• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 03/2005

NASIONA WARZYW. STRONY INTERNETOWE

W ostatnich kilkunastu latach na naszym rynku pojawiło się wiele zagranicznych firm hodowlano-nasiennych oferujących nasiona warzyw. Ta ekspansja była możliwa, gdyż polskie państwowe przedsiębiorstwa nasienne przestały odgrywać ważną rolę w tym dziale produkcji ogrodniczej, ze względu ograniczone dofinansowanie przez państwo. Centrale nasienne musiały poddać się procesowi prywatyzacji, aby sprostać konkurencji firm zagranicznych oraz wymaganiom producentów. W internecie można znaleźć wiele informacji dotyczących nasion warzyw — od charakterystyki odmian, przez usługi, do przepisów prawnych.

Oferta nasion

Dobór odmiany — oprócz technologii produkcji — jest jednym z ważniejszych elementów wpływających na wielkość zbiorów oraz jakość warzyw. Odmiany mieszańcowe dają wprawdzie możliwość otrzymania wyższych plonów wysokiej jakości i wartości biologicznej, ale również wymuszają na producentach obowiązek corocznego zakupu materiału siewnego danej odmiany w firmie nasiennej (nie ma możliwości reprodukcji nasion przez producenta na własne potrzeby, jak to bywa w przypadku odmian ustalonych).

Oferta warzywniczych firm hodowlano-nasiennych jest bardzo bogata i wybór najlepszej odmiany nierzadko sprawia producentom problemy. Producent decydując się na zakup nasion odmiany spełniającej jego wymagania może zapoznać się z ofertą nie tylko w katalogach, biuletynach i publikowanych przez różne instytucje listach odmian, ale także na stronach internetowych firm hodowlano-nasiennych. W internecie udało mi się wyszukać kilkadziesiąt stron (tabela) takich firm działających na polskim rynku (być może istnieją jeszcze inne do których nie dotarłem).

Usługi

Coraz więcej firm produkuje nasiona otoczkowane lub inkrustowane. W procesie otoczkowania nasiona są czyszczone, sortowane, ważone, myte wodą, a następnie pokrywane otoczką składającą się z warstwy sterylnego torfu oraz warstwy powierzchniowej — z dolomitu, glinki kaolinowej czy talku. Nasiona otoczkowane mają zmieniony kształt, masę oraz rozmiar. Do inkrustracji wykorzystuje się mniejszą ilość materiałów wypełniających i kształt nasion jest w pewnym stopniu zachowany. Nasiona otoczkowane oraz inkrustowane mogą zawierać fungicydy, insektycydy, nawozy, a także substancje stymulujące wzrost. Zaletą tego typu zabiegów jest pozostawienie jedynie nasion najwyższej jakości, zwiększenie zdolności kiełkowania, co sprawia, że wschody roślin są wyrównane. W internecie można również znaleźć strony internetowe firm usługowo zajmujących się otoczkowaniem oraz inkrustowaniem nasion (na przykład: http://www.germains.pl, http://free.of.pl/s/sas/pl, http://www.keram.com.pl).

Prawo

Przed wprowadzeniem na rynek nowej odmiany firma hodowlano-nasienna, która ją otrzymała, musi tę odmianę zarejestrować w krajowym rejestrze, który prowadzi Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Instytucja ta (po zbadaniu i ocenie odrębności, wyrównania, trwałości oraz wartości gospodarczej odmiany, a także ocenie tożsamości odmianowej partii nasion) rejestruje daną odmianę i zezwala hodowcy na sprzedaż jej materiału siewnego. Szczegóły statusu, zadań oraz zasad rejestracji nowych odmian dostępne są na stronie COBORU (http://www.coboru.pl). Krajowy rejestr COBORU jest urzędowym wykazem odmian roślin rolniczych, warzywnych i sadowniczych, których materiał siewny może być wytwarzany i może znajdować się w obrocie w Polsce.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zagraniczni hodowcy nie muszą jednak ponownie rejestrować danej odmiany w polskim rejestrze. Umieszczenie w rejestrze jednego z państw członkowskich wystarcza bowiem, aby móc rozprowadzać materiał siewny w UE. Komisja Europejska opracowuje, na podstawie krajowych rejestrów państw członkowskich, Wspólnotowy Katalog Odmian Roślin Rolniczych (CCA) oraz Wspólnotowy Katalog Odmian Roślin Warzywnych (CCV). Odmiany znajdujące się w CCA oraz CCV są dopuszczone do obrotu na całym terytorium Unii Europejskiej (wspólnotowy katalog UE dostępny jest na stronie www.europa.eu.int/eur-lex/en/index).

Nadzór nad wytwarzaniem, oce­-ną oraz obrotem materiałem siewnym prowadzi w Polsce Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (strona internetowa — http://www.piorin.gov.pl).

Osoby zainteresowane szerzej tematyką nasiennictwa mogą również odwiedzić strony Polskiej Izby Nasiennej (http://www.pin.org.pl), której celem jest wprowadzenie polskiej hodowli roślin i nasiennictwa w struktury światowe oraz uporządkowanie krajowego rynku nasiennego. Izba należy również do Wschodnioeuropejskiego Ugrupowania Nasiennego EESNET, którego uczestnikami są organizacje z krajów centralnej i wschodniej Europy, zainteresowane budowaniem regionalnej współpracy w handlu materiałem siewnym oraz tworzeniem zdrowego rynku nasiennego.

Organizacją o zasięgu światowym jest założony w 1924 roku Międzynarodowy Związek ds. Handlu Nasionami (International Seed Trade Federation — FIS), który skupia krajowe organizacje nasienne oraz pojedyncze firmy nasienne. Spełnia on przede wszystkim funkcję międzynarodowego forum, zajmującego się zagadnieniami światowego handlu nasionami. Druga ważna organizacja o ponadpaństwowym charakterze to ASSINSEL — Międzynarodowy Związek Hodowców Roślin ds. Ochrony Odmian Roś­lin (International Association of Plant Breeders for the Protection of Plant Varieties), który podobnie jak FIS skupia organizacje nasienne poszczególnych krajów oraz pojedyncze firmy. ASSINSEL reprezentuje interesy swoich członków na płaszczyźnie międzynarodowej, zwłaszcza w zakresie ochrony włas­ności intelektualnej. Na wspólnym kongresie FIS i ASSINSEL w maju 2000 roku powołana została do życia organizacja ISF — Międzynarodowa Federacja Nasienna (International Seed Federation). Stanowi ona połączenie obu organizacji (http://www.worldseed.org).

Godna uwagi jest również strona ISTA — Międzynarodowego Związku Oceny Nasion (International Seed Testing Association). Jest to organizacja pozarządowa zajmująca się ulepszaniem i ujednolicaniem metod oceny materiału siewnego (http://www.seedtest.org). AOSA — Związek Urzędowych Analityków Nasion (Association of Official Seed Ana­lysts) zajmuje się z kolei problematyką oceny nasion w USA i Kanadzie. Na stronie internetowej tej organizacji (http://www.aosaseed.com) udostępniane są informacje o członkach, komitetach, ale także o publikacjach i szkoleniach związanych z testowaniem nasion.

Przepisami obowiązującymi obecnie w zakresie nasiennictwa i w ochronie prawnej odmian roślin w Polsce są (http://www.prawo.lex.pl) usta­wa z 26.06.2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2003 r., nr 137, poz. 1300) oraz artykuły 24. i 25. ustawy z 26.06.2003 roku o nasiennictwie (Dz. U. z 2003 r., nr 137, poz. 1299), ze zmianami zawartymi w art. 96.10 i 96.11 ustawy z 20.04. 2004 r. o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r., nr 96, poz. 959).

Strony internetowe warzywniczych firm hodowlano-nasiennych działających w Polsce

http://free.polbox.pl/p/phro
http://www.agropest.pl
http://www.centralanasienna.com.pl
http://www.cnos.pl
http://www.cnos-vilmorin.pl
http://www.germains.pl
http://www.hr_snowidza.webpark.pl
http://www.legutko.com.pl
http://www.nasiona-warzyw.pl
http://www.nasiona.pl
http://www.phro.com.pl
http://www.planta-cor.com.pl
http://www.plantico.pl
http://www.planticogolebiew.pl
http://www.pnos.com.pl
http://www.przyborow.pl
http://www.rolnas.com.pl
http://www.selecta-nasiona.com.pl
http://www.semco.pl  
http://www.toraf.pl
http://www.territorial-seed.com
http://www.torseed.pl
http://www.vilmorin.pl
http://www.zeraimgedera.com
http://dansgardenshop.com/vegetableseeds.html
 
http://www.asgrow.com
http://www.bejo.pl
http://www.benary.com
http://www.bruinsma.com
http://www.chineseseeds.com
http://www.clausetezier.com
http://www.deruiterseeds.com
http://www.enzazaden.com
http://www.evergreenseeds.com
http://www.hazera.com
http://www.monsanto.com
http://www.nickerson-zwaan.com
http://www.nunhems.com
http://www.phro.com.pl
http://www.rijkzwaan.pl
http://www.seedfest.co.uk
http://www.seedquest.com
http://www.seminis.com
http://www.sg-vegetables.com
http://www.svs.ids.pl
http://www.takii.com
http://www.techspark.com.cn
http://www.westernseed.pl