• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 03/2005

ZINTEGROWANE ZWALCZANIE DRUTOWCÓW

W dwóch holenderskich instytutach badawczych — w Lelystad i w Wageningen — trwają prace nad nowym zintegrowanym systemem zwalczania sprężyków. Larwy tych chrząszczy — drutowce — zagrażają między innymi warzywom, zwłaszcza korzeniowym, a także uprawom truskawek. Dotychczas walka z tymi szkodnikami polegała na chemicznym odkażaniu gleby tuż przed posadzeniem roślin. Wczesną wiosną na polu przeznaczonym pod uprawę określano stopień zagrożenia przez drutowce zakopując w glebie pokrojone bulwy ziemniaków, a po wykopaniu ich po paru tygodniach sprawdzano, czy zostały uszkodzone. Gdy uszkodzenia były znaczne, przed rozpoczęciem uprawy zwalczano drutowce zoocydem doglebowym.

W doświadczeniach holenderskich liczebność populacji sprężyków określano poprzez odławianie w pułapki feromonowe dorosłych chrząszczy. Pułapki w kształcie lejka zakopywane były w glebie w pobliżu uprawy, na ich pokrywę nanoszono syntetyczny feromon — substancję zapachową charakterystyczną dla samic danego gatunku sprężyków. Wykorzystując feromony dwóch najbardziej szkodliwych w Holandii gatunków sprężyków — osiewnika rolowca (Agriotes lineatus) i osiewnika ciemnego (A. obscurus) w ciągu tygodnia złowiono w pułapki na jednym polu kilkaset ich chrząszczy. Za pomocą pułapek określano także potencjalnych żywicieli tych szkodników — rośliny, w których uprawach sprężyki najczęściej składają jaja. Dużo chrząszczy odłowiono na plantacjach nasiennych traw, jarego jęczmienia, lucerny oraz mieszanki koniczyny z trawą, a także na obrzeżach dróg. Stwierdzono natomiast, że szkodniki te nie składają jaj na roślinach ziemniaka.

Zintegrowany system ochrony roślin przed drutowcami opracowany przez holenderskich naukowców obejmuje kontrolowanie w okresie wegetacji liczebności populacji sprężyków na plantacji za pomocą pułapek feromonowych i zwalczanie w odpowiednim momencie chrząszczy za pomocą pyretroidów Decis (deltametryna) i Karate (lambdacyhalotryna). Opryskiwać należy wieczorem przy suchej i ciepłej pogodzie — w takich warunkach chrząszcze są najaktywniejsze (w dzień i gdy jest wilgotno kryją się m.in. pod kamieniami). Jeśli po pewnym czasie od zabiegu liczebność sprężyków zaczyna ponownie wzrastać, konieczne bywa drugie opryskiwanie.

Nowy sposób ochrony przed sprężykami może być alternatywny w stosunku do odkażania gleby, wymaga jednak starannego zaplanowania. Przed użyciem zoocydu ważne jest określenie progu ekonomicznego zagrożenia danej uprawy. Może to być trudne, ponieważ decyzję o zwalczaniu dorosłych osobników podejmuje się często cztery lata przedtem — tyle trwa cykl rozwojowy sprężyków — nim wystąpią problemy z drutowcami. Jeśli jednak zagrożenie jest duże można także zmienić rotację upraw i wprowadzić w zmianowaniu rośliny, w których drutowce nie żerują.

Na podstawie Fruit&Veg Tech 4/2/2004