• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/1999

BIAŁO KWITNĄCA KURKUMA

Kwiaty cięte kurkumy wprowadzono na rynek w 1991 r. Doniczkowe formy tej rośliny, zwanej też po polsku ostryżem, pojawiły się natomiast w światowym handlu rok później. Dotychczas asortyment odmian jest bardzo ubogi. Sytuacja ta jednak niebawem się zmieni.

KURKUMA 'SIAM SNOW'


W 2000 roku co najmniej 5 nowych odmian trafi do obrotu — wprowadza się bowiem do handlu serię Siam, w której obrębie znajdzie się biało kwitnąca odmiana "Siam Snow".
Długość liści "Siam Snow" sięga około 40 cm. W pełni kwitnienia, które trwa co najmniej miesiąc, wysokość roślin wynosi 5–90 cm. Temperatura uprawy ostryżu nie powinna spadać poniżej 150C. Wymaga on ponadto jasnego miejsca i sporej wilgotności podłoża w czasie wegetacji (nie dopuszczać do przesuszenia). W listopadzie, kiedy roślina wchodzi w stan spoczynku (żółkną liście), należy natomiast zaprzestać podlewania i przenieść ją do ciemnego, ciepłego pomieszczenia. W lutym trzeba przesadzić kłącza do świeżego podłoża, a następnie uprawiać kurkumę w temperaturze 200C — zakwitnie w maju.
Na giełdach holenderskich odmiana "Siam Snow" jest oferowana od maja do końca września w doniczkach 14- lub 19-centymetrowych (odpowiednio: po 2, 3 albo 3–5 pędów kwiatostanowych na roślinie).

Na podstawie materiałów Bloemenbureau Holland