ — w 109. dniu; 'Argenta’ — w 111. dniu; najpóźniej 'White Lace’ — w 112. dniu.


    Frezje na zewnątrz zakwitły w następującej kolejnoś­ci: 'Elysee’, 'Oberon’, 'Orangina — w 135. dniu; 'Lisa’ — w 138. dniu; 'Versailles’ — w 148. dniu; 'Argenta’ — w 151. dniu; 'White Lace’ — w 153. dniu; 'Polka’ — w 160. dniu. W uprawie na zewnątrz najbardziej dekoracyjne i trwałe, o bardzo sztywnych — lecz średnio dwukrotnie krótszych niż w komorze klimatyzowanej — pędach były odmiany 'Orangina’ i 'Versailles’ (o pełnych kwiatach) oraz 'Elysee’ i 'Lisa’ (pojedyncze).


    W tunelu foliowym frezje zaczęły kwitnąć o 7–18 dni później niż w polu, kolejność kwitnienia odmian była podobna, a wartość handlowa i plon kwiatów — z powodu bardzo silnej deformacji kwiatostanów — małe.


    Najnowsze grupy odmian


    W tym samym doświadczeniu porównywaliśmy też trzy odmiany z grupy Rapid — 'Rapid Red’, 'Rapid White’, 'Rapid Yellow’. Według opinii ich hodowcy, firmy Royal Van Zanten-Van Staaveren, u odmian tej grupy została w znacznym stopniu wyeliminowana wrażliwość na wysoką temperaturę, dzięki czemu mogą one być uprawiane bez chłodzenia podłoża latem — tolerują temperaturę podłoża do 22–24°C. Mają jednak znacznie większe wymagania co do światła niż odmiany standardowe (średnio o 50%) i bez doświetlania nie są polecane do uprawy w innych terminach niż letni. Zaczynają kwitnąć średnio 100 dni po posadzeniu bulw. Wyniki uzyskane w naszych doświadczeniach są zbieżne z opinią hodowcy — w zależności od odmiany, frezje z grupy Rapid uprawiane w komorze klimatyzowanej zaczęły kwitnąć po upływie 92–100 dni; na zewnątrz po upływie 100–106 dni, a w tunelu foliowym po upływie 99–104 dni. Z doświadczeń z odmianami z grupy Rapid (testowaliśmy też odmianę 'Rapid Twinsnow’) wynika, że najsłabsza spośród nich jest 'Rapid Red’ — najstarsza, wprowadzona do uprawy już w 1990 roku.


    Najnowszą, jeszcze nieznaną w Polsce, generacją frez­ji pochodzącą z tej samej firmy jest grupa (linia) Beach. Odmiany z tej grupy oceniane są przez hodowcę jako wyjątkowo odporne na wysoką temperaturę. Na sezon 2004/2005 zaproponowano 7 następujących odmian: 'Sil­ver Beach'(biała — fot. 2), 'Laguna Beach’ (niebieska), 'Summer Beach’ (złotożółta), 'Long Beach’ (czerwonopomarańczowa), 'Blossom Beach’ (różowowrzosowa), 'Heart Beach’ (pasteloworóżowa), 'Bay Beach’ (pastelowoliliowa).



    Fot. 2. 'Silver Beach’



    Do najnowszych i już dostępnych, bardzo efektownych odmian standardowych frezji należą, między innymi: o pełnych kwiatach słonecznożółta 'Grandieur’ i pojedyncze 'Espirit’, 'Orleans’ (białe), 'Azura’ (lazurowa z kremową gardzielą), 'Bon Bon’ (różowa z żółtą gardzielą — fot. 3) i 'Giraffe’ (złota z wrzosowymi siateczkowatymi pręgami — fot. 4).



    Fot. 3. 'Bon Bon’




    Fot. 4. 'Giraffe’



    * Bulwy następcze powstają z dolnej, zgrubiałej części pędu wyrastającego z bulwy matecznej. Formują się bezpośrednio nad bulwą mateczną, która w trakcie cyklu uprawowego zamiera. Mają one kształt stożkowato-cylindryczny i — w zależności od warunków uprawy — obwód 5–13 cm. Bulwki przybyszowe powstają (w liczbie 1–4) u nasady bulwy następczej. Są drobne, o kształcie nieregularnym, kulisto-cylindrycznym i obwodzie do 3 cm, potocznie bywają nazywane „siewką”.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułRADY „STARSZYCH” KOLEGÓW
    Następny artykułROLNICTWO TO SZTUKA. PRZYJDŹ I ZOBACZ

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.